V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Notebook

Z Multimediaexpo.cz

Ubuntu laptop (2007)
Výměna disku u notebooku (2010)

Notebooky používáme na stejné úlohy jako stolní počítače. Notebooky z funkčního hlediska mají integrované komponenty se srovnatelnými funkcemi jako stolní počítače, komponenty však nejsou zaměnitelné. Notebook používá vlastní typy vnitřních portů, vnější porty jsou stejně jako u osobních počítačů. Komponenty v noteboocích jsou miniaturní a optimalizované z hlediska spotřeby energie. Notebooky používají k zobrazování zabudovaný LCD displej, jako optickou mechaniku používají slim DVD mechaniku, standardem pro paměť je SO-DIMM modul, procesor je ve verzi „mobile“ s optimalizovanou spotřebou a variabilní pracovní frekvencí, klávesnice je ve verzi slim, jako ovladač kurzoru se používá touchpad (ve starších modelech trackball, resp. trackpoint) s možností připojení myši a externí (velké) klávesnice přes USB port. V současnosti není cenový rozdíl mezi stolním počítačem a notebookem tak velký a tím výrazně stoupá i zájem o ně.

Notebooky obsahují součásti podobné jejich stolním vzorům. Jsou schopny vykonávat stejné úlohy, ale jsou optimalizované pro mobilní použití – mají malou spotřebu elektrické energie a jsou malé a lehké. Výsledkem je vyšší cena za menší výpočetní výkon. Používají displej z tekutých krystalů (LCD), zmenšené moduly pamětí RAM (tzv. SO-DIMM), mají zmenšenou zabudovanou klávesnici, touchpad (trackpad) nebo trackpoint, avšak umožňují připojení i klasické externí klávesnice a myši.

Notebook je napájen z hlavní baterie nebo z externího AC/DC adaptéru, který dobíjí baterii a zároveň napájí i samotný počítač. Hlavní baterií je míněn silný zdroj elektrické energie, který dokáže udržet počítač v chodu i bez napájení z elektrické sítě po dobu v řádech desítek minut až hodin. Kromě něj mají notebooky (i větší osobní počítače) malou 3 voltovou baterii, která napájí interní hodiny reálného času (RTC) a uchovává nastavení BIOSu v paměti CMOS.

Obsah

Charakteristika

  • Klasický notebook má displej o velikosti 13" - 17", váhu okolo 3 kg a má zabudovaný zdroj energie - akumulátor. Notebook s displejem 17" je označovaný jako "velký notebook", tento notebook je na hranici vhodnosti rozměrů a hmotnosti použitelných pro přenášení.
  • Notebook s obrazovkou menší než 12", s váhou okolo 1 kg se nazývá subnotebook. Je vhodnější variantou na časté přenášení. Jeho další, více odlehčená varianta se nazývá netbook.
  • Počítače podobné notebookům, ale bez akumulátoru nazýváme desknote (desktop/notebook). Někdy je možné připojení externího akumulátoru. Desknote pracuje pouze na externí zdroj elektrické energie.
  • Notebooky bez klávesnice s dotykovým displejem nazýváme tablet PC. Někdy jsou kombinované klasické notebooky s dotykovým displejem. Displej se dá otočit tak, že tvoří vrchní kryt notebooku, a je možné na něj psát rukou pomocí stylusu.
  • Notebooky s displejem větším než 17" nazýváme deskbook. Do této kategorie patří velké notebooky, které jsou určené jen k práci v kanceláři. K pravidelnému přenášení nejsou vhodné. Díky kvalitnímu hardwaru a velkému displeji je využívají hlavně grafici a architekti na prezentace. Standardním displejem je 20".
  • Počítače do jedné ruky nazýváme PDA (Personal Digital Assistant). Obvyklý je dotykový displej a kombinace s telefonem a fotoaparátem. Z druhé strany se k nim přibližují mobilní telefony s operačním systémem. PDA s operačním systémem Palm OS nazýváme palmtop. Je tenká hranice mezi nejmenšími subnotebooky a největšími PDA.

Historické označení:

  • Laptop je starší označení pro notebook, v době kdy velikost přenosného počítače umožnila jeho použití na kolenou (laptop = počítač na klín).
  • Pocket PC byly první počítače do jedné ruky - předchůdci dnešních PDA.

Napájení

Nejdůležitějším rozdílem mezi stolním počítačem a notebookem je práce na zabudovaném zdroji elektrické energie. Zdrojem energie pro notebook je akumulátor (není to podmínka) s možností napájení. Výdrž akumulátoru se pohybuje od 1 hodiny do 8 hodin. Někdy je možné vyměnit modul (např. DVD mechaniku) za další akumulátor. Používá se obvykle akumulátor typu Li-On, ve starších typech NiMH, anebo NiCd. Budoucností je SCiB akumulátor. Notebook je obvykle přizpůsobený pro napájení z 12 V zásuvky v automobilu. Životnost akumulátoru je 3-5 let, cena akumulátoru tvoří 20-30 % ceny notebooku. Zdrojem energie ze sítě 230 V je malý externí spínaný zdroj.

Součásti

Části notebooku jsou menší, lehčí anebo jinak přizpůsobené než odpovídající části osobních počítačů.

Displej

Většina moderních notebooků používá displej s aktivní maticí s rozlišením od 1280 x 800 pixelů až do 1920 x 1200 pixelů, s úhlopříčkou obrazovky 15,4" (palců) anebo více. Novější notebooků mají širokoúhlý displej 16:9 (wide display). Někdy se používá dotykový displej.

Grafická karta

Grafická karta je ekvivalentem stolního počítače. Většinou je integrovaná v čipsetu, nebo v samostatném GPU se sdílenou pamětí. Novější notebooky mají vnitřně vyvedenou sběrnici MXM (mobile PCIE), s upgradovatelnou grafickou kartou MXM, nebo má integrovaný grafický čip s vlastní pamětí. Výkonnostně jsou ekvivalentní grafickým kartám ve stolních PC, jsou však optimalizované pro nízkou spotřebu energie. standardem je výstup D-SUB, DVI a TV out, pro připojení externích displejů respektive televizí.

Procesor

Existuje široké spektrum procesorů pro notebooky dostupných od firem Intel (Pentium M s technologií Centrino, Celeron, Intel Core Duo a Centrino Duo) a od AMD (Athlon, Turion 64, a Sempron v mobilních verzích). Motorola a IBM vyvíjejí a vyrábějí čipy PowerPC pro notebooky Apple. Všeobecně jsou procesory pro notebooky stejně (nebo jen trochu méně) výkonné, jako procesory ve stolních PC, mají však pohyblivou pracovní frekvenci a spotřebu (podle požadovaného výkonu).

Zařízení pro ukládání dat

Optická mechanika. Notebooky jsou standardně vybavené mechanikou DVD (DVD RW DL) s vypalováním. Je však ve verzi slim.

Disketová jednotka. Dnešní notebooky už nedisponují disketovými jednotkami, je však možné připojit externí FDD přes USB port.

Pevný disk je formátu 2.5", standardizovaný s výškou 9 mm. Používají se (podobně jako ve stolním PC) HDD typu SATA, nebo IDE. Disk je optimalizovaný pro spotřebu, kapacity jsou srovnatelné jako u stolních PC. Notebook je často vybavený zařízením pro vypínání disku pokud se nepoužívá a obvody pro ochranu disku před nárazem (snímá rychlý pohyb notebooku - předpoklad pádu - ihned přeruší práci a umístí hlavu disku do ochranné polohy).

Paměti

Paměti jsou stejného typu a frekvenci jako při PC - DDR2, DDR, SDR, ale v podobě SO-DIMM. Notebook má obvykle dva sloty pro paměti.

Vstupně - výstupní zařízení

Klávesnice je typu slim, nízkozdvihová. Je možné připojit i externí klávesnici přes USB.

Ovladač kurzoru je typu touchpad, nebo je použitý dotykový displej. Je možné připojit externí ovládač kurzoru (myš, tablet atd.) pomocí portu USB.

Zvuková karta je integrovaná, notebooky mají zabudované stereo reproduktory a integrovaný mikrofon. Některé notebooky mají zabudovaný hudební systém s rozložením reproduktorů 5.1. Notebook má výstup pro sluchátka a vstup pro externí mikrofon.

Notebooky jsou standardně vybavené několika USB porty (2-8). Legaci porty (zastaralé porty - LPT, COM, PS/2, gameport a pod.) se většinou pro úsporu místa nedávají. Běžný je síťový port (LAN TP), někdy je použit i FireWire port.

Notebooky bývají vybavené slotem PC-Card/PCMCIA, pro rozšiřitelné moduly (modem, síťová karta, DV karta, SCSI, Wi-Fi atd.)

K běžné výbavě notebooků patří bezdrátové připojení typu Wi-Fi a Bluetooth. Anténa je integrovaná v displeji. Infračervené připojení (IrDA) má málokterý model. Je však možné připojit USB IrDA.

Výkon

Výkon notebooků je nižší než výkon stolních počítačů ve stejné ceně. Stolní počítače překonávají notebooky, protože nové technologie (grafické karty, velké pevné disky atd.) spotřebovávají víc energie, která je v notebooku stále nedostatkem. Přenos nových technologií do notebooků trvá nějaký čas kvůli miniaturizaci i potřebě obvodů s nízkou spotřebou energie. Zatímco co výkon stolních počítačů překonává výkon notebooků, v oblasti středního proudu a kancelářských aplikací poskytují dostatečný výkon oba typy systémů. Tento stále existující rozdíl ve výkonně se bude zmenšovat.

Zvyšování výkonu (upgrade)

Notebook obvykle stojí víc než stolní počítač s podobnou konfigurací. Výkon je obvykle nižší než v případě srovnatelného stolního počítače, a to kvůli kompromisům nutným na udržení nízké hmotnosti a spotřeby.

Zvyšování výkonu je silně omezené - obvykle je možné rozšířit RAM (přidáním dalšího modulu, nebo výměnou starého) a vyměnit pevný disk. V některých modelech je možné upgradovat grafickou kartu (MXM, Axiom) a (teoreticky) procesor. Teoreticky, protože za čas životnosti notebooku se vystřídá více generací (soketů) procesorů a až dojde na upgrade, tak se už daný typ CPU nevyrábí. Plno notebooků obsahuje MiniPCI slot, avšak obvykle není určený pro použití konečným uživatelem. Téměř všechny komponenty jsou integrované na speciálně navrhnuté základní desce, aby se ušetřilo místo. Notebooky se jen složitě opravují. Náhradní díly na notebooky (např. displej, základní deska) stojí téměř tolik, jako celý nový notebook. Doporučuje se proto prodloužit záruku na 3 roky (někteří výrobci to poskytují za poplatek) a po záruce už notebook neopravovat, ale vyměnit. Cenový vývoj (neustálý pokles ceny) tomu dává za pravdu.

Propojení s ostatními počítači

Notebooky nejsou standardně - podobně jako stolní počítače - vybavené připojením na internet. Jsou vybavené porty a síťovými připojeními, ale internetové připojení samotné si je nutné dokoupit. Pro notebook používaný v domácím (firemním) prostředí je nejvhodnější připojení do domácí sítě, resp. internetovému routeru pomocí Wi-Fi (připojení k AP), síťovým kabelem (TP) nebo Bluetooth připojením. Mimo budovy je možné se připojit na místech pokrytých Wi-Fi signálem s internetovým připojením - hotspot. V některých městech jsou místa s veřejně dostupným připojením (zdarma, určené hlavně pro turisty a návštěvníky města), nebo toto připojení poskytují většina internetových kaváren. Vysloveně mobilní připojení je možné dosáhnout jen využitím GSM sítě (jako mobilní telefon). Je však zapotřebí mít GSM modem (externí na USB, nebo jako PC karta PCMCIA karta), s předplacenou službou, který poskytuje mobilní operátor (T-Mobile, O2 Telefonica, Vodafone).

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Notebook
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Notebook