V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Neufeld an der Leitha

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Neufeld an der Leitha, česky Nová Ves na Litavě, je malé město ležící na rozhraní dvou rakouských spolkových zemí - Dolního Rakouska (Niederösterreich) a Burgenlandu, ke kterému také správně patří. Po jeho okraji protéká řeka Litava ( Leitha). V Neufeldu žije na rozloze 424 ha celoročně 2 948 obyvatel, od jara do podzimu díky Neufeldskému jezeru několikanásobně více.

Obsah

Statistické údaje

Počet obyvatel : 2948 Rozloha : 424 ha Nadmořská výška : 229 m

Poloha

Obec leží v severní části rakouské spolkové země Burgenland, v těsné blízkosti jejího hlavního města Eisenstadt.

Historie

K založení Neufeldu došlo teprve v letech 1648 – 1653 hrabětem von Nádasdy. Přesto se toto město může pochlubit už bohatou a zajímavou historií. Neufeld byl dříve pohraniční obci k části spolkové zemi Burgenland patřící k Maďarsku. Na okraji Neufeldu protéká řeka Leitha, která oddělovala tehdejší Předlitavsko a Zalitavsko. Neufeld patřil, stejně jako území dnešní spolkové země Burgenland, k tehdejšímu Maďarsku a to až do roku 1920/21. Přičemž od roku 1898 bylo v rámci maďarizace používáno maďarského názvu obce Laijta Ujfalu. Po konci první světové války a dlouhých vyjednáváních bylo toto území navráceno k Rakousku. Obec Neufeld tak patří od roku 1921 k nově založené spolkové zemi Burgenland. V roce 1997 pak byl obci Neufeld udělen statut města.

Hospodářství

Industrializace této pohraniční obce sousedící s Maďarskem začala již na počátku 19.století, když zde bylo nalezeno ložisko lignitu. Následným připojením Neufeldu na železnici Raab – Ödenburg – Ebenfurther Bahn se zde rozvinula industrializace naplno. Roku 1886 tu byla otevřena chemická továrna, o několik let později továrna Hitiag na zpracování juty. Během několika následných desetiletí se tak z Neufeldu stalo pulzující hospodářské centrum s více jak 3000 obyvateli. V roce 1932 byla těžba hnědého uhlí ukončena a na místé původního uhelného revíru vzniklo dnešní Neufeldské jezero (německy Neufelder See). Pro Neufeld, ve kterém v té době zanikly i další hospodářské podniky jako například Hitiag a Autexa, se tak naskytla možnost nových pracovních míst.

Současnost

V dnešní době je Neufeldské jezero ideálním místem pro rekreaci – vhodné pro plachtění, potápění, surfování, koupání i rybaření. V Neufeldu najdete vše, co patří ke krásné dovolené - možnost zahrát si tenis, projet se na koni, dopřát si procházku krásnou přírodou a díky rovinatému terénu je Neufeld jako stvořen i pro jízdu na kole. Všude se setkáte s porozuměním a pohostinností.

Externí odkazy