Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Nazaret

Z Multimediaexpo.cz


Nazaret (hebrejsky: נצרתNacrat, arabsky: الناصرةAn-Násira, An-Naseríja) je starobylé město v historické zemi Galilea, je také hlavním městem izraelského Severního distriktu. Podle Nového zákona zde v mládí žil Ježíš Kristus a kde došlo ke zvěstování jeho narození Panně Marii, město je tedy významným křesťanským poutním místem.

Spolu s městem Nazaret Ilit (Horní Nazaret) měl Nazaret v roce 2006 108 500 obyvatel; v Nazaret Ilit (celkem 43 700 obyvatel) žijí převážně Židé, samotný Nazaret (66 000 obyvatel) obývají především Arabové, z nichž 35-40 % jsou křesťané a 60-65 % muslimové. Obě města jsou však samostatná a mají oddělenou správu. V širší nazaretské aglomeraci pak žije cca 185 000 lidí, z nichž naprostá většina (145 000) jsou Arabové.

Nazaret se nachází 25 km od Galilejského jezera a 9 km od hory Tábor.

Obsah

Dějiny

Archeologické výzkumy prokázaly, že v tomto místě existovaly lidské osady již před 9 000 lety. Starý zákon, Talmud či ostatní relevantní historické spisy se však o městě nezmiňují; Nazaret není obsažen ani v seznamu 45 galilejských měst od Flavia Josefa. Postavení města v rámci Galileje i celé Judey bylo tehdy nevýznamné. Někteří historikové dokonce tvrdí, že z důvodů neexistujících písemných zmínek Nazaret neexistoval až do 1. století n. l.

Podle Nového zákona byl Nazaret domovem Josefa s Marií a místem, kde archanděl Gabriel oznámil Marii, že porodí Ježíše. Zde také podle Nového zákona Ježíš prožil dětství a mládí. Počet obyvatel Nazaretu za Kristových dob je v současnosti neznámý, odhady se pohybují od 480 do 2 000 obyvatel. První nebiblickou zmínku učinil až okolo roku 200 n. l. Sextus Julius Africanus (citovaný v Eusebiově díle Církevní dějiny), který poukázal na judskou vesnici „Nazara“.

V roce 637 dobyli Palestinu muslimové, což vedlo k první křížové výpravě o čtyři století později. Roku 1099 dobyl Galileu normanský rytíř Tankred a z Nazaretu učinil její hlavní město. Po Saladinově vítězství v Bitvě u Hattínu v roce 1187 se město znovu dostalo pod nadvládu muslimů, která byla v rozmezí let 1229 – 1263 přerušena v důsledku šesté křížové výpravy. V roce 1263 však město dobyl sultán Bajbars a nařídil zničení všech křesťanských budov a vyhnání křesťanského obyvatelstva, které se do města mohlo vrátit až v roce 1620.

Moderní dějiny

V plánu OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947 měl být Nazaret v nejsevernější části Palestinské autonomie. Ve válce za nezávislost nejprve arabská vojska vstoupila na území budoucího Izraele, Nazaret kapituloval po izraelském protiútoku 16. července 1948. Ben Dunkelman, velitel 7. brigády, dostal rozkaz k vysídlení arabského obyvatelstva Nazaretu, rozkazu ale neuposlechl. Na rozdíl od ostatních měst tedy v Nazaretu zůstalo původní nežidovské obyvatelstvo. Většina obyvatel byli arabští křesťané, po přílivu muslimských uprchlíků z okolních měst a vesnic začali ve městě převažovat muslimové.

Moderní město

V Nazaretu se nachází množství křesťanských poutních míst, mimo jiné:

  • Bazilika Zvěstování stojící na místě, kde archanděl Gabriel sdělil Marii, že porodí Ježíše
  • pravoslavný kostel Svatého Gabriela
  • řeckokatolický kostel stojící na místě bývalé synagogy z římských dob, kde se modlil Ježíš
  • místo, kde měl svatý Josef svou dílnu
  • jeskyně Svaté rodiny v kostele Sv. Josefa
  • Kána Galilejská, místo prvního zázraku, kde Ježíš při svatební hostině proměnil vodu ve víno
  • na blízké hoře Tábor se nachází chrám Proměnění, místo zjevení proroků Elijáše a Mojžíše apoštolům Petrovi, Jakubovi a Janovi

Nazaret je dnes jedno z nejvýznamnějších center izraelských Arabů. Staré město se skládá především z úzkých uliček, nachází se zde také arabský trh. V bezprostřední blízkosti baziliky Zvěstování se plánovala stavba velké mešity, což mělo za následek kritiku z křesťanských kruhů včetně papeže Jana Pavla II. Plánování mešity se oficiálně zastavilo v roce 2002.

Souřadnice

Reference

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nazaret