Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Molybdenit

Z Multimediaexpo.cz


Molybdenit je sulfid molybdenu, chemický vzorec je MoS2. Typická barva je černá, olověně šedá. Název pochází z řeckého "molybdos", znamenající "obsahující olovo", neboť byl používán pro svoji měkkost jako olůvko na psaní, pochází z roku 1807, uznán IMA. Soustavy je hexagonální - dihexagonální dipyramida 6/m 2/m 2/m. Systematické zařazení podle Strunze je 2/D.25-10

Obsah

Vznik

Molybdenit vzniká hlavně za vyšších teplot na hydrotermálních žilách, znám je z pegmatitů, zejména žulových, z kontaktních skarnů, významná je jeho přítomnost na ložiskách porfyrových rud Cu-Mo v monzonitech, granodioritech a jejich výlevných ekvivalentech. Vyskytuje se však i v sedimentech - bitumenové Cu břidlice (SRN) či triasové pískovce (JAR). Vzácně se vyskytuje v meteoritech.

Morfologie

Tvoří tabulkovité, soudečkovité krystaly, převažují však lístečky či šupinky, bývá masívní či jako vtroušeniny v základní hmotě horniny.

Vlastnosti

Krystalografie

Molybdenit krystaluje v hexagonální soustavě - dihexagonální dipyramida 6/m 2/m 2/m, grupa P 63/mmc, tvoří dva polytypy - 2H a 3R. Rozměry buňky: a=3,16, c=12,3, Z=2, u polytypu 3R a=3,16, c=18,3,Z=3.

Fyzikální vlastnosti

Tvrdost 1-1,5 (Mo), hustota 4-62-4,73 g/cm3. Je ohebný, nikoli však elastický, dá se dobře krájet nožem, je dobrým vodičem elektřiny. Štěpnost je dokonalá podle {0001}. Je nemagnetický a není radioaktivní.

Optické vlastnosti

Barvy je šedé, olověně šedé, černé, silný kovový lesk. Je opakní, silně anizotropní a má silný pleochroismus, není luminiscenční. Vryp je zelenavě, modravě či tmavě šedý

Chemické vlastnosti

Procentuální zastoupení prvků

  • Mo 59,94%
  • S 40,06%
  • příměsi Re, Ag, Au. Na uhlí dává nálet MoO3.
    Molybdenit

Příbuzné minerály

Kalaverit, berndtit, melonit, jordisit, tungstenit.

Parageneze

V pegmatitech s allanitem-(Ce), berylem, na křemeni, na porfyrových ložiskách s chalkopyritem, topazem, fluoritem, wolframitem, greisenová ložiska s uraninitem, scheelitem, bismutem, bismutinem, zlatem, kasiteritem, křemenné žíly s uraninitem, tennantitem a dalšími sulfidy

Získávání

Produkt při těžbě porfyrových ložisek mědi a molybdenu, ať již povrchové či důlní, ložiska v pegmatitech, žulách, bitumenových Cu břidlicích, vedlejší produkt při těžbě Sn-W a Sn-Cu rud.

Využití

Ruda molybdenu - průmysl oceli, elektronika, chemický průmysl.

Naleziště

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Molybdenit