V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Mohavská poušť

Z Multimediaexpo.cz

Mohavská poušť

Mohavská poušť, též Mojave Desert či Mohave, je písčito-kamenitá poušť v USA, rozkládající se z větší části ve východní části státu Kalifornie a dále ve státech Utah, Nevada a Arizona, v jižní části Velké pánve (Great Basin). Její rozloha je zhruba 35 000 km², roční srážky činí 45 až 130 mm. Její název pochází od slova Mohave – jména indiánského kmene, který ji obýval. Západní hranici tvoří pohoří Tehachapi, na jihozápadě hory San Gabriel a hory San Bernerdino, a též tektonické zlomy San Andreas a Garlock. Na severu hranici tvoří Great Basin a na jihu poušť Sonora. Severovýchodní hranice je nezřetelná – někdy je stanovena podle výskytu juky krátkolisté (Joshua Tree). Výskyt rostlinných druhů je sledován od roku 1750. Nachází se zde Národní rezervace Mojave, Národní park Joshua Tree a Národní park Zion.

Obsah

Klima

Fenek v poušti

Roční srážky nepřesahují 150 mm ve vyšších partiích (1000-2000 m). V údolí Smrti v Kalifornii v létě teplota dosahuje 50 °C. Třebaže je to na poušti nezvyklé, je možné se v nadmořské výšce 7929 stop (cca 2416,75 metrů) setkat se sněhem – zasněžený je např. štít Telescope Peak (3392 m) a hora Clark severně od mezistátní dálnice č. 15. Nejnižší zaznamenaná teplota je 0 °F (−32 °C), v zimě jsou teploty od 20 °F až 30 °F (od ok. −21 do ok. −15 °C), v létě obvykle kolem 100 °F (37,8 °C).

Osídlení

V Mohavské poušti se nachází řada opuštěných sídel, např. Calico, dříve centrum těžby stříbra, nebo Kelso v Národní rezervaci Mohave, jehož atrakcí je dochovaná původní železniční stanice. Nacházejí se zde i větší města, např. Las Vegas. Z dalších lze jmenovat:

Na tomto území byla vybudována Edwardsova letecká základna, využívaná letectvem i jako místo přistávání raketoplánů NASA.

Fauna a flora

Juka krátkolistá

Zvířata

Rostliny

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mojave Dessert