V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Michigan

Z Multimediaexpo.cz

State of Michigan
Vlajka amerického státu Michigan Pečeť amerického státu Michigan
Vlajka státu Michigan Pečeť státu Michigan
Přezdívka: The Wolverine State, The Great Lakes State, The Automotive State, Water-Winter Wonderland
Michigan na mapě USA
Úřední jazyky žádný, de facto angličtina
Hlavní město Lansing
Největší město Detroit
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
11. v USA
253 793 km²
km²
km² (41,5 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
9 938 444 (2000)
67,55/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 83
Časové pásmo UTC -5/-4 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

41°42' s.š. až 48°16' s.š.
82°25' z.d. až 90°25' z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

603 m
275 m
174 m
Guvernér Jennifer Granholmová (D)
Senátoři Carl Levin (D)
Debbie Stabenow (D)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

MI
Mich.
US-MI
Přistoupení do unie 26. leden 1837 (26.)
Oficiální web www.michigan.gov

Michigan (anglická výslovnost zvuk [ˈmɪʃɨgən]) je federální stát Spojených států Amerických. Rozlohou je to 11. největší stát USA, podle počtu obyvatel je osmým největším. Jméno bylo převzato ze jména Michiganského jezera, jehož název je pravděpodobně odvozen ze slova mishi-gami indiánského jazyka čipeva, které znamená „velká voda“. Michigan leží na březích čtyř z pěti severoamerických Velkých jezer (Hořejšího, Michiganského, Huronského a Erijského jezera). Stát Michigan tak má nejdelší pobřeží ze 48 kontinentálních států USA. Michigan je jediný stát USA, který je rozdělen na dvě části. Je tvořen dvěma poloostrovy, které jsou odděleny průlivem Mackinac v nejužším místě širokým 8 km. Dolní části státu Michigan se pro její tvar říká „palčák“.

Obsah

Historie

Původními obyvateli toho území byly příslušnici kmenů Odžibvejů a Ottawů. Od 17. století sem začali pronikat francouzští lovci kožešin. Od roku 1760 až do skončení Války za nezávislost patřilo území Michiganu Spojenému království. Okupace Detroitu vojsky Spojeného království roku 1812 během Americké války za nezávislost zvýšilo nutnost lepšího spojení města. Následně byly budovány silnice a železnice, a roku 1825 byl otevřen Érijský průplav, který umožnil lodní spojení Detroitu s New Yorkem. Význam Detroitu tak stále stoupal. Stal se přestupním stanovištěm pro mnoho přistěhovalců mířící na západ, z nichž část se usadila na úrodných půdách v jižní části Michiganu.

Detroit v roce 1942

Michigan se 26. ledna 1837 stal 26. státem, který vstoupil do unie. Ložiska železné rudy a laciná lodní přeprava po jezerech zapříčinila, od konce 19. století, rychlý rozvoj průmyslu. V průmyslovém Detroitu byl v roce 1899 založen automobilový závod Oldsmobile a o pět let později, v roce 1903, General Motors a Ford. Během hospodářské krize sice prosperita města utrpěla značné škody, ovšem v poválečné období opět výrazně vzrůstala. Ve 40. a 60. letech minulého století proběhly v Michiganu rozsáhlé nepokoje, zapříčiněné sociálními tlaky a těžkou životní situací zvláště černošského obyvatelstva.[1]

Ekonomika

Michigan je znám především jako místo zrození automobilového průmyslu. Automobilový průmysl je i nyní důležitým odvětvím v Michiganu (automobilky General Motors, Ford a Daimler-Chrysler). Michigan je z 50 % zalesněný, což je velmi užitečné pro dřevařský a dřevozpracující průmysl. Michigan leží na břehu 4 Velkých jezer, jedněch z největších sladkovodních jezer na světě. V souvislosti s tím se diskutovalo o tom, zda by měl Michigan stavět potrubí, kterým by se vedla voda do států s malými nebo žádnými zásobami vody na jihozápadě USA, například do Nevady nebo Arizony. Přestože by to velmi prospělo ekonomice, byla tato myšlenka nakonec zavržena jako špatný ekologický krok, který by možná mohl zničit životní prostředí Michiganu.

Politika

Současnou guvernérkou Michiganu je Jennifer Granholmová.

Obyvatelstvo

Etnické složení obyvatelstva

Etnické složení obyvatestva Michiganu podle stčítání v roce 2000:

  • 80.2% Běloši
  • 14.2% Černoši
  • 1.8% Asiaté
  • 0.6% Indiáni
  • 1.9% míšenci

Náboženství

Kostel v Detroitu
Kostel ve městě Southfield

Zábava a počasí

Severní část Michiganu obvykle zažívá dlouhou a krutou zimu, zatímco jižní část má vyrovnanější stejně dlouhá roční období. Severní oblasti Michiganu jsou velmi populární pro lyžování. Národní lyžařská síň slávy je ve městě Ishpeming na horním poloostrově. Kvůli velkému množství vody, které Michigan obklopuje, je zde velmi populární vlastnit loď. Je tu registrováno více soukromých lodí než v kterémkoli jiném státu USA (více než 1 milion).

Slavné osobnosti

Mnoho slavných osobností pochází z Michiganu. Je mezi nimi zpěvačka Madonna, komik Andy Richter, zpěvák Stevie Wonder, bývalý prezident Gerald Ford, hudebník Kid Rock, rapper Eminem anebo boxer Muhammad Ali. Michigan byl také domovem Henryho Forda, zakladatele automobilky Ford.

Města

Michiganský kapitol v Lansingu
Centrum Detroitu

Hlavním městem Michiganu je Lansing, který má 114 947 obyvatel. Tabulka největších měst v Michiganu:

Pořadí Město Populace
1 Detroit 916 952
2 Grand Rapids 193 627
3 Warren 134 223
4 Sterling Heights 127 349
5 Ann Arbor 115 092
6 Lansing 114 947
7 Flint 114 662
8 Clinton Township 96 253
9 Livonia 93 931
10 Dearborn 89 252

Zajímavosti

Partnerské státy

  • </ref>
  • </ref>

Související články

Referece

  1. BATEMAN, Graham. Encyklopedie Zeměpis světa. Praha : Columbus spol. s.r.o., 2002. ISBN 80-901727-6-8. Kapitola Spojené státy - (Státy unie), s. 61. (čeština) 

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Michigan