Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Malawi

Z Multimediaexpo.cz

Malawi
Republika Malawi
Dziko la Malaŵi
Republic of Malawi
Flag of Malawi.png  Coat of Arms of Malawi.png
Vlajka Malawi   Znak Malawi
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Hymna Malawi – Mlungu dalitsani Malaŵi
Geografie
Malawi (orthographic projection).png
Mapa Malawi.png
Hlavní město: Lilongwe
Rozloha: 118 480 km2 (98. na světě)
z toho  % vodní plochy
Nejvyšší bod: Sapitwa (Mount Mlanje) (3002 m n.m.)
Časové pásmo: +2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 12 158 924 (68. na světě)
Hustota zalidnění: 98 (96. na světě)
HDI: 0,457 (nízký)
Jazyk: angličtina (úřední), čičevština (národní)
Náboženství: křesťané 79.9%, muslimové 12.8%,
jiní 3%, bez vyznání 4.3%
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: malawijská kwacha (MWK)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: MW
Telefonní předvolba: +265
Národní TLD: .mw

Malawi je prezidentská republika nacházející se v jihovýchodní části Afriky u stejnojmenného jezera mezi Zambii, Tanzanií a Mosambikem. Křehká rovnováha byla zničena neúrodou v polovině 90. let, což vedlo ke krachu místního hospodářství. Na ploše o rozloze 118 000 km² (podobnou rozlohu má např. Řecko, jedná se o plochu stejnou téměř jako má Česká republika a Slovensko dohromady) žije 14 milionů lidí.

Obsah

Historie

Od 17. do 19. století bylo území pod vlivem arabských východoafrických emirátů. Britové sem poprvé přišli v 60. letech 19. století. Zemi nazvali Njasko a ovládli ji od roku 1891 až do roku 1964, kdy získala nezávislost. V tomto roce přijala africký název Malawi a prezidentem se stal Hastings Kamuzu Banda.
Prvním hlavním městem státu byla Zomba. Od roku 1975 má tuto funkci Lilongwe, ležící více v centru země.[1]
V roce 1994 byla Bandova vláda jedné strany ukončena a novým vládcem byl zvolen Baliki Muluzi.

Obyvatelé

Obyvatelé jsou Malawijci - skoro 60 % všech obyvatel, zbytek jsou domorodé kmeny. Gramotných je jen 65 % Malawijců. V zemi jsou tři čtvrtiny křesťanů, zbytek jsou muslimové a animisté. Úředním jazykem je angličtina, v zemi se ale používají i jazyky jednotlivých kmenů.

Žijí většinou na vesnicích v kulatých domcích z bláta vysušeného na slunci se střechami z čirokových došek. V tradičních venkovských rodinách je hlavou domácnosti matka. Ženy mají na starosti pěstování a sklízení manioku, čiroku a kukuřice, kterými živí své rodiny. Muži dohlížejí na dobytek a ovce nebo chodí na lov a na ryby. Mnozí pracují na tabákových nebo bavlníkových plantážích, které vlastní Evropané.

Geografie

Celou zemí se táhne od severu k jihu Velká příkopová propadlina, jejíž dno je v severní části zalito jezerem Malawi, které je třetím největším africkým jezerem. Nejvyšší pohoří Shire Highlands dosahuje na jihovýchodě horou Sapitwa 3 002 m. Na severozápadě leží náhorní plošina Nyika Plateau, která je vyšší než 2 600 m. Základem říční sítě je jezero Malawi, z něhož vytéká největší řeka Shire, která se valí do řeky Zambezi. Z vlhkého okolí jezera se krajina na západě zvedá k chladným náhorním plošinám a zalesněným horám posetým čajovníkovýmii plantážemi. Většina země je pokryta rozlehlými pastvinami, kde se potulují antilopy a leopardi, před lovci chráněni v pěti malawijských národních parcích.

Podnebí je rovníkové s letním obdobím dešťů a zimním obdobím sucha. Ročně naprší v nížinách 750 až 1 000 mm, na horách až 2 000 mm. Průměrné teploty nejteplejšího měsíce se pohybují od 20°C po 27 °C, nejstudenějšího od 14 °C do 19 °C

Velká města

  • Lilongwe – 866 272 obyvatel - Hlavní město
  • Blantyre – 732 518 obyvatel
  • Mzuzu – 175 345 obyvatel
  • Zomba – 101 140 obyvatel

Hospodářství

Malawi má díky své nevýhodné pozici znemožněn jakýkoliv obchod, do země nevedou téměř žádné silnice nebo železnice. S 160 USD HDP patří země k těm nejchudším. Jenom v letech 1995 a 1996 si musela půjčit u Světové Banky 192 milionů USD. Měnou je Malawská Kwacha.

Malawi je málo rozvinutý zemědělský stát. Pěstuje se zde hlavně tabák, který tvoří až 70 % vývozu a je jediným významným vyváženým produktem. Dále se pěstuje kukuřice, rýže, sorgo, batáty, bavlna, cukrová třtina, podzemnice olejná, čaj a banány. Chová se nejvíce skot a kozy. Důležitý je vnitrozemský rybolov v jezeře Malawi. Těží se dřevo.

Reference

  1. ŠKŇOUŘIL, Evžen; ŠKŇOUŘILOVÁ, Romana. Hlavní města světa. Praha : Albatros, 2002. ISBN 80-00-01100-X. Kapitola Zomba, s. 474.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Malawi
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Malawi