V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Lukáš Vychopeň

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Vychopen.jpg
Lukáš Vychopeň, listopad 2005

Lukáš Vychopeň (* 28. listopadu 1980 Vsetín) je český žurnalista, překladatel a kritik společenských poměrů, který na tuzemském Internetu proslul zejména svým podílem na vzniku a provozu humoristického serveru Kompost.cz a vlastními projekty Den94ek a Peklo.

V roce 2003 o jeho životě natočila skupina studentů FAMU absolventský dokument s názvem Padá hovno, něco si přej[1].

Jsou-li autobiografické údaje uvedené v projektu Den94ek alespoň zčásti pravdivé, měl by být již dávno zařazen na tento seznam.

Obsah

Dílo

Internetová média

Jeho prvním internetovým projektem se stala na počátku roku 1998 webová stránka Vzorky, která byla zaměřena na objednávání propagačních materiálů (zejména CD) ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že se na českém Internetu jednalo o svého druhu ojedinělý projekt, těšil se až do pozdějšího příchodu konkurenčních webů značné pozornosti.

16. října 1998 začal na stejné adrese zveřejňovat svůj internetový deníček [2], který se vyznačoval místy až šokující upřímností a zálibou v extravaganci a kontroverzních tématech, jejichž účelem bylo nezřídka čtenáře pouze znechutit [3]. Stejně jako v případě prvního projektu se mu podařilo přijít s originálním tvůrčí formou (blogerská horečka měla přijít teprve za několik let) a získat si tak oblibu čtenářské obce, pro níž byly texty podobného ražení nové a osvěžující. Stránky byly později přesunuty na doménu www.den94ek.cz a v roce 2001 se stal projekt na několik měsíců integrální součástí serveru Kompost.cz, kde se na jeho tvorbě podílel také Vychopňův kamarád Michal Hajdík (pod přezdívkou Kakan). Vychopňova nespokojenost s redakčním systémem a nutností častější aktualizace způsobila, že v červnu 2001 na publikaci Den94ku na Kompostu rezignoval a dále psal již jen „do šuplíku“, Hajdík pokračoval ve vydávání svých zápisů do listopadu téhož roku. Po více než dvouleté odmlce se Vychopeň v říjnu 2003 k projektu naposledy vrátil a provedl aktualizaci stránek na doméně den94ek.cz, kam umístil s podtitulkem beta proměnlivě konzistentní zápisy, které vznikly poté, co přestal Den94ek vycházet na serveru Kompost.cz (v období 12. červen 2001 - 30. duben 2003). V letech 2003 a 2004 pak pracoval na přímém pokračování projektu s podtitulem žiDNES, které však navzdory jeho značnému rozsahu nikdy nezveřejnil.

V březnu 2000 se začal věnovat tvorbě webu TSI, k jehož vytvoření ho inspirovala stránka ABPG's Finest Moments. Jednalo se o zřejmě první český projekt, jehož účelem bylo shromažďovat a katalogizovat šokující videosekvence. Vzhledem k problémům s nespolehlivostí odkazů na soubory umístěné na jiných serverech se však jeho aktualizaci aktivně věnoval pouhých šest měsíců.

Vychopeň (vlevo) na mezinárodním sympoziu Sanace 2007, květen 2007
V září 2000 založil kontroverzní internetové stránky Peklo, které byly tuzemskou obdobou serverů typu Gore Gallery či Rotten. Přestože se stránky těšily relativně velkému úspěchu na domácí i světové půdě, Vychopeň se o už rok později rozhodl od projektu upustit. Dle jeho vlastního tvrzení byl důvodem zejména špatně navržený design stránek, který velmi znesnadňoval jejich aktualizaci, a skutečnost, že jim nebyl schopen ani ochoten věnovat tolik času, aby dokázal držet krok se zahraničními projekty podobného ražení.

V dubnu 2001 spolu s Františkem Fukou a Tomášem Baldýnským založil internetový server Kompost.cz, na němž proslul zejména jako autor prvních tří pokračování korespondenční série Můžu Tě nenávidět?, tvůrce parodických videospotů, režisér traileru k fiktivnímu celovečernímu filmu Fred Bitch Project a jeden z dvojice autorů softwarového nástroje Hulanator. V roce 2003 se podílel jako jeden ze dvou spoluzakladatelů na vzniku provokativní soutěže Krabice živých [4]. Stál také u zrodu krátkodobě populárního bezejmenného webu s tématem žloutenkové epidemie, který využíval konceptu virálních her, založených na šíření odkazu obsahujícího identifikační řetězec hráče, a stránek Told You So. Na obou projektech se podílel jako původce myšlenky a textů, zatímco druhý z dvojice autorů pracoval na technické realizaci.

Tištěná média

Po přibližně půlročním působení na herním zpravodajském serveru Doupě [5] začal v březnu 2001 publikovat jako externí spolupracovník v časopise GameStar, kde se vzhledem k nedostatku času na samotné hraní zabýval výhradně psaním preview, vznikajících syntéz informací ze zahraničních zdrojů. V květnu 2002 se z důvodů tvůrčích obtíží a nesouladu s nastalou změnou koncepce časopisu rozhodl spolupráci ukončit.

V letech 2001 a 2002 připravil tři přílohy k časopisu Quo (později Maxim), v nichž pod maskou seriózní žurnalistiky propagoval převážně své vlastní projekty.

V současné době působí jako překladatel tiskových materiálů pro přední české filmové distributory a jako externí redaktor časopisu Esquire, s nímž navázal spolupráci v srpnu 2004.

Projekty, na nichž se podílí

Externí odkazy