Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Lech Wałęsa

Z Multimediaexpo.cz


Nositel Nobelovy ceny


Lech Wałęsa [vauensa] (v češtině je z technických důvodů možný rovněž přepis Lech Walensa) (* 29. září 1943 Popowo) je polský politik, aktivista za lidská práva a v letech 19901995 také prezident Polské republiky. Původním povoláním byl elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde pracoval (s přestávkami) v letech 1967 – 1990. V srpnu 1980 stál v čele stávky v Gdaňských loděnicích, kde se zrodila nezávislá odborová organizace Solidarita. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír. V letech 19901995 byl prezidentem Polské republiky. Neúspěšně kandidoval také v prezidentských volbách v letech 1995 a 2000. V roce 2006 vystoupil ze Solidarity, protože usoudil, že odbory příliš podporují politickou stranou Prawo i Sprawiedliwość.

Obsah

Osobní život

Narodil se do rodiny tesaře (matka nikdy nepracovala) kde se mu dostávalo silné křesťanské výchovy. Dodnes je silně věřící katolík, a rád prohlašuje, že mu víra pomohla překonat těžké chvíle života, zvlášt šedé dny v Solidarnośći. Do Gdaňských Leninových loděnic nastoupil roku na post elektrotechnika v roce 1970. O rok dřívě se oženil se svou láskou, Danuta Gołoś, se kterou má k dnešku celkem osm dětí. Jeho syn, Jaroslaw Wałęsa, je v současnosti členem dolní komopry polského parlamentu.

Politický rozjezd

Soubor:LechWałęsa-JerzyPopiełuszko-HenykJankowskiKanonok.JPG
Wałęsa zastupující Solidarność u katolických představitelů

Byl vůdčí osobností polských protestů proti komunistickému režimu v Gdaňských loděnicích, které způsobyly, že byl roku 1976 vyhozen z práce (jednalo se o formu trestu). O dva roky pozděj se stal členem ilegální odborové organizace, mezi jejíž členy patřili i : Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Lech Kaczynski, Anna Walentynowicz, Antoni Sokołowski a jiné budoucí osbnosti polské politické scény. 14. srpna 1980, v době kdy začaly protesty v Gdaňských loděnicích, byl Wałęsa v čele těchto protestů, které se z Gdaňsku rozšířily do celého Polska, a nepřímo zahájili rozpad východního bloku. Po tom, co polská vláda částečně ustoupila požadavkům loďařů, a dovolila jim zakládat odborové organizace, se Wałęsa stal odborovým předákem, a tuto funkci zastával do 13. prosince 1981 kdy byl zatčen, na základě stanného práva, vyhlášeného polským vůdcem, Jaruzelskim. Propuštěn byl až 14. listopadu 1982, po 11 měsících ve vězení. Roku 1983 se vrátil do loděnic na post řadového elektrotechnika, a zároveň byl nominovám na Nobelovu cenu míru, kterou skutečně dostal. Za Lecha, který měl strach z reakce polské vlády, jí ovšem převzala jeho žena, Danuta. V rozmezí let 1987-90 vedl polo-legální zákonný výbor odborových organizací v Gdaňských loděnicích, a v roce 1988 znovu zavedl stávku, s cílem zlepšit postavení Solidarność v Polsku. Po osmdesáti dnech vláda souhlasila s jednáním, a jednání přinesla více méně to, co Wałęsa požadoval. Solidarność se stala de facto legitimní ne-komunistickou politickou stranou Polska, a vyhrála první volby v roce 1989. Jednalo se o první nekomunistický politcký útvar v Sovětských vazalských státech!

Solidarność coby první nekomunistická strana ve východním bloku

V tuto chvíli už nic nebránilo Lechovi, začít s realizací přestavby Polska, které sice stále teoreticky bylo komunistickým státem, ale vyjednaná koaliční vláda s bývalou komunistickou stranou a další dílčí ústupky způsobily, že se Polsko stále více měnilo v kapitalistický stát. 15. listopadu 1989 došlo k prvnímu kontaktu nové vlády s USA. Některé dokumenty, odtajněné v roce 2008, podezřívají Wałęsu ze spolupráce s polskou tajnou policií, u které byl údajně veden jako "Bolek" - toto podezření se nikdy nepotvrdilo, Wałęsa jej dotčeně odmítá, a i Polský soud mu dal za pravdu.

Od prezidenta Polska do konce politické kariéry

9. prosince 1990 vyhrál Wałęsa prezidentné volby, a stal se tak na dalších 5 let prezidentem nekomunisitckého Polska. Jeho éra se vyznačovala bouřlivou výměnou vlád každý rok. Sám Wałęsa proslul jako kritik, kterému se pořád něco nelíbí. Toto i spousta dalších problémů (např. s ekonomickou transformací země) mu uzmulo většinu veřejné podpory, proto nebyl ve volbách roku 1995 znovuzvolen. V roce 2000 se pokoušel znovu kandidovat do prezidentského úřadu, dostal ovšem ani ne 1%, takže se k moci nedostal. Od té doby přednáší na různých politicky zaměřených fakultách po Evropě, zajímavostí je, že často je tituovál "Pane prezidente". 10. května 2004 bylo mezinárodní letiště v Gdaňsku přejmenováno na "Letiště Lecha Wałęsy" (dokonce logo letiště se skládá i z Wałęsova podpisu). Toto lze vnímat jako výraz úcty.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lech Wałęsa