V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Krunýřovec skvrnitý

Z Multimediaexpo.cz

Krunýřovec skvrnitý (Ancistrus cirrhosus) je sladkovodní tropická rybka žijící převážně u dna.


Obsah

Popis

Tělo kryjí četné kostěné destičky. V přední části je trup zpoštělý, široký a směrem dozadu se zužuje. Vysoká hřbetní ploutev a mohutné vyvinuté prsní ploutve mají silný osten. Tupá tlamka je vybavena četnými často rozvětvenými čichovými vousky. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé - blíží se barvě tmavého říčního písku se světlými nepravidelnými skvrnami po celém těle. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědavá. Ploutve jsou hnědavé s tmavými kruhovými skvrnami. Na hřbetní ploutvi (vpředu blíže k hřbetu) je výrazná sytě černá skvrna

  • Samičky jsou hodně vouskaté. Mají vousky na tlamce krátké a tenké a v jedné řadě. Samice se vytírají do úzkých jeskyněk a o jikry pak pečuje samec.
  • Sameček má vousky na tlamce a na čele dlouhé a mohutné, které samicím chybí. Samec je teritoriální vůči samcům stejného druhu.

Výskyt

Žije v povodí Amazonky, Rio Paraná a Rio Paraguay a v Guayaně a na Trinidadu. Dorůstá délky až 14cm.

Chov

Voda : Ph 7,5 a tvrdost kolem 18-22°dKH. Doporučuje se velká nádrž minimálně 60 lt, nevystavená světlu osazená nějakým kořenem a nabízející množství úkrytů, které rybky opouští až k večeru a v noci. Voda o teplotě 20-22 °C čistá, prokysličená a s přídavkem soli (cca kávová lžíce/10 lt). Požírají i rostlinné zbytky, rostliny však nepoškozují. V potravě nejsou vybíravé, žerou všechno, ale potravu přijímají výlučně ze dna. Lze je chovat ve společnosti dalších klidných a mírumilovných rybek. Ancistrus je ryba, která by neměla být v akváriu osamocena – min. 3 kusy (2 samice + 1 samec). Navíc je poměrně aktivní (ve večerní a nočním době).

Rozmnožování

Předpokladem pro úspěšný odchov je chovat několik jedinců od mládí společně v jedné nádrži. Dospělý sameček obhajuje teritorium. Pro vybraný pár postačí středně velká nádrž bez osázení, s vloženou břidlicí, kameny, jeskyňkami nebo trubkou. Rybky se vytírají do těchto dutin a samička lepí jikry na spodní stranu pevného podkladu. Potěr se vykulí za 4-5 dnů a za další 4 dny stráví žloutkový váček. Pro odchov bohatě stačí sušené krmení a řasy. Vložené salátové listy se zakrátko pokryjí řasou a změknou a urychlí další růst potěru. Později můžeme přidávat různou sušenou potravu, spařený a nasekaný špenát (možno použít i mražený) a sekané nitěnky. Samec chrání potěr až do rozplavání a potom si už nevšímá mladých.

Poznámka

V dnešní době už se s tímto druhem nejspíše nesetkáme (pokud nejsou v prodeji importované rybky), protože se postupně u chovatelů křížili s dalšími druhy rodu Ancistrus. V akváriích se zpravidla vyskytuje Ancistrus sp., tedy kříženec druhů Krunýřovec skvrnitý (Ancistrus cirrhosus), Krunýřovec modrý (Ancistrus dolichopterus) a Krunýřovec mnohoostný (Ancistrus multispinnis).

Systematika

Literatura

  • Drahotušský Z. a J. Novák J., Akvaristika-teorie a praxe pro amatéry i profesionály
  • Zukal R. , Akvarijní ryby, Svépomoc, 1976
  • Sterba G., Akvaristika ,Práce, Pha 1972
  • Hofmann J. & Novák J., Velký atlas akvarijních ryb. Nakladatelství Brázda s.r.o., 1998.
  • Frank S., Akvaristika. Práce, Praha 1984
  • Frank S., Das Grosse Bilderlexikon der Fische, Artia, Prag 1969
  • Frey H., Das Süsswasser Aquarium, Neumann Vrlg. Leipzig 1976

Související články

Externí odkazy