Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Krameria

Z Multimediaexpo.cz


Krameria grayi
Krameria erecta

Krameria je jediný rod čeledi Krameriaceae z řádu kacibotvaré (Zygophyllales) vyšších dvouděložných rostlin.

Obsah

Charakteristika

Keře, méně často byliny se střídavými celokrajnými jednoduchými nebo výjimečně trojlistými (Crameria cytisoides) složenými listy bez palistů. Květy jsou nápadné, oboupohlavné, souměrné, jednotlivé úžlabní nebo v hroznech či otevřených latách. Květy jsou otočené spodní stranou nahoru (resupinátní). Kalich a koruna v počtu 5 (vzácně 4) lístků. Kalich je volný, barevný, petaloidní, korunní lístky volné nebo částečně srostlé. Tyčinky nejčastěji 4 (3 až 5), volné nebo srůstající, nepřirostlé ke koruně, nestejné. Gyneceum je svrchní synkarpní pseudomonomerní ze 2 plodolistů srůstajících v jedinou komůrku. Plodem je nažka. Semena jsou bez endospermu. Všechny druhy rodu Krameria jsou poloparazité pronikající haustorii do kořenů hostitelských rostlin. Semenáčky se dvěma velkými dělohami nemají kořenové vlášení a nejsou bez hostitele schopny čerpat vodu z půdy. Rod obsahuje asi 18 druhů a je rozšířen v Americe od jihovýchodních a jižních USA přes Střední Ameriku a Karibské ostrovy po Brazílii a Argentinu. Centrum druhové diversity je v Mexiku. Charakteristických stanovištěm jsou spíše sušší oblasti - savany a polopouště. Všechny druhy jsou opylovány samotářskými včelami rodu Centris. Květy neprodukují žádný nektar, včely je navštěvují kvůli oleji produkovanému žlaznatými korunními lístky. Semena mají často dlouhé štětiny se zpětnými háčky a jsou šířena zvířaty.

Taxonomie

Cronquist řadil čeleď Krameriaceae do řádu vítodotvaré (Polygalales). Molekulární analýzy prokázaly příbuznost s čeledí kacibovité (Zygophyllaceae). V systému APG I byla čeleď Krameriaceae stejně jako Zygophyllaceae ponechána nezařazená do řádu v rámci větve dvouděložných nazývané Rosids. V systému APG II z roku 2003 je vřazena do čeledi Zygophyllaceae v rámci větve dvouděložných nazývané Eurosids I. V aktualizované verzi systému APG II, dostupné na stránkách Angiosperm Phylogeny, je společně s čeledí Zygophyllaceae vřazena do řádu kacibotvaré (Zygophyllales).

Využití

Původní obyvatelé Severní i Jižní Ameriky používali kořeny Krameria k zastavení krvácení a jako zdroj barviva. Kořeny Krameria pauciflora jsou používány v Mexiku při zažívacích potížích, druh Krameria triandra je v Andách používán jako astringens a k udržování chrupu.

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IX). Timber Press, 1995.
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy