Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Jeroným Janíček

Z Multimediaexpo.cz

Jeroným Janíček (* 1975, Praha) je český publicista a moderátor pražského Radia 1, kde od roku 1998 připravuje pravidelný diskusní pořad [1]. Ačkoli se jedná veskrze o profilový pořad, v jeho desetileté historii měl zatím největší ohlas kontroverzní rozhovor s tehdejším předsedou vlády J. Paroubkem o policejním zásahu vedeným proti návštěvníkům CzechTeku v roce 2005 [2]. Janíček pracoval též jako hlasatel Českého rozhlasu, Rádia Nová Alfa a Rádia Classic FM. V letech 1998-2000 vytvářel každý týden dvouhodinový experimentální diskusní pořad "Mezi psem a vlkem", a to v dnes již zaniklém Rádiu Limonádový Joe. V rozmezí let 1995-2000 zrealizoval několik večerů beatnické poezie, ale také ojedinělý Literární večer Radia 1 v pražském klubu Roxy. Podílel se na vydání almanachu české poezie a prózy pod názvem "Jedním uchem dovnitř - literární tucet Radia 1 a revue Labyrint" (1997). Společně s moderátorem Radia 1 a bubeníkem skupiny Decline [3] Jerry Žákem vydal kazetu vlastní undergroundové poezie "Prase a já" (1998).

Napsal knihy Černá záchranka (2002), Přerušený rozhovor s Václavem Klausem (2004), dále knižní rozhovor s předním českým popularizátorem psychiatrie Cyrilem Höschlem, nazvaným Kde bydlí lidské duše (2005) a publikaci Když úzkost bolí (2008). Za knihu o úzkostných poruchách obdržel v roce 2009 Literární cenu České neuropsychofarmakologické společnosti [4]. V roce 1999 vytvořil pro Českou televizi námět k 11ti dílnému dokumentárnímu cyklu "Bílé vrány", zachycujícím mediálně málo známé osobnosti české vědy.

Publikoval rozsáhlé texty o úzkostných poruchách v Revue pro psychoterapii Konfrontace. Zabývá se také editorskou činností. V roce 2006 připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint knihu o historii žižkovského Paláce Akropolis[5], jejíž těžiště tvoří rozhovory se zakladateli této významné nezávislé hudební scény (režisér T. Vorel, výtvarník F. Skála, producent L. Schmidtmajer, hudebník J. Raušer, grafik L. Kubík a podnikatel P. Hurda). Na knihu rozhovorů o Akropoli navázal v květnu 2009 vydáním rozsáhlé monografie mapující život tohoto významného evropského centra nezávislé kultury. V současnosti pracuje jako expertní analytik v oblasti médií. Je členem Obce spisovatelů ČR [6].

Aktivně vystupuje proti všem formám rasismu a především proti projevům antisemitismu. Je signatářem Ligy proti antisemitismu [7].

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.