Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Jáhen

Z Multimediaexpo.cz

Jáhen či diakon (z řeckého διάκονος diakonos, služebník, nebo také číšník) je v křesťanských církvích označení pro pověřeného člověka, který vykonává službu charitativního a administrativního charakteru, aktivně se podílí na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství a podobně. Pro svůj úřad musí být vysvěcen. V katolické, pravoslavné a anglikánské církvi je jáhenství prvním stupněm svátosti kněžství (jáhen » kněz » biskup), v mnohých jiných tuto funkci zastávají laikové.

Obsah

Dějiny diakonátu

Jáhnové v Novém zákoně

Štěpán (muž plný víry a Ducha svatého), Filip, Prochor, Nikanor, Timon, Parmén a Mikuláš (proselyta z Antiochie).

Starověk

2. vatikánský koncil

V katolické církvi bylo v prvních staletích jáhenství stavem trvalým, tato tradice byla obnovena po 2. vatikánském koncilu.

Jáhen v katolické církvi

Římsko-katolický jáhen oblečený v dalmatice.

Úkolem jáhna v katolické církvi je především „hlásat boží slovo“. To znamená např. předčítat z evangelia při liturgii, křtít, oddávat, pohřbívat a vyučovat. Může mít na starosti též charitativní službu (návštěvy nemocných) či administrativu (správa farnosti). Liturgickým oděvem jáhna při bohoslužbě je dalmatika, roucho s rukávy - podobné ornátu - používané stejně jako ornát v liturgické barvě. Jáhen na rozdíl od kněze nosí na albě či rochetě štolu šikmo přes levé rameno a sepjatou na boku (jako šerpu). Jáhni mohou být označováni jako dočasní – ti jsou na jáhny svěceni pouze přechodně, neboť tuto službu má po nějakou dobu zastávat každý, kdo se má stát knězem. Ti, kteří neaspirují na vyšší svěcení, jsou označováni jako trvalí jáhnové. Trvalý jáhen může být ženatý, avšak musí mít v pořádku rodinné záležitosti. Bible zná také jáhenky - diakonky. Jejich praxe byla v prvotní církvi obvyklá. Opodstatnění lze hledat v tom, že jedním z úkolů jáhna bylo asistovat u křtů. Křty v prvotní církvi přijímali v drtivé většině dospělí a při křtu bývali nazí ponořováni do vodní nádrže. A když se křtily ženy, probíhalo to stejně a aby nevzniklo pohoršení, asistovaly u těchto křtů ženy-jáhenky. V pozdější době převládla praxe křtít již nemluvňata a proto již jáhenek nebylo třeba a tak zanikly.

Jáhen v evangelických církvích

V evangelických církvích jsou jako jáhni označovány osoby, které jako hlavní povolání poskytují charitativní službu.

Jáhen v Církvi československé husitské

Jáhen je v Církvi československé husitské nižší stupeň svěcence, je považován za pomocníka v církvi a má podobné povinnosti jako v jiných církvích.

Související články

Reference

  • KAŇA, Jiří. Jáhni a my. Praha : Karmelitánské nakladatelství, 2005.