Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Gravitační vlna

Z Multimediaexpo.cz

Gravitační vlna je fluktuace zakřivení časoprostoru, které se šíří jako vlna rychlostí světla. Jde tedy o vlny křivosti prostoročasu.

Gravitační vlny byly předpovězeny jako důsledek Einsteinovy obecné teorie relativity.

Obsah

Zdroje gravitačního vlnění

Gravitační vlny vznikají při vzájemném pohybu těles v gravitačním poli, jejich významnými zdroji jsou však především těsné binární systémy kompaktních hvězd v konečném stádiu jejich vývoje (černých děr, neutronových hvězd), výbuchy supernov a srážky černých děr. Zdrojem gravitačních vln tedy může být určitý nerovnoměrný pohyb hmoty, ke kterému dochází v relativně malé oblasti prostoru.

Detekce gravitačních vln

Ačkoliv gravitační vlny nebyly pozorovány přímo, jejich nepřímé důsledky pozorovány byly. Russell Alan Hulse a Joseph Hooton Taylor, Jr. objevili, že perioda pulzaru PSR B1913+16 se vlivem vyzařování gravitačních vln zkracuje v souladu s předpovědí obecné teorie relativity. Za tento objev byla v roce 1993 udělena Nobelova cena.

Mezi detektory snažící se o přímé zachycení gravitační vlny patří např. LIGO, VIRGO, LISA aj.

Aby bylo možné odlišit gravitační vlnu od zakřiveného pozadí, je nutno oddělit tu část křivosti, která je vyvolána vlnou, od části křivosti, která přísluší zakřivenému prostoročasu. Toto oddělení je možné pouze tehdy, je-li charakteristická vlnová délka \(\lambda\) gravitační vlny mnohem menší než charakteristický poloměr křivosti \(\rho\) prostoročasu, na jehož pozadí se vlny šíří, tzn.

\(\lambda\ll\rho\)

Vlastnosti

Gravitační vlny přenášejí energii, která je ekvivalentní hmotnosti. Tato energie tedy opět působí jako zdroj gravitačního pole. Z toho důvodu se také budou dvě gravitační vlny při svém setkání vzájemně ovlivňovat, např. se budou rozptylovat. Tím se gravitační vlny odlišují např. od vln elektromagnetických, které nepřenáší elektrický náboj, proto také při setkání dvou elektromagnetických vln nedochází k jejich ovlivnění (obě elektromagnetické vlny vzájemně projdou aniž by o sobě věděly).

Související články

Externí odkazy