Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Graubünden

Z Multimediaexpo.cz

Graubünden (německy: Graubünden ; italsky: Grigioni; rétorománsky: Grischun, francouzsky: Grisons) je rozlohou největší kanton Švýcarska ležící v hornaté jihovýchodní části státu na hranici s Itálií a Rakouskem. Jeho obyvatelé jsou někdy nazýváni Bündner. Rozlohou 7106 km² představuje sice téměř 1/6 území konfederace, ale jeho hluboká údolí a vysoké hory jsou řídce osídleny, Graubünden má jen 187 812 obyvatel. Hlavním městem je Chur s 32 500 obyvateli (v roce 2004), osídlený od roku 3000 př.n.l., po dobytí Římany v roce 15 př.n.l. se stal roku 284 správním střediskem římské provincie Raetia. Další větší města a obce jsou Davos (10 900 obyvatel), Igis (7 000), Domat/Ems (6 800), St. Moritz (5 100). Mezi nimi známá turistická střediska na náhorních plošinách Alp. Turistika je, vedle masivních subvencí spolku, hlavním zdrojem příjmů hospodářství kantonu.

Znak a vlajka

Současná podoba znaku kantonu byla schválena 8. listopadu 1932. Znak je složený z částí znaků původních 3 historických spolků (respektive federací), které na území kantonu fungovaly až do 19. století. Jedná se o barvy Šedého spolku (černá a bílá), emblém ze znaku Chrámového spolku (kozel), a levou polovinu znaku Desetistoličného spolku (kříž). Vlajka kantonu je stejně jako u všech švýcarských kantonů tvaru čtverce a kopíruje znak kantonu.

Jazyky

Graubünden společně obývají tři hlavní jazykové skupiny: německá, italská a rétorománská (rétorománsky, čtvrtým úředním jazykem Švýcarska dnes mluví už jen 0,8 % obyvatel, 0,5 % ji uvádí jako svůj hlavní jazyk).

hlavní řeči kantonu Graubünden, včetně idiomů románštiny – Surselvisch = sursilvan, Sutselvisch = sutsilvan, Surmeirisch = surmiran, Oberengadinisch = puter, Unterengadinisch = vallader

Obyvatelstvo kantonu podle jazyka (2000):


Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Graubünden
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Graubünden