Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Z Multimediaexpo.cz
Google, Inc. [gúgl] je největší světový internetový vyhledávač, probíhá na něm 47,7% vyhledávání (zdroj: Nielsen//NetRatings, vyhledavače.info). Americká společnost Google, Inc., která ho provozuje, sídlí v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Franciska v Kalifornii; její areál je přezdíván Googleplex. Vyhledávač každodenně obslouží přes 200 milionů dotazů. Kromě webových stránek umí prohledávat také obrázky, usenetové diskusní skupiny, zpravodajské servery a nabídky on-line prodeje. V červnu 2005 dokázal Google hledat v 8,05 miliardách stránek, 1,3 miliardách obrázků a více než miliardě zpráv z diskusních skupin. Většinu tohoto obsahu také archivuje. Google nabízí své rozhraní v mnoha jazycích, včetně češtiny. Popularita Googlu je taková, že se dnes již používá i sloveso googlovat či googlit ve smyslu hledat na Internetu.
V roce 2006 se podle pravidelného průzkumu Brandz Top 100 agentury Millward Brown ve spolupráci s ekonomickým deníkem Financial Times stal Google nejcennější značkou světa s hodnotou 66,434 milionů dolarů, což znamená meziroční růst o 77 procent.
Obsah
|
Internetový vyhledávač
- Hlavní článek: Google (vyhledávač)
Hardware
Google běží na několika serverových farmách používajících operační systém GNU/Linux. Tyto farmy fungují jako distribuovaný systém, ve kterém je veškerá funkcionalita redundantně jištěna. Přesné informace o vlastnostech a umístění této techniky nejsou známy, podle informací z roku 2000 (John Hennessy, David Patterson: Computer Architecture: A Quantitative Approach) tehdy cluster Googlu obsahoval asi 6 000 procesorů a 12 000 běžných IDE disků, přičemž sídlil ve čtyřech lokalitách: dvou v Silicon Valley a dvou ve Virginii. Každá lokalita měla k dispozici připojení k Internetu typu OC 48 (2488 Mb/s; viz širokopásmové internetové připojení) a připojení typu OC 12 (622 Mb/s) k ostatním lokalitám.
Podle informací uveřejněných firmou Google při jejím vstupu na burzu v dubnu 2004 se současný obsah serverové farmy odhaduje na:
- 719 racků
- 63 272 počítačů
- 126 544 procesorů
- 253 088 GHz výpočetního výkonu
- 126 544 GB operační paměti
- 5062 TB kapacity pevných disků
Podle tohoto odhadu by serverová farma Googlu tvořila nejvýkonnější superpočítač na světě.
Software, PageRank
Program nazývaný Googlebot pravidelně žádá aktuální verze všech webových stránek, o kterých ví. Pokud na nějaké stránce nalezne (hypertextový) odkaz na jemu dosud neznámou stránku, přidá ji do své databáze. Načtené stránky ukládá do svého archívu, ve kterém je pak analyzuje a indexuje, čímž umožňuje jejich rychlé prohledávání. Data archívu a indexů zabírají několik terabytů.
Pro hodnocení stránek, které odpovídají zadanému hledanému výrazu, používá Google algoritmus nazývaný PageRank. Ten spočívá v tom, že se pro každou indexovanou stránku rekurzivním postupem vypočítá specifická hodnota, závislá na tom, kolik (a jak významných) stránek na tuto stránku odkazuje. Hojně odkazované stránky jsou považovány za důležitější, takže jsou ve výsledcích vyhledávání uvedeny na předních místech. Kromě tohoto základního kritéria používá Google mnoho dalších vlastností, z nichž některé nejsou ani veřejně známy.
Google dokáže indexovat nejenom textové a HTML stránky, ale také dokumenty ve dvanácti dalších formátech (např. PDF, PostScript, Microsoft Word, Microsoft Excel či Shockwave Flash).
Další služby poskytované Googlem
Navíc k internetovému vyhledávači nabízí Google některé další služby:
Google Desktop Search
Google Desktop Search je software, který vám umožní hledat soubory a v souborech na vašem počítači. Je ale jen ve vybraných jazycích, zatím nebyl přeložen do češtiny.
Google AdSense
Google AdSense je pro majitele webových stránek libovolného rozsahu rychlý a snadný způsob, jak na svých obsahových stránkách zobrazovat relevantní textové reklamy a vydělávat tím peníze. Protože reklamy souvisejí s tím, co uživatelé na stránkách hledají, jde o způsob, jak obsahové stránky využít k výdělku a zároveň je obohatit odkazy.
Google Adwords
Google AdWords jsou cestou, jak nakoupit vysoce cílenou reklamu placenou za prokliky (CPC), bez ohledu na velikosti rozpočtu. Reklamy z AdWords se zobrazují podél výsledků hledání v Google a také na vyhledávacích a obsahových stránkách jeho partnerů.
Google Images
Google je schopen vyhledávat obrázky podle jejich popisků, názvu a textu, který se na webových stránkách objevuje v jejich blízkosti. Tato služba se nazývá Google Images (obrázky). Google uchovává zmenšeniny indexovaných obrázků, což mu umožňuje při vyhledávání nabízet náhledy nalezených dokumentů.
V roce 2006 Google zprovoznil webovou aplikaci Google Image Labeler, která umožňuje zájemcům anotovat obrázky z indexu Google Images formou interaktivní hry.
Google Groups
Google poskytuje archív Usenetových diskusních skupin pod názvem Google Groups (skupiny) (původně koncem 90. let tuto službu poskytovala odlišná společnost s názvem DejaNews, jejíž archiv Google počátkem roku 2001 odkoupil). V současné době testuje Google novou podobu Google Groups, které by měly kromě usenetových příspěvků archivovat také e-mailové konference, jejichž zakládání a správu budou umožňovat; tento archív by měl používat rozhraní shodné se službou Gmail (viz níže).
Google News
V dubnu 2002 představil Google betaverzi automatického agregátoru zpráv nazvaného Google News (zprávy). Tato služba funguje v pěti jazycích: angličtina, němčina, francouzština, španělština a italština. Počítačový program zcela automaticky vybírá zprávy z internetových stránek zpravodajských médií. Z nalezených článků nabízí prvních 200 znaků spolu s odkazem na celý text článku na původním serveru. V Google News se dá vyhledávat jak pomocí klíčových slov, tak podle data vydání zprávy (což se může lišit od data, kdy ke zmiňované události došlo), popř. podle zdroje zprávy. Zprávy jsou řazeny do tématických skupin a uživatelé se mohou přihlásit k odběru informací o událostech, které vyhovují zadaným klíčovým slovům. Pokud se objeví odpovídající článek, je uživateli zaslán e-mail.
Google Answers
Google od dubna 2002 (v ostrém provozu od května 2003) nabízí také službu s názvem Google Answers (odpovědi), která umožňuje nalézt řešení problémů, o kterých se tazateli nepodařilo na internetu nalézt dostatek informací. Uživatel položí dotaz a nabídne za jeho zodpovězení peněžitou odměnu v rozsahu $2–$200 (plus fixní poplatek $0,50). Některý z registrovaných dobrovolníků pak na tento dotaz odpoví, za což dostane slíbenou odměnu (bez 25 %, které si ponechá Google). Tato zodpovězená otázka však poté zůstává volně (a zdarma) přístupná všem.
Froogle
Od prosince 2003 běží ve zkušebním provozu služba Froogle (frugal – šetrný), která umožňuje vyhledávání v předmětech nabízených k on-line prodeji. Tato služba funguje i ve verzi ve Wireless Markup Language (WML), což umožňuje její využití i přes mobilní telefony a další přenosná zařízení s podporou WML.
Google Directory
Google Directory (adresář) vám umožní vyhledávat stránky podle kategorií. V tomto projektu Google spolupracuje s katalogem Open Directory Project, který je, podobně jako Wikipedie, administrován komunitou dobrovolníků z řad uživatelů internetu.
Gmail
1. dubna 2004 představil Google svou novou službu s názvem Gmail (Google Mail – pošta), což je webmailový server s velkou kapacitou schránky (nyní činí přes 2,8 GB), odlišným rozhraním (vícenásobně kombinovatelné „záložky“ místo rozdělování pošty do složek) a výkonným vyhledáváním.
Vzhledem k datu spuštění a počáteční nabídce na tehdejší dobu neuvěřitelné kapacity 1 GB (Hotmail tehdy nabízel 2 MB schránku) existovalo po jistou dobu podezření, že se jedná jen o aprílový žert. Po ověření informací o projektu Gmail většina dosavadních provozovatelů reagovala zvýšením kapacity, např. Hotmail nyní poskytuje 250 MB. Některé freemaily také začaly nabízet gigabytové schránky, na což Google reagoval zavedením trvalým zvyšováním kapacity – aktuální dostupná velikost schránky je vidět na úvodní stránce služby.
Projekt Gmail zatím běží v testovacím provozu, avšak každý si již může založit vlastní účet přes Google Accounts.
Kritika
Gmail se setkal s rozsáhlou kritikou ohledně otázek ochrany soukromí. Při čtení e-mailových zpráv se v postranním sloupci zobrazují reklamy, které jsou cílené podle obsahu čtené zprávy. Toto cílení je však prováděno automaticky počítačovým programem, bez porušení listovního tajemství nějakým člověkem. Dalším kontroverzním tématem byla věta z podmínek používání služby, podle níž kopie e-mailů mohou po nějakou dobu zůstat uložené na serverech Google, přestože je uživatel ze svého účtu smazal, nebo účet úplně zrušil. Mnoho lidí se obávalo, že Google hodlá trvale archivovat jejich korespondenci. Později zástupci Googlu objasnili, že se jedná pouze o technický požadavek, ale Google se zavazuje podniknout rozumné kroky k odstranění smazaných informací v co nejrychlejším prakticky dosažitelném čase.
Google Web API
Google Web API (též Google Web Services) je aplikační rozhraní (API), které registrovaným vývojářům umožňuje jednoduchý přístup k datům z Googlu pomocí rozhraní SOAP. Využívání této služby je zdarma, ovšem s limitem 1000 dotazů denně od jednoho vývojáře. Pomocí Google Web API fungují některé populární služby jako Google Alert (umožňuje sledovat výsledky vyhledávání zadané fráze a zasílání výsledků e-mailem) nebo Google Dance Tool (sledující procházení Internetu GoogleBotem a výpočet PageRanku).
Google Scholar
Google Scholar je aplikace vyhledávací technologie Google zaměřená na obsah akademického charakteru. Index vyhledávače Google Scholar zahrnuje veřejně přístupný obsah, knihy i články přístupné pouze uživatelům placených archívů jako ACM Digital Library či IEEE Xplore.
Podobně jako internetový prohledávač, i Google Scholar prohledává plný text dokumentů, nadto umožňuje omezit výsledky vyhledáváni podle autora, vydavatele, data publikace, předdefinovaných tematických okruhů či části titulu hledaného dokumentu.
Orkut
Server umožňující budování sociálních sítí (tzv. socioware).
Picasa
Picasa je software pro správu, katalogizaci a úpravu obrázků, především digitálních fotografií.
SketchUp
SketchUp je šikovný nástroj pro vytváření, prohlížení a modifikace 3D modelů.
Google Code
Google Code je portál Google pro vývojáře, v jehož rámci poskytuje informace o API poskytovaných služeb a zveřejňuje některé softwarové balíky pod open-source licencí.
Příkladem takovéhoto balíku je Google Web Toolkit (GWT), viz též Google Web Toolkit - návod na práci s GWT pro vývojáře (česky).
Další služby
- Google nabízí reklamní službu AdWords, která umožňuje inzerentům uvádět své reklamní informace v rámečku u výsledků hledání a na stránkách, které se účastní programu AdSense.
- Program AdSense umožňuje provozovatelům internetových serverů umisťovat na své stránky reklamy, které jim poskytují zisk za každého uživatele, který na ně klikne. Reklamy se tématem vztahují ke stránce, na které jsou umístěny, což je zajištěno pomocí technologie vyhledávače Google.
- Google nabízí strojový překlad stránek mezi několika jazyky.
- Vyhledávač Google funguje i jako kalkulátor (např. 7*5-4 e^(i+pi) – viz Eulerova rovnost), převod jednotek (např. 100 km/h in mph), poskytuje užitečné hodnoty (speed of light, answer to life, the universe, and everything – viz Život, vesmír a vůbec), definice pojmů (např. define:ad hoc) apod.
- Google dokáže omezit výsledky vyhledávání podle místa.
- Google občas uvede namísto oficiálního loga takzvaný google doodle, což je humorná varianta nápisu Google.
- Google provozuje systém Google Earth, což je digitální mapa celé zeměkoule.
Kritika Google
Pro svou vysokou efektivitu je Google nejpopulárnějším internetovým vyhledávačem. To s sebou ovšem nese i určité rysy monopolu a množství kritiky, i když lze říci, že vzhledem ke svému postavení na trhu je Google stále i technickou komunitou neobvykle oblíbeným.
Při zavádění nových služeb (Google Toolbar, Google Mail, Google analytics) se pravidelně ozývají názory, které tvrdí, že Google získává stále větší množství dat o uživatelích Internetu.
Kritika Google se výrazně zvýšila po jeho expanzi do Číny, kdy souhlasil, že se podřídí čínským zákonům a omezí výsledky vyhledávání tak, aby byly v souladu s místním právem (kdyby tyto požadavky nesplnil, čínská vláda by Google zakázala.) Toto mělo za následek, že čínská verze neobsahuje státu nepohodlné odkazy. To bývá často označováno za nepřípustnou cenzuru a podporování komunistického režimu, Google naopak odporuje [1], že takto dává Číňanům přístup alespoň k části informací a tím podporuje jejich rozvoj.
Související články
Externí odkazy
Stránky Google
- Oficiální stránky Google (anglicky)
- České rozhraní Google
- Google News (anglicky)
- Gmail (anglicky)
- Google Labs - testování připravovaných novinek (anglicky)
- Blogger (nejpopulárnější weblogová služba, odkoupená Googlem)
- Google Blog (oficiální Google weblog)
- Další služby Googlu
Ostatní
- Google Fight (porovnání popularity dvou výrazů pomocí Googlu)
- www.google-watch.org (kritika Googlu)
- Free SEO Tools (SEO nástroje)
- SEO Tools (PageRank & BackLinks Tracker a Position Keyword Tracker)
- elgooG (zrcadlový vyhledávač)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |