Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Geocentrismus

Z Multimediaexpo.cz

Cellarius ptolemaic system.jpg

Geocentrismus je názor, že Země je středem vesmíru a všechna nebeská tělesa krouží kolem ní. Tento názor poprvé vyslovil starověký astronom Klaudios Ptolemaios. Katolická církev z teologických důvodů tento systém podporovala. Nicméně katoličtí astronomové včetně Clavia nebyli spokojeni s ptolemaiovským systémem, a mnoho z nich přešlo ke konkurenčnímu Tychonovu systému, geocentrickému kompromisu; po roce 1633 používání tohoto systému převážilo.

Geocentrický model vesmíru byl nahrazen heliocentrismem. Což mělo význam především pro filosofii a teologii. Emil Páleš dále tvrdí, že nešlo jen o fyzické umístění planet ve vesmíru, nýbrž o duchovní význam planet a jejich vlivu na člověka.[1]

Obsah

Geocentrická projekce

Soubor:Geocentrism.gif
Geocentrismus, ilustrace z bible Martina Luthera

Princip geocentrické projekce spočívá v promítnutí zdánlivého pohybu nebeských těles (planety, hvězdy, družice…) na pozadí pozorovací scény pozorovatelné z konkrétního místa na Zemi v konkrétním čase. Trajektorie heliocentrického pohybu planet ve sluneční soustavě a vlastních cyklických pohybů všech těles v třírozměrném prostoru vesmíru se tak promítají do mnohem složitějších křivek na nebeské sféře, přičemž z těchto křivek je možné pro každý okamžik a pozorovací místo na Zemi v jejím středu odečíst souřadnice pro pozorované těleso.

Na tomto geocentrickém principu projekce je například založeno směrování astronomických dalekohledů, či princip promítání planetária.

Moderní užívání pojmů geocentrický a heliocentrický ve vědě

Kresba geocentrického modelu z islandského manuscriptu datovaného okolo roku 1750

Podle speciální teorie relativity neexistuje žádné privilegované místo ve vesmíru které by bylo vzhledem k principu relativity v klidu.

V praktických výpočtech však musí být často určen počátek a orientace vztažné soustavy. Z praktických důvodů se často používají systémy s počátkem ve hmotném středu Země, Slunce nebo v hmotném středu sluneční soustavy, který vzhledem k hmotnosti planet leží mimo střed Slunce Přídavná jména geocentrický a heliocentrický mohou být používána v tomto kontextu. Takový výběr vztažné soustavy však nemá žádné filosofické ani fyzikální dopady.

Astrologie

Praktickou aplikaci geocentrické projekce požívá dodnes astrologie, která pro sestavení horoskopu na tuto projekci navazuje ještě následným promítnutím příslušných bodů do roviny ekliptiky.

Pro jednodušší způsob výpočtů aktuálních pozic vesmírných těles na pozorovací sféře či v astrologickém zvěrokruhu se používají astronomické nebo astrologické tabulky zvané efemeridy.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Geocentrismus

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.