Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Galapágy

Z Multimediaexpo.cz

Mapa souostroví Galapágy
Galapágy, satelitní snímek NASA
Terej modronohý (Galapágy, 2018)

Galapágy, španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 18 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od Ekvádoru. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami.

Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 13 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, Santiago, Santa María a Santa Cruz.

Galápago znamená želvu - název znamená tedy něco jako „želví ostrovy“, na některých ekvádorských mapách lze nalézt pojmenování Arcipiélago de Colón.

Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Něteré jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek. První ostrovy Galapág byly přírodně vytvořeny z čedičové lávy při podmořských erupcích, přibližně 5,5 miliony lety.

Historie

Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. Poprvé se souostroví objevilo v námořních mapách až roku 1570. V 17. a 18. století používaly ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor.

V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů.

Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem.

V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Galapágy jsou jediným místem na světě, kde se tučňáci vyskytují na severní polokouli. Jde o druh tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus).

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Galapágy
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Galapagos
 Ekvádor  Ekvádorské památky Seznamu světového dědictví UNESCO

QuitoGalapágy • Národní park Sangay • Cuenca • Qhapaq Ñan