Emacs
Z Multimediaexpo.cz
GNU Emacs je textový editor, jehož počátky sahají do 70. let 20. století. Do dnešního dne se stále vyvíjí a vydávají se nové verze. Patří mezi jeden z nejoblíbenějších textových editorů na platformě GNU/Linux. Součástí posledních verzí je i grafické prostředí, což usnadňuje práci s editorem hlavně jeho začínajícím uživatelům.
Emacs je populární pro svou přizpůsobitelnost a rozšiřitelnost; obsahuje interpret programovacího jazyka LISP, pomocí kterého je možné vytvářet moduly s novými funkcemi. Existují rozšíření, které umožňují používat Emacs jako internetový prohlížeč, e-mailový klient apod.
Emacs je součástí projektu GNU, je šířen pod licencí GNU GPL. Existují verze pro mnoho platforem i operačních systémů včetně GNU/Linuxu, Microsoft Windows, MS-DOS, Mac OS X atd, Emacs je považován za jeden z nejvíce portovaných netriviálních programů.
Název Emacs vznikl jako zkratka pro Editor MACroS („editorová makra“), neboť se původně jednalo pouze o sbírku maker pro editor TECO. V rámci humoru se tato zkratka vykládá i různými jinými způsoby, např. „eight megabytes and constantly swapping“, tzn. „osm megabytů a pořád swapuje“ (naráží na poměrně vysoké systémové nároky Emacsu, přinejmenším v době jeho vzniku), nebo „Escape Meta Alt Control Shift“ (naráží na možnost ovládání pomocí komplikovaných klávesových zkratek).[1] Vzhledem ke značným nárokům vzniklo poměrně velké množství programů, které se snaží kopírovat jeho rozhraní, ovšem omezují rozšiřitelnost a konfigurovatelnost, například zile či qemacs.
Související články
Reference
Externí odkazy
- Oficiální stránky na gnu.org
- Wiki o Emacsu
- XEmacs – větev s otevřenějším vývojovým modelem
- Czech GNU Emacs Site – české stránky o Emacsu
- Seriál Emacs pro mírně pokročilé na Rootu
- Seriál Emacs: viac než len editor na Rootu
- Emacs - jak začít
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |