Dvouletá rostlina
Z Multimediaexpo.cz
Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bienny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok pak vyprodukují semena a uhynou. Velmi typicky si rostliny v prvním roce vytvářejí přízemní růžici listů. Před zimou prvního roku „zatáhnou“ aneb uloží si zásobní látky z nadzemní části do podzemního zásobního orgánu (kořen, oddenek, hlíza..). Na jaře následujícího roku tyto látky využijí k rychlé mobilizaci, díky níž mohou předrůst konkurenci a získat tak konkurenční výhodu v soutěži o zdroje a vytvoří vyšší kvetoucí nať. Někteří zástupci:
- Mrkev obecná (Daucus carota).
- Náprstník
- Petržel
- Divizna
- Jako dvouletý bývá pěstován také ozimý ječmen.
- Kejklířka velkokvětá (Cheiranthus cheirii)
- Měsíčnice roční (Lunaria annua)
- Fiala letní (Mathiola incana)
Pro srovnání: je to proste dvouletka
- Jednoleté rostliny vyrostou, vyprodukují semena a uhynou v průběhu jednoho roku. Typickým představitelem je slunečnice roční (Helianthus annuus).
- Víceleté rostliny žijí více než dva roky. Semena mohou produkovat jeden rok nebo i více let.
- Vytrvalé rostliny žijí velice dlouho, desítky až stovky let, přičemž od určitého okamžiku začínají produkovat semena, obvykle každým rokem. Příkladem může být dub letní (Quercus robur).
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |