Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Dobromysl obecná
Z Multimediaexpo.cz
Dobromysl obecná (Origanum vulgare L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých.
Obsah |
Synonyma
- Origanum creticum L.
- Origanum barcense Simk.
Popis
- Dobromysl obecná je vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina vysoká 20 až 90 cm.
- Lodyha je načervenalá a čtyřhranná. Výběžky oddenku dřevnatějí.
- Vstřícné listy mají krátký řapík, jsou vejčité a celokrajně nebo nezřetelně vroubkované. Spodní jsou největší, k vrcholu se zmenšují.
- Květenství jsou vidlanovité laty shlukující se v hlávku. Květenství tvoří až 25 květů.
- Květy jsou drobné, nachově růžové. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kalich je trubkovitě zvonkovitý.
- Kvete v červenci až září.
- Celá rostlina příjemně aromaticky voní.
- Plodem je tvrdka.
Stanoviště
V Česku roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na mělkých půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách.
Areál rozšíření
Původní areál rozšíření byl v oblasti Středomoří, začala se však pěstovat již od antiky a rozšířila se i do ostatních oblastí Evropy, kde i zplaněla. Původní je i v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himaláje, v jižní Číně a na Tchaj-wanu. Zavlečena byla i do severní Ameriky.
V ČR se vyskytuje poměrně hojně v teplejších oblastech, maximálně byla nalezena v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších.
Použití
Nať dobromyslu se používá zejména jako koření (pod názvem Oregano); typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky. Sbírá se kvetoucí nať, přítomnost plodů je nežádoucí Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele. Pokud se pěstuje, tak je zároveň důležitou medonosnou rostlinou. V nati obsažené barvivo se dřívo používalo k barvení ovčí vlny.
Obsahové látky
Nať dobromyslu obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
Externí odkazy
- Dobromysl obecná
- Dobromysl obecná na herbáři Wendys
- Dobromysl obecná na rostliny.nikde.cz
- Dobromysl obecná na biolibu
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |