Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Dlouhá cesta za vítězstvím

Z Multimediaexpo.cz

Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: CHIP 06/95, strana 112-114


Textový operační systém DOS se dnes pomalu připravuje na svůj pohřeb. Počátkem roku 1993 se objevily spekulace, že připravovaný MSDOS 6.0 bude možná obsahovat také Windows pro reálný režim, ale nakonec bylo velkým problémem v nové verzi systému najít jakékoliv nové vlastnosti. V téměř stejné situaci jsou uživatele PC-DOSu 6.3 od IBM. O něco lepší možnosti mají uživatelé Novell DOSu 7.0, ale grafické prostředí zde také chybí. Z toho je zřejmé, že žádná z hlavních softwarových firem nemá zájem podstatně vylepšit vlastnosti systému DOS, protože by tím mohla oslabovat postavení svého hlavního grafického OS.

Pokud nemáte k dispozici nadupané Pentium, ale chcete opustit zastaralý DOS, a jste majitelem běžného počítače 386 nebo 486 s 8 MB RAM, můžete si vybrat mezi nadstavbou operačního systému MS-DOS, tedy Windows for Workgroups 3.x a nebo operačním systémem OS/2 Warp. V této recenzi se podíváme na OS/2 3.0 alias Warp.

IBM pracuje na vylepšování systému OS/2 již velmi dlouho. Různé problémy a okliky, se kterými se IBM musela vypořádat při jeho prosazování, jsou dobře známé. OS/2 verze 3.0 je v pořadí již sedmá verze 32bitového operačního prostředí, k jehož největším zbraním patří bezešvý multitasking aplikací DOS, Windows a OS/2.


Snadná instalace


Operační systém OS/2 Warp je testoval na dvou celkem průměrných PC počítačích. Prvním počítačem byl Intel 486DX2/50 VLB s 8 MB RAM, 420 MB na HDD, CD-ROM, zvukovou kartou Sound Blaster Pro a s jednoduchým grafickým akcelerátorem Cirrus Logic 5428. Druhým byl vlastní počítač Intel 486DX4/100 PCI s 8 MB RAM, 630 MB na HDD, CD-ROM, zvukovou kartou Sound Blaster Pro a s grafickým akcelerátorem S3 805.

Před samotnou instalací systému se musíte rozhodnout, jestli chcete OS/2 používat pod souborovým systémem FAT (v rámci DOSu) nebo pod vlastním souborovým systémem HPFS (High Performance File System). Jestliže dáváte přednost velmi rychlé a snadné instalaci a chcete si možnosti Warpu zatím pouze vyzkoušet, zvolte klasický souborový systém FAT. Nevýhodou této volby je však omezená výkonnost celého systému a nutnost dodržovat v názvech souborů archaickou konvenci 8+3. Poněvadž OS/2 nelze startovat z příkazové řádky (jako Windows), musíme zde používat funkci Dual Boot, která potřebný přechod z DOSu do OS/2 (a naopak) zařídí. Jestliže dáváte přednost maximálnímu výkonu a nebojíte se náročnější a delší instalace, zvolte souborový systém HPFS. Odměnou za vaše usílí bude možnost pracovat s velmi stabilním a rychlým systémem, kde název souboru může mít až 254 znaků včetně mezer. I když Warp můžete spustit na PC 386SX s 4 MB RAM a 40 MB na HDD, rozhodně vám to nedoporučuji. K slušné práci je třeba mít počítač, který přibližně odpovídá prvnímu z testovaných strojů (486DX, 8 MB RAM).

Celý systém se dodává v poměrně nevelké krabici, která v sobě ukrývá kvalitní uživatelský manuál (370 stránek), 2 diskety 3.5" sloužící k zavedení systému po zapnutí počítače a 2 CD obsahující vlastní OS. Disketovou verzi systému jsem neměl k dispozici, což mě ovšem vůbec nevadí.

Instalaci je řízena novým instalační program, který odstraňuje většinu nedostatků z předcházejících verzí a přidává automatické rozpoznávání hardwaru. Volba Easy Installation vám umožní za 25 minut snadno a rychle nainstalovat Warp na pevný disk C, jenž byl dosud okupován pouze MSDOSem.

Volba Advanced Installation vám umožní kompletně převzít kontrolu nad instalačním procesem, který bude trvat 1 až 3 hodiny. Tato volba má smysl hlavně, když chcete používat výkonnější souborový systém HPFS. Následující popis je stručným návodem, jak postupovat (další podrobnosti získáte v manuálu). Nejdříve je nutné zálohovat všechny data na pevném disku C. Potom pomocí 2 systémových disket zavedete jádro systému OS/2. Pro instalaci určíte jiný logický disk a spustíte program FDISK, kterým vymažete disk C ze zobrazeného seznamu. Na jeho místo nejdříve umístíte Boot Manager, jenž umožňuje uživateli používat několik operačních systémů (běžně DOS a OS/2). Dále nadefinujete velikost logických disků C:, D: (popř. dalších) a určíte kam bude instalován DOS, Warp či jiný OS (Boot Manager bohužel nemá rád můj Linux verze 1.1).

Pro systém DOS vám doporučuji vyhradit alespoň 30 MB a pro systém OS/2 Warp alespoň 90 MB prostoru. Nastavené změny uložíte a opustíte program FDISK. Vložíte první disketu a stisknete Enter. Po novém startu počítače naformátujete logický disk určený pro OS/2 na HPFS, určíte typ své myši a počkáte až se automaticky nainstaluje z CD grafické jádro systému. Grafické prostředí se přihlásí dialogem, kde určíte typ klávesnice, grafické karty, CD-ROM, zvukové karty, tiskárny apod. Zbytek instalaci již probíhá v interaktivním grafickém prostředí s plnou podporou nápovědy, takže to zvládne každý. Detekce hardwaru u obou počítačů byla vynikající. Systém okamžitě poznal interní CD-ROM Mutsumi FX001D, zvukovou kartu Sound Blaster Pro i oba grafické akcelerátory, takže jsem mohl okamžitě pracovat v rozlišení 1024 x 768 v 256 barvách s plnou multimediální podporou. Rovněž nadefinovaná tiskárna HP DeskJet 520 pracuje bez problémů.


Nový design prostředí


Už na první pohled jsou vidět zřetelné změny v uživatelském rozhraní, které dostalo nový, nepochybně výrazně lepší, kabát. Ikony, které jsou nyní plastické, výborně doplňují barevnou vyváženost celého prostředí. Tutoriál, určený všem začátečníkům, byl výrazně vylepšen, takže s ním můžete projít a naučit se všechny podstatné rysy uživatelského rozhraní včetně práce s objekty, jejich prostorovou logiku i zobrazení. Součástí Tutoriálu je rovněž tlačítko, které vám zobrazí k většině operací odpovídající postup ve Windows.

Další viditelnou a významnou novinkou je LanchPad, což je plovoucí lišta se čtyřmi pevně určenými tlačítky Shutdown (ukončuje práci s OS/2), Lookup (uzamyká pomocí hesla celý systém), Find (vyhledává na zvoleném disku soubory podle masky) a Window List (zobrazuje seznam aktivních aplikací a objektů), které mohou být doplněny libovolnou kombinací dalších tlačítek sloužících ke spouštění definovaných operací. Standardní součástí plovoucí lišty jsou objekty reprezentující tiskárnu, disky, textový režim systému, tutoriál a skartovač.

Jestliže jste dosud se systémem OS/2 nepracovali, brzy zjistíte příjemné odlišnosti v uživatelském prostředí vůči Windows. Základní uživatelské prostředí, nazývané Workplace Shell, je tvořeno pracovní plochou, LanchPadem a ikonami představujícími pořadače (folders). Pořadače obsahují další objekty, které představují převážně spustitelné programy (k dalším typům objektů se dostaneme později). Logika ovládání Workplace Shellu je kompletně podřízena objektové technologii. Díky tomu je velmi dobře vyřešena manipulace s objekty pomocí myši. Téměř každý objekt můžeme vzít a pustit na jiný objekt, což u cílového objektu vyvolá požadovanou operaci. Přesouvání, kopírování či mazání objektů je tak až triviálně jednoduché.

Struktura objektů v pořadačích přesně odpovídá rozmístění souborů na disku, což může být překážkou při snaze přesunout objekt do jiného pořadače. Proto OS/2 umí pracovat se stínovými objekty (shadow), což jsou zvláštní objekty (umístěné v určených pořadačích vedle spustitelných programů) představující jenom odkazy. Se stínovými objekty však můžeme normálně pracovat. Workplace Shell navíc dovoluje prakticky neomezené vzájemné vnořování pořadačů, což je jeden z nesplněných snů každého uživatele Windows. Když potřebujeme vytvořit nový objekt, aktivujeme pořadač Templates (šablony), kde si vybereme vhodný typ objektu a změníme jen některé jeho vlastnosti. základní výhodou 32-bitového systému Warp vůči Windows je pravý preemptivní multitasking. To znamená, že žádná ze spuštěných aplikací si nemůže "přivlastnit" prostředky systému a blokovat činnost ostatních programů. Jak jsem již zmínil v úvodu, multitasking je možné najednou provádět z DOS, OS/2 i Windows aplikacemi. Zejména provádění multitaskingu s Windows aplikacemi je obrovskou výhodou Warpu, která překonává dokonce i možnosti připravovaných Windows 95.

Technologie pod povrchem Warpu doznala řadu zlepšení. Emulace Windows nyní nabízí volbu FastLoad dovolující zavést jádro Windows při bootování OS/2. Potom se všechny programy Windows spouštějí velmi rychle. Řízení virtuální paměti bylo dále vylepšeno, takže nyní probíhá start OS/2 mnohem rychleji. OS/2 nabízí plnou kompatibilitu s Microsoft rozhraním WIN32s verze 1.0 i 1.1, což signalizuje, že to IBM s postupným získáváním převahy nad Windows myslí skutečně vážně. Nová verze OS/2 plně podporuje druhou generaci technologie DSOM (Distributed System Object Model), která je natolik kvalitní, že tvoří velmi důležitou součást specifikace OpenDocu (klíčová technologie firmy Apple). DSOM je tvořen především nástrojem pro tvorbu rozhraní mezi programovými moduly, jenž je neutrální k programovacím jazykům, ve kterých byly moduly vytvořeny. Jednotlivé moduly zároveň mohou sdílet (dědit) některé vlastnosti. Při běhu DSOM zajišťuje dynamické vazby mezi nimi. DSOM je natolik efektivní, že prakticky umožňuje také komunikaci po síti, takže část vaší aplikace nebo dokumentu může být umístěna i na vzdáleném serveru.


Multimédia


Multimediální podpora doznala v nové verzi dalších zlepšení a jednoznačně svými možnostmi překonává multimédia ve Windows. Jestliže máte zvukovou kartu, objeví se ihned po instalaci na pracovní ploše pořadač s výmluvným názvem - Multimedia.

Multimediální podpora je přirozeně rozdělena na podporu zvuku a video sekvencí. Audio přehrávač dovoluje nejen přehrávat standardní WAV a MIDI (přípona .MID) soubory, ale rovněž je různě upravovat a míchat mezi sebou. Uživatelé s kvalitními zvukovými kartami (např. Sound Blaster AWE32) budou nepochybně potěšeni nabízenými funkcemi. Každé události v uživatelském prostředí můžeme přiřadit vlastní zvuk. Samozřejmostí je také přehrávač na běžné audio CD.

Video přehrávač dovoluje přehrávat video soubory AVI (v rozlišení 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů) a animační soubory FLC a FLI (v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 200 bodů). OS/2 také podporuje technologii MPEG (Moving Picture Experts Group), jenž umožňuje velmi rychlým "rozbalením" sekvence přehrávat filmy rychlostí až 30 obrázků za sekundu. Standardní součástí OS je sice pouze jeden video soubor - MACAW.AVI, ale spoustu dalším najdete na instalačním CD disku. Animační soubory FLC a FLI jsem bohužel nemohl vyzkoušet. Každý AVI soubor si můžete prohlédnout v reálném čase. S grafickými kartami, které jsem měl k dispozici, nebylo problémem přehrávání souborů v rozlišení 320 x 240 při 15 snímcích za sekundu. Při zvýšení počtu snímků na 24 se však již začal znatelně projevovat nedostatečný výkon grafických karet i malá rychlost použité CD-ROM mechaniky. Součástí podpory je rovněž program, který vám umožní ze souborů AVI separovat pouze zvuk či video sekvenci.


Bonus Pack


Na druhém CD Warpu sídlí Bonus Pack, což je balík kvalitních aplikačních programů, který běžnému uživateli dává zapomenout na nedostatek optimalizovaných aplikací pro tento systém. První skupinu aplikací v Bonus Packu tvoří IBM Works obsahující řadu výkonných a užitečných kancelářských programů: textový editor, tabulkový kalkulátor, jednoduchá databáze, generátor grafů a tiskových sestav, rozsáhlý elektronický diář a několik dalších pomůcek. IBM Works je velkým skokem od příslušenství z předchozí verze 2.1, které nabízelo pouze omezené služby. Většina aplikací z tohoto balíku má výborné možnosti exportu i importu (filtry pro RTF, AmiPro, Word, WordPerfect apod.) a umí pracovat s makry. Druhou velkou skupinou aplikací jsou nástroje pro napojení na "informační superdálnici", která by měla v budoucnosti tvořit informační páteř celého lidstva ! Vzhledem k monopolnímu postavení SPT Telecom a jeho arogantnímu chování se však obávám, že se budeme v tomto směru ještě dlouho řadit k rozvojovým zemím třetího světa. Součástí Warpu je kompletní sada utilit nabízejících komfortní připojení k Internetu, včetně implementace TCP/IP, známých nástrojů Gopher, Telnet a World Web Explorer. Internet není samozřejmě jedinou informační službou, což dokládá také přiložená aplikace Compuserve Information Manager (CIM), která umožňuje připojit se k této, ve Spojených Státech, velmi oblíbené službě.

Do poslední skupiny aplikací patří terminálový program HyperAccess Lite, výkonný faxovací program FaxWorks for OS/2 a aplikace Person To Person, která by měla umožňovat v síti provádět výměnu dat pomocí DDE, posílání zpráv či souborů a na velmi výkonných počítačích také videokonference (!).


Vady na kráse


Prvním a asi největším nedostatkem je absence malého programu umožňujícího snadné a rychlé přehazování české (primární) a anglické (sekundární) klávesnice, což vám bude určitě chybět při práci v textovém režimu či při programování v jazyku REXX. Česká klávesnice neobsahuje zpětné lomítko, takže musíte vždy aktivovat anglickou (mezinárodní) klávesnici v textovém režimu DOSu nebo OS/2 příkazem CHCP 850.

Druhým nedostatkem je špatná výkonnost integrovaného balíku IBM Works na počítačích s doporučenou konfigurací. Jednotlivé aplikace IBM Works nabízejí vynikající rozsah funkcí, ale rychlost prováděných operací je nedostatečná. K solidnímu využívání potřebujete 16 MB RAM a výkonnější grafickou kartu.

Poslední pokárání zaslouží instalační program schovaný pod ikonou Selective Install, protože vyžaduje od uživatele při sebemenší změně vložit 2 až 4 instalační diskety od Windows.


Celkové hodnocení


Podle představitelů IBM by měl Warp přispět k tomu, že se počet uživatelů OS/2 rozšíří z dnešních 5 na 20 až 30 miliónů v budoucnosti. Tato vize, vzhledem k výborným vlastnostem Warpu i obrovskému zpoždění Windows 95, má určitě reálnou šanci na své uskutečnění. Za celou dobu používání mi sice odešlo několik aplikací do "věčných lovišť", ale systém se nikdy nesložil, což se týká i chyb disku a CD-ROM mechaniky. Navíc pojem "nedostatek systémových zdrojů", jenž zná každý uživatel Windows, ve Warpu vůbec neexistuje. OS/2 Warp je prostě systémem pro každého frustrovaného uživatele Windows, který nemá náladu čekat na Windows 95.

Osobně doufám, že Warp výraznou měrou pomůže zlomit nadvládu zastaralých Windows, protože dávám přednost vyspělé technologii před libovolnou marketigovou mašinérií. Za zmínku stojí také skutečnost, že společnost IBM už na lokalizaci svého systému OS/2 Warp intenzívně pracuje.