Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Cate Blanchett

Z Multimediaexpo.cz

Cate Blanchett (Oscar, 2016)
Cate Blanchett (2011)

Catherine Élise „Cate“ Blanchett (* 14. května 1969) je australská herečka a režisérka, držitelka Oscara a dalších cen.

Do povědomí široké veřejnosti se dostala v roce 1998 filmem Alžběta (režisér Shekhar Kapur), ve kterém hraje anglickou královnu Alžbětu I. Je také velmi známá díky roli elfí královny Galadriel ve filmové trilogii Pán Prstenů a roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec Martina Scorseseho, který jí vynesl Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon. Nyní je se svým manželem Andrewem Uptonem uměleckou režisérkou Sydney Theatre Company.

Obsah

Biografie

Mládí

Cate Blanchett se narodila v Ivanhoe, na předměstí Melbourne v Austrálii jako dcera australské rodačky June a Roberta „Boba“ Blanchetta, který pocházel ze Spojených států. Když bylo Cate 10 let, otec jí zemřel kvůli infarktu. Má dva sourozence – její starší bratr Bob je inženýr počítačových systémů a její mladší sestra Genevieve pracovala jako divadelní designér.

Cate nejprve chodila do dívčí základní školy v Ivanhoe a poté vystudovala i dívčí gymnázium v Kew na předměstí Melbourne, kde objevila své zaujetí herectvím. Později studovala ekonomiku a výtvarná umění na Melbournské univerzitě. Když jí bylo 18 let, jela na dovolenou do Egypta. Jeden z hostů hotelu v Káhiře jí nabídl, zda nechce hrát kompars v jeho filmu. Cate se vrátila do Austrálie a přestěhovala se do Sydney, aby mohla studovat na Národním institutu dramatického umění. Ten absolvovala v roce 1992, čímž začala její kariéra herečky.

Kariéra

Její první velkou inscenací byla hra Davida Mameta Oleanna z roku 1993, kterou hrála spolu s Geoffrey Rushem a získala za ni ocenění kritiků sydneyských divadel za nejlepší debut. Také hrála jako Ophelia ve hře Hamlet upravené podle Company B (režisérem byl Neil Armfield) v letech 1994 a 1995 a později v dalších televizních minisériích.

Jejím prvním mezinárodním filmem byl Paradise Road z roku 1997, ve kterém hrála australskou zdravotní sestru zajatou japonskou armádou během 2. světové války. Její první hlavní rolí byla v témže roce adaptace Oscar and Lucinda, ve které hrála po boku Ralpha Fiennese. Cate tak byla nominována na cenu Australské filmové asociace (AFI) za nejlepší hlavní ženský herecký výkon, ale cena jí o vlásek unikla. Stejně ale ve stejném roce získala cenu za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon za roli Lizzie v romantické komedii Zaplaťpánbůh potkal Lizzie.

Její první velkou rolí byla role Alžběty I. ve filmu Královna Alžběta z roku 1998, který ji vynesl nominaci na Oscara za nejlepší herečku. Cenu nakonec nezískala, ale získala cenu Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA) a Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve filmovém dramatu. O rok později byla nominována na další cenu BAFTA za vedlejší roli ve filmu Talentovaný pan Ripley. Již jako uznávaná herečka si získala další vlnu příznivců, když se objevila ve filmové trilogii Pán Prstenů režiséra Petera Jacksona jako elfská královna Galadriel. V roce 2005 získala Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburn ve filmu Letec režiséra Martina Scorseseho. Cate tak byla první herečkou, která získala Oscara za ztvárnění jiného držitele této ceny. V roce 2006 se objevila po boku Brada Pitta ve filmu Babel a ve filmu Zápisky o skandálu společně s Dame Judi Dench. Za tento poslední film získala Cate svoji třetí nominaci na Oscara. V roce 2007 získala Volpi Cup za nejlepší herečku na Benátském filmovém festivalu a Zlatý glóbus za nejlepší ženský vedlejší výkon za ztvárnění jednoho ze šesti portrétů Boba Dylana ve filmu I’m Not There. Ve stejném roce také pokračovala ve své roli Alžběty I. V pokračování filmu Královna Alžběta pojmenovaném Královna Alžběta: Zlatý věk. Na příštím předávání Cen Akademie získala dvě nominace na Oscara, včetně ocenění za nejlepší ženský výkon ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk a za nejlepší ženský vedlejší výkon ve filmu I’m Not There, čímž se stala jedenáctým hercem/herečkou, který získal dvě nominace v jednom roce a zároveň prvním hercem/herečkou, který získal nominaci na Oskara za pokračování role. V roce 2007 byla Cate zároveň umístěna na seznam sta nejvlivnějších lidí planety časopisu Time a také byla časopisem Forbes označena za jednu z nejúspěšnějších hereček. Její další rolí byla agentka KGB Dr. Irina Spalko ve filmu Indiana Jones a království křišťálové lebky a na konci tohoto roku se objeví ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona. V lednu 2008 podepsala Cate společně se svým manželem tříletou smlouvu se Sydney Theatre Company jakožto umělečtí řežiséři. Kontrakty jim umožňují v každém roce tři měsíce volna, ve kterém mohou vykonávat vlastní, povětšinou herecké aktivity. Jejím režijním debutem v roce 2007 byla hra Blackbird (Kos v překladu) právě pro Sydney Theatre Company. 26. února 2008 byla jmenována členkou poroty, která nominuje účastníky Australského summitu 2020 Kevina Rudda. Cate byla jedinou ženskou členkou této poroty.

Osobní život

Jejím manželem je dramatik a scenárista Andrew Upton, kterého poznala v roce 1996, když hrála v inscenaci The Seagull. Nebyla to však láska na první pohled; „Myslel si, že jsem nevšímavá a já se myslela, že je arogantní,“ později uvedla Cate. „Poukazuje to na fakt, jak se člověk může mýlit, ale jak mně políbil, bylo to ono.“ Vzali se 23. dubna 2004 a 13. dubna 2008 přivedli v Sydney na svět jejich třetího syna jménem Ignatius Martin Upton. Cate je patronkou Sydneyského filmového festivalu. Je také tváří luxusní kosmetiky pečující o tělo SK-II, kterou vlastní Procter & Gamble. V roce 2007 byla také zvolena velvyslancem on-line kampaně Australské nadace pro ochranu přírody, která podněcuje australany, aby zde vyjádřili své příspěvky ohledně změn klimatu.

Filmografie

Rok Film Role Poznámky, ocenění
1994 Police Rescue Vivian
1996 Parklands Rosie
1997 Oscar a Lucinda Lucinda Leplastrier Nominace – Ocenění Australského filmového institutu, nejlepší ženský herecký výkon
Zaplaťpánbůh potkal Lizzie Lizzie Ocenění Australského filmového institutu, nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Cesta do ráje Susan Macarthy
1998 Královna Alžběta Alžběta I. Zisk - Zlatý glóbus – nejlepší ženský herecký výkon - drama
Zisk – Ocenění BAFTA za nejlepší ženský výkon v hlavní roli
Nominace - Oscar za nejlepší ženský výkon
Nominace – Ocenění SAG za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
1999 Bangers Julie-Anne
Talentovaný pan Ripley Meredith Logue Nominace – Ocenění BAFTA za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Bláznivá runway Connie Falzone
Ideální manžel Lady Gertrude Chiltern
2000 Téměř dokonalý zločin Annabelle "Annie" Wilson
Muž, který plakal Lola
2001 The Ostrovní zprávy Petal Quoyle
Charlotte Gray Charlotte Gray
Pán prstenů: Společenstvo prstenu Galadriel Nominace – Ocenění SAG award
Banditi Kate Wheeler Nominace - Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon – Komedie nebo muzikál
Nominace – Ocenění SAG]] za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
2002 Pán prstenů: Dvě věže Galadriel Nominace – Ocenění SAG
Nebe Philippa
2003 Pán prstenů: Návrat krále Galadriel Zisk – Ocenění SAG
Bu jian Magdalena 'Maggie' Gilkeson
Kafe a cigára Sama sebe & Shelly
Veronica Guerin Veronica Guerin Nominace - Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon - Drama
2004 Život pod vodou Jane Winslett-Richardson
Letec Katharine Hepburn Zisk - Oscar za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Zisk – Ocenění BAFTA za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Zisk – Ocenění SAG za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace - Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
2005 Malá ryba Tracy Heart Zisk – Ocenění Australského filmového institutu za nejlepší ženský výkon v hlavní roli
2006 Babel Susan Jones Nominace – Ocenění SAG
Berlínské spiknutí Lena Brandt
Zápisky o skandálu Sheba Hart Nominace - Oscar za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace - Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace – Ocenění SAG nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
2007 Jednotka příliš rychlého nasazení Janine
Královna Alžběta: Zlatý věk Alžběta I. Nominace - Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Nominace - Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon - Drama
Nominace – Ocenění SAG za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Nominace – Ocenění BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
I'm Not There Jude Quinn (Bob Dylan) Zisk - Volpi Cup za nejlepší ženský herecký výkon
Zisk - Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Zisk – Ocenění Independent Spirit za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace - Oscar za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace – Ocenění SAG za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
Nominace – Ocenění BAFTA za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon
2008 Indiana Jones a království křišťálové lebky Plukovník Dr. Irina Spalko

Velká Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cate Blanchett
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cate Blanchett