Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Britské Panenské ostrovy

Z Multimediaexpo.cz

Road Town na ostrově Tortola
Tortola

Britské Panenské ostrovy jsou zámořské území Spojeného království sestávajícího se z více než 50 ostrovů souostroví Panenské ostrovy.

Obsah

Historie

Ostrovy byly osídleny kolem roku 100 př. n. l. jihoamerickým indiánským kmenem Arawaků. V 15. století byli vytlačeni agresivnějším kmenem Caribů, kmenem z Malých Antil, po kterém je Karibské moře pojmenováno.

V roce 1493 objevil ostrovy pro Evropu na své druhé výpravě Kryštof Kolumbus a pojmenoval je Santa Ursula y las Once Mil Vírgenes, v překladu Sv. Uršula.

Španělsko na počátku 16. století začalo na ostrově Virgin Gorda těžit měď. V následných letech o vliv v oblasti bojovala Británie, Holandsko, Francie, Španělsko a Dánsko. Během této doby byla populace domorodých indiánů zdecimována.

Holandsko v roce 1648 na ostrově Tortola založilo stálé osídlení. V roce 1672 zabrali ostrov Britové, následně v roce 1860 i ostrovy Anegada a Virgin Gorda. V období 1672–1733 získalo Dánsko kontrolu nad sousedními ostrovy Sv. Tomáš, Sv. Jan a St. Croix.

Ostrovy byly pro svou polohu považovány za strategické. S pěstováním cukrové třtiny, kterou Britové na ostrovy dovezli, byly i ekonomicky soběstačné. Kvůli plantážím byli dováženi z Afriky otroci.

V roce 1917 odkoupily za 17 milionů dolarů Spojené státy od Dánska ostrovy Sv. Jan, Sv. Tomáš a St. Croix a přejmenovaly je na Americké Panenské ostrovy. Následně Britové přejmenovali ostrovy na Britské Panenské ostrovy.

Britské Panenské ostrovy byly spravovány jako součást kolonie Závětrných ostrovů nebo spolu se Sv. Kryštofem a Nevisem s administrátorem zastupujícím britskou vládu na ostrovech. Samostatnou kolonií se staly ostrovy v roce 1960 a v roce 1967 získaly širší autonomii. Od 60. let 20. století se ekonomika odpoutávala od tradiční zemědělské výroby směrem k ekonomice založené na turistice a finančních službách. Dnes je jednou z nejbohatších oblastí Karibiku.

Geografie

Britské Panenské ostrovy zahrnují přes 50 malých karibských ostrovů. 15 stále obydlených ostrovů je situováno na západě v sousedství Amerických Panenských ostrovů. Na severu ostrovů leží Atlantský oceán a na jihu Karibské moře.

Největšími ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda, Anegada, a Jost Van Dyke. Hlavní a zároveň největší město Road Town je na ostrově Tortola.

Kromě čtyř hlavních ostrovů Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke jsou obydleny i další ostrovy:

  • Beef Island
  • Cooper Island
  • Ginger Island
  • Great Camanoe
  • Great Thatch
  • Guana Island
  • Mosquito Island
  • Necker Island
  • Norman Island
  • Peter Island
  • Salt Island

Ekonomika

Ekonomika Britských panenských ostrovů je jednou z nejvíce prosperujících v karibské oblasti s HDP kolem 38 500 dolarů na obyvatele (odhad 2004). Britské panenské ostrovy jsou velice závislé na příjmech z turistického ruchu, který generuje 45 % národního důchodu. Nejčastěji jsou ostrovy cílem Američanů. Každoročně jich přijede kolem 350 000 (1997). Dalšími příjmy jsou spojeny se offshorovými společnostmi využívajících výhod tzv. daňového ráje. Místní ekonomika je také úzce propojena se sousedními Americkými panenskými ostrovy, protože od roku 1959 je jejich měnou americký dolar.

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Britské Panenské ostrovy