V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Asymmetric Digital Subscriber Line

Z Multimediaexpo.cz

Zyxel P-600 ADSL modem (2009)
Sagem F@st 800 ADSL modem (2006)

ADSL (anglicky Asymmetric Digital Subscriber Line) je v současnosti nejčastěji využívaný typ DSL. Vyznačuje se asymetrickým připojením, kdy je rychlost dat přenášených k uživateli (anglicky download) vyšší, než rychlost dat odcházejících od uživatele směrem do Internetu (anglicky upload). Asymetrie naprosté většině uživatelů vyhovuje, protože odpovídá jejich běžným potřebám. Na druhou stranu může bránit rozvoji Webu 2.0 nebo videotelefonování, kde může vzniknout výrazná potřeba přenášet více dat oběma směry.

Obsah

Princip ADSL

Telefonní linka (PSTN) slouží primárně k přenosu hlasu, ISDN linka k přenosu digitálního signálu. Na telefonní lince se používají pro potřeby tradičních hlasových hovorů frekvence od 0 do 4 kHz (běžné hovorové pásmo je 0,3 – 3,4 kHz). Vyšší frekvence byly dlouho nevyužity. K provozu ISDN linky se používají frekvence cca 0 – 50 kHz. U ADSL se pro přenos dat směrem do sítě (anglicky upstream) využívají frekvence 26 – 138 kHz u Annex A a 138 – 276 kHz u Annex B a pro přenos dat ze sítě (anglicky downstream) frekvence 138 kHz – cca 1,1 MHz u Annex A a 276 kHz – cca 1,1 MHz u Annex B. Dříve se používalo rozhraní Annex A u telefonních linek (PSTN) a Annex B u ISDN, dnes se ADSL zřizuje výhradně s rozhraním Annex B.

Přenášená data se zapouzdří buď do ATM buňky (protokol PPPoA) nebo do Ethernetového rámce (protokol PPPoE).

Hardware pro ADSL

ADSL modem
ADSL modem je zařízení, které je nezbytné a jiný než ADSL modem není možné použít. K počítači se připojuje buď přes USB port (zásuvku), Ethernet (port RJ-45), nebo ve formě PCI karty. Sám o sobě nedokáže poskytovat připojení více než jednomu počítači.
ADSL router
ADSL router je zařízení podobné modemu, které je nezbytné po připojení počítačové sítě přes ADSL, tedy dokáže poskytnou připojení více než jednomu počítači.
Splitter
Splitter je speciální filtr, jehož úkolem je oddělit běžný provoz na telefonní lince od přenosu dat pomocí filtrování frekvencí. Je nezbytný, pokud se má zapojit ADSL modem současně s telefonním přístrojem. Někteří uživatelé se pokouší nahradit splitter běžnou rozdvojkou, ovšem v takovém případě může docházet k poklesu kvality přenosu jak hlasu, tak dat. Proto se toto uvádí až jako krajní možnost a nedoporučuje se (ne vždy takovéto zapojení musí fungovat).
Propojovací kabely
Propojovací kabely bývají zpravidla součástí prodejního balení modemu.
Hardware na ústředně
V telefonní ústředně je nejvýraznějším zařízením splitter a DSLAM. Splitter slouží k nasměrování datové složky k DSLAMu a hlasové (u ISDN digitální) složky k místní smyčce a účastnickým sadám. DSLAM je bránou do datové sítě poskytovatele připojení.

Standardy ADSL

Název standardu Běžný název  Downstream rychlost   Upstream rychlost 
ANSI T1.413-1998 Issue 2 ADSL 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 ADSL (G.DMT) 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 Annex A ADSL over POTS 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.1 Annex B ADSL over ISDN 8 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.2 ADSL Lite (G.Lite) 1,5 Mbit/s 0,5 Mbit/s
ITU G.992.3/4 ADSL2 12 Mbit/s 1 Mbit/s
ITU G.992.3/4 Annex J ADSL2 12 Mbit/s 3,5 Mbit/s
ITU G.992.3/4 Annex L[1] RE-ADSL2 5 Mbit/s 0,8 Mbit/s
ITU G.992.5 ADSL2+ 24,0 Mbit/s 1,3 Mbit/s
ITU G.992.5 Annex M ADSL2+M 24,0 Mbit/s 3,3 Mbit/s

Poskytovatel - kdy nelze ADSL zřídit

  • Na ústředně není DSLAM - jedná se o zařízení, které je pro připojení pomocí ADSL nezbytné. Záleží na provozovateli sítě, kdy DSLAM na ústředně nainstaluje.
  • PCM - přípojka může být zapojena do PCM z důvodu nedostatečné kapacity kabeláže. PCM umožňuje provoz více přípojek na jednom telefonním kabelu. Tím je ale telefonní kabel zatížen běžným provozem a na přenos dat „není dost místa“. Řešením je vypojení z PCM, což není vždy realizovatelné - provozovatel sítě musí nalézt alespoň jeden volný pár v telefonním kabelu.
  • Fix GSM - bezdrátová přípojka. GSM = standard pro mobilní komunikaci, FIX = přípojka je uzamčena na jedné BTS. Buduje se tam, kde není k dispozici metalické vedení. V takovém případě je značně omezováno i vytáčené připojení k Internetu, připojení pomocí ADSL je nerealizovatelné.
  • Velká vzdálenost přípojky od ústředny - ADSL je realizovatelné cca do 8 km od ústředny.
  • Špatné (zastaralé či nekvalitní) vedení nebo taky příliš mnoho ADSL přípojek v jednom kabelu.
  • Služby AOT (informace o čase) a PROVOLBA rovněž neumožňují použití ADSL, řešením je jejich zrušení.

Reference

  1. ADSL2 Annex L is also known as RE-ADSL2, where 'RE' stands for 'Reach Extended.' With this ADSL standard, the power of the lower frequencies used for transmitting data is boosted up to increase the reach of this signal up to 7 kilometers (23,000 ft). The upper frequency limit for RE-ADSL2 is reduced to 552 kHz to keep the total power roughly the same as annex A. Since RE-ADSL2 is intended for use on long loops there isn't much (any) usable bandwidth above 552 kHz anyway. Although this standard has been ratified by the ITU, not all local loop network maintainers allow this protocol to be used on their network, simply because the extra power on the lower frequencies might cause problems for existing services due to crosstalk.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Asymmetric Digital Subscriber Line