Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Švihov (hrad)

Z Multimediaexpo.cz

Celkový pohled na hrad

Švihov je gotický vodní hrad nacházející se ve stejnojmenném městě na Klatovsku.

Obsah

Historie

Zachovalá část vodního příkopu u vnější části opevnění.

Mezi českými hrady se jedná o jeden z nejmladších. Byl vystavěn v letech 1480–1489 na příkaz tehdejšího majitele panství Půty Švihovského z Rýzmberka. V dostavbě opevnění po jeho smrti pokračovali jeho synové, kteří si na stavbu pozvali známého architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roce 1548 převzali Kavkové z Říčan, jejich špatné hospodaření je ale již v roce 1598 donutilo hrad prodat rodu Černínů z Chudenic. Poté přišla třicetiletá válka. Hrad tehdy bezúspěšně obléhala švédská vojska.

Po válce, zřejmě ze strachu před možnou „nedobytnou líhní protihabsburského odporu“, vydal habsburský císař Ferdinand III. nařízení k demolici hradu. Díky neustálému oddalování k ní však naštěstí v plném rozsahu nikdy nedošlo, byla pouze pobořena část hradebního opevnění. Hradní paláce, kaple a zbylé bašty byly později změněny na panskou sýpku, čímž na jednu stranu celý objekt neobyčejně utrpěl, na druhou stranu jej to ale i ochránilo od rozsáhlejších přestaveb. V držení rodu Černínů zůstal švihovský hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Československý stát převzal významnou historickou památku v dezolátním stavu. Naštěstí již v roce 1950 začaly programové rekonstrukční práce, ve své době jinak ojedinělé. Hrad byl opět zastřešen, interiéry vyčištěny, vybavení hradu zrestaurováno. Další „vlna“ oprav přišla na Švihov po povodních v srpnu 2002, a týkala se zejména soustavy vodních příkopů sloužících dříve jako součást opevnění.

Vstupní brána do hradu.

Architektura

Hrad je tvořen dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí postavenou na baště. Pouze zčásti zůstala zachovaná hradba se čtyřmi baštami – Červenou, Bílou, Zelenou a Zlatou, jejíž pozůstatky byly vykopány v roce 1951. Okolo hradu jsou 2 vodní příkopy – vnitřní na místě dnešního vnitřního nádvoří a vnější mezi vnitřní a pobořenou vnější hradbou. V případě potřeby mohly být velmi rychle naplněny ze 3 okolních rybníků napájených kanály z řeky Úhlavy. Z vnějšího opevnění se do současnosti zachovala pouze 1 válcová bašta.

V hradních interiérech najdeme vybavení typické pro období renesance – nábytek, gobelíny, cínové a olověné nádobí, keramiku, zbraně a brnění. V Červené baště, kapli i v jiných prostorách hradu se zachovaly cenné nástěnné malby z 16. století. Přístupná je hradní zbrojnice, kuchyně s originálním vybavením, kaple, fraucimor nebo velký sál s dřevěným renesančním kazetovým stropem původem z dobrovického zámku.

Současný provoz

Dnes je hrad pod správou Národního památkového ústavu v Plzni. Přístupné jsou 2 prohlídkové okruhy – vlastní hrad a hradní kuchyně, délka prohlídky trvá 60, resp. 50 min. Základní vstupné do hradu činí 70 Kč. Hrad je také využíván jako středisko kultury – pořádají se zde svatby, výstavy, plesy nebo koncerty. Je oblíbený také filmaři – v roce 1973 se zde např. natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Galerie

Souřadnice

Externí odkazy



Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Švihov (hrad)