V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Postřihování textlií

Z Multimediaexpo.cz

Postřihování je zušlechťovací proces sloužící k odstraňování odstávajících vláken u tkanin nebo k zarovnávání délky vlasu u vlasových textilií.

Obsah

Postřihovací stroje

Princip postřihování je znázorněn na nákresu vpravo: Nožový válec (1) se otáčí až 2000× za minutu a nahazuje vlas textilie (2) vedené přes stůl (3) proti pevnému noži (4).

Soubor:Schermaschine 2.jpg
Schéma funkce postřihovacího stroje

Do nožového válce je zapuštěno ve tvaru šroubovice 10 – 40 nožů, které stříhají např. 600 x 40 = 24 000 krát za minutu. V té době prochází strojem 5-20 metrů zboží.

Nože se vyrábí v několika různých tvarech (úhlový, zahnutý, žlábkový atd.), spodní nůž má tvar plochého pravítka s tlouštkou 2-3 mm, stůl může být se špičatou hranou nebo dutý. Stroje jsou konstruovány speciálně pro určitý druh úpravy textilií. Postřihování se zpravidla musí někokrát opakovat, stroje se proto obvykle staví s několika postřihovacími zařízeními za sebou. Ve specializovaných zušlechťovnách se často zařazují počesávací a postřihovací stroje do jedné kontinuální linky. Dříve se používaly také stroje s noži uloženými ve směru procházejícího zboží. Tento způsob postřihování se zřejmě neosvědčil, protože byl málo produktivní. Ze seriově vyráběných jsou známé zejména stroje:

  • na odstraňování odstávajících vláken [1]

Textilie se zde stříhají „dohola“ před zpracováním v zušlechťovně

  • na postřihování vlasových textilií [2]

Výroba vlasových textilií je vysoce specializovaný obor. Přesná práce strojů a obsluhujícího personálu je u postřihování obzvlášť důležitá.

  • na postřihování koberců [3]

Tyto stroje jsou až 6 metrů široké. Některé se dají použít např. na vytváření vzorů na plyšových kobercích s dlouhým vlasem.

Postřihované zboží

K nejznámějším patří: samet, manšestr, prací kord, tkaný a pletený plyš Počesávané, mnohem levnější imitáty, jako velveton, dyftýn nebo opičí kůže se někdy zaměňují s postřihovanými textiliemi.[4]

Literatura

  • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981
  • Peter/Routte: Grundlagen der Textilveredlung, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 1989, ISBN 3-87150-277-4

Reference

  1. Stroj na úplné postřihování (čištění) povrchu tkanin (německy): http://www.m-tec-gmbh.com/de/produkte/rauhen_und_scheren/tuch_schermaschinen.htm
  2. Stroj na postřihování vlasových textilií (německy): http://www.m-tec-gmbh.com/de/produkte/rauhen_und_scheren/flor_schermaschinen.htm
  3. Postřihování koberců: http://www.m-tec-gmbh.com/de/produkte/rauhen_und_scheren/teppich_schermaschinen.htm
  4. Příklady českých postřihovaných a počesávaných tkanin: http://www.velveta.cz/page.php?p=sort_uprtk