Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Noční svítící oblak
Z Multimediaexpo.cz
Noční svítící oblak, známý také jako polární mezosférický oblak nebo noctilucent, je úkaz v horní části atmosféry viditelný při soumraku. Je tvořen krystalky zmrzlé vody. Jméno oblaku pochází z latinského nox (gen. noctis) = „noc“ a lucere = „svítit“. Většinou jej lze pozorovat v letních měsících v zeměpisné šířce mezi 50° a 70° severně či jižně od rovníku.
Jde o nejvýše vyskytující se oblak v zemské atmosféře. Náchází se v mezosféře ve výšce kolem 80 kilometrů. Za normálních podmínek je příliš slabý, tedy nepozorovatelný, a je možno jej spatřit pouze když je ozářen slunečním svitem zpoza horizontu, zatímco spodní vrstvy atmosféry jsou v zemském stínu. Tento druh oblaku není stále dokonale prozkoumán, jde o nedávný meteorologický objev. Nejstarší zmínky o něm pocházejí z roku 1885.
Oblak může vzniknout jen za velice přísných podmínek; jeho výskyt indikuje citlivé změny v horní části atmosféry. Od doby jejich prvního pozorování se objevují stále častěji a zářivěji. Existují teorie, podle kterých tento jev způsobují především pozemské klimatické změny.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |