V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hydroxid draselný

Z Multimediaexpo.cz


Hydroxid draselný (KOH) je také známý jako žíravý draslík, louh draselný či draselný hydrát. Je to silně zásaditá sloučenina, jako hydroxid sodný, hydroxid lithný, hydroxid vápenatý, hydroxid barnatý či hydroxid strontnatý. Jeho E-kód je E525. Používal se také název lapis causticus (leptavý kamínek).

Obsah

Vlastnosti

Čistý hydroxid draselný je světlý, silně navlhavý, má pevné krystaly mající hustotu přibližně 2.04 g/cm3, ochotně se rozpouští ve vodě (1 g KOH se rozpustí v 0.5 g vody) a slabších alkoholech (methanol,ethanol,butanol; rozpustnost v ethanolu je kolem 1 g KOH/2.5 ml ethanolu) a docela dobře také v ostatních polárních rozpouštědlech. Rozpouštění ve vodě je silně exotermní reakce, produkující značné množství tepla, vedoucího ke zvyšování teploty roztoku někdy až ke 100 °C a výše; koncentrované vodní roztoky jsou nazývány draselné louhy. Hydroxid draselný vytváří pevné hydráty, a sice monohydrát KOH·H2O, dihydrát KOH·2H2O a tetrahydrát KOH·4H2O, který je používán jako velmi intenzivní vysušovadlo, např. pro sušení kapalných aminoxidů nebo jejich roztoků v nedůležitých, nepolárních rozpouštědlech (podobných jako uhlovodíky). Je to důležitá sloučenina, tvořící silně zásadité roztoky ve vodě a ostatních polárních rozpouštědlech, schopné zneutralizovat mnoho kyselin a rozložit některé anorganické látky na organický materiál (např. rozpuštění a hydrolýza skleněných střepů v koncentrovaném roztoku KOH). Je to důležitá chemikálie pro průmysl, používaná k vyrábění hodně průmyslového zboží a produktů, například většina draselných solí jsou také významné labratorní chemikálie a reagenti, znovu používáni pro přípravu draselných solí, k neutralizování kyselin, dále jako základní měřítko v analytice a hodně dalších použitích. Protože je KOH silná zásada, má silně korozivní účinky na všechnu organiku, včetně živých vláken; musí se proto dbát opatrnosti, když manipulujeme s jeho substancemi nebo roztoky. Jeho korozivní vlastnosti jsou někdy používány při čištění a dezinfekci odolných vrstev na materiálech.

Výroba

KOH byl dříve vyráběn starou metodou vaření roztoku uhličitanu draselného s hydroxidem vápenatým (hašené vápno). Reakce probíhá podle následující rovnice: Ca(OH)2 (s), (aq) + K2CO3 (aq) → CaCO3 (s) + 2 KOH (aq) sražený uhličitan vápenatý je poté odfiltrován a následný KOH vyvařen z roztoku. Tento způsob, užívající K2CO3(potaš, extrahovaný z dřevěného popele) a hašené vápno byl znám pravděpodobně již v antických dobách a byl velmi důležitou metodou výroby hydroxidu draselného až do konce 19.století. Poté byl do převážné míry nahrazen moderní metodou elektrolýzy roztoku chloridu draselného; obdobně je získáván hydroxid sodný: 2 K+ (aq) + 2H2O (l) + 2e- → H2 (g) + 2 KOH (aq) S produktem na katodě vzniká vodík; současně probíhá anodová oxidace chloru: 2 Cl — 2e- → Cl2 (g) kde jako vedlejší produkt vzniká chlór.

Použití

  • Hydroxid draselný se používá jako elektrolyt do NIFE akumulátorů.
  • Slouží jako surovina pro výrobu draselného mýdla
  • Používá se při výrobě čokolády a kakaa
  • Je také používán při výrobě slazených nápojů
  • Při výrobě textilu
  • V zemědělství při upravování pH kyselých zemin

Bezpečnost

Hydroxid draselný není sice hořlavý ani výbušný, ale je to žíravina a zdraví škodlivá látka. Při poleptání omývejte pokožku velkým množstvím vody a okamžitě navštivte lékaře.

Literatura

  • VOHLÍDAL, Jiří; ŠTULÍK, Karel; JULÁK, Alois. Chemické a analytické tabulky. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-855-5.