V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hrubý Rohozec (zámek)

Z Multimediaexpo.cz

Státní zámek Hrubý Rohozec

Hrubý Rohozec je státní zámek a národní kulturní památka, která leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova.

Obsah

Počátky hradu Rohozec

Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 zřejmě Jaroslavem z Ralska a jeho synem Havlem Rybou z rodu Markvarticů. Od sedmdesátých let 14. století hrad náležel Markvartovi z Vartemberka, který napadal kvůli osobním sporům lužické sousedy. To vzbudilo nevoli krále Václava IV. Ten jeho hrady (Žleby, Zbiroh, Rohozec) obsadil, Markvarta uvěznil a majetek mu zabavil. Královské komoře patřil do r. 1422, kdy ho získali páni z Michalovic. Za husitských válek byl majitelem Jan Kruhlata z Michalovic, který jako katolík podporoval krále Zikmunda proti husitům. Žižka Turnov zapálil roku 1424, ale o osudu Rohozce samého tehdy zprávy nemáme.

Přestavba hradu na zámek

Od roku 1468 vlastnil hrad Jan Tovačovský z Cimburka, po něm ho zdědila jeho ovdovělá manželka Johanka z Krajku, známá svojí podporou Jednoty bratrské. Johanka zahájila roku 1506 přestavbu, v níž pokračovali Jan ze Šelmberka a Kunrát Krajíř z Krajku. Na místě původního hrádku se samostatně stojící hranolovou věží, propojenou s hrádkem obrannou zdí, vzniká komplex budov na nepravidelném lichoběžníkovém půdorysu. Pozdně gotické paláce spojily věž s vlastním hrádkem. Roku 1516 získal hrad dnešní půdorys.

Od roku 1534 vlastnili hrad opět Vartemberkové. Karel z Vartemberka přeměnil hrad celkovým zvýšením a dílčími přestavbami na zámek. Východní křídlo bylo prolomeno otevřenou arkádou, zámecká průčelí získala sgrafitovou výzdobu a stará gotická věž byla včleněna do východního paláce.

Hrubý Rohozec v 17. století

Po porážce českých vojsk na Bílé hoře připadl zámek Albrechtu z Valdštejna. Ten daroval Rohozec svému válečníkovi Mikuláši Desfoursovi. Původně francouzský šlechtický rod vlastnil zámek až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn státem na základě Benešových dekretů. Za Desfoursů dostal Rohozec přídomek Hrubý na rozdíl od blízkého statku a vsi Malý Rohozec. Mikulášův syn Albrecht Maxmilián začal r. 1675 s barokní přestavbou zámku. Do jižního paláce byla vestavěna raně barokní kaple probíhající dvěma patry budovy.

Klasicistní a empírové úpravy

Část paláce z nádvoří

Desfoursové dali v 19. století zámku dnešní podobu. Počátkem století byly odstraněny dřevěné pavlače v druhém patře a nahrazeny vnitřní komunikací. Došlo k zazdění arkád a nejvyšší patro východní věže bylo sneseno. Jídelna byla vybavena novogoticky. Na pracích se po roce 1822 podílel především český architekt Jan F. Joedl, který také zámek opatřil klasicistními omítkami. Romantické prvky zasáhly především interiéry zámku.

Interiéry zámku

Z původního hradu se dodnes zachovaly jen sklepní prostory vytesané přímo do skály nad řekou Jizerou. Portál vstupní věže, již prochází návštěvník do nádvoří, je renesanční. Na nádvoří je ve zdi náhrobní deska Maxmiliána Desfourse. Ze zámeckých místností se dodnes dochovaly dvě knihovny, zelený salón s původním dobovým vybavením a jídelna. V jídelně a v obrazové galérii najdeme podobizny dalších významných Desfoursů - Louise Des Fours, lotrinského vyslance na dvoře Rudolfa II., Adléty Des Fours, dlouholeté přítelkyně přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně, lékařky Marie Des Fours.

Zbývající přístupná část zámku zahrnuje expozice připravené ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Jednotlivé místnosti poskytují přehled o kultuře bydlení a odívání za renesance, baroka, rokoka, klasicismu, dalších stylů 19. století až po secesi.

Kaple Nejsvětější Trojice

Barokní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1675 přestavěná z části ještě gotického hradního paláce má oltář s obrazem Korunování Panny Marie; přiléhající hradní kaple má sklípkovou klenbu. Dvoupatrová kruchta nese varhany z poloviny 18. století. Dnes je kaple využívána Městským úřadem v Turnově pro svatební obřady.

Prohlídky zámku

Zámek je době přístupný veřejnosti v obvyklých otevíracích dobách českých hradů a zámků.

  • květen až září – úterý až neděle od 9:00 do 17:00 hodin
  • duben a říjen – soboty, neděle a státní svátky od 9:00 do 16:00 hodin

Návštěvníci mají možnost vybrat si ze dvou prohlídkových okruhů (září 2009):

  • Malý okruh – kaple Nejsvětější Trojice, předkaplí, sakristie, malá knihovna, velká knihovna, jídelna, zelený salon, expozice vývoje šlechtických interiérů od renesance po klasicismus.
  • Velký okruh – kaple Nejsvětější Trojice, předkaplí, sakristie, malá knihovna, velká knihovna, jídelna, zelený salon, expozice vývoje šlechtických interiérů od renesance po novorenesanci, pokoj hraběnky Augusty Gabriely, pokoj hraběnky Marie Immaculaty, klenutý pokoj, modrý salon, zelený pokoj, zámecká chodba, pokoj pro hosty, pokoj hraběte Karla Bedřicha.

Okolí zámku

Anglický park na Rohozci

Součástí zámeckého areálu je menší přírodně-krajinářský park s kamenickými pracemi z období romantismu. Na park navazuje Zámecká stezka, která vede do hradního příkopu. Odtud je dobře zřetelná mohutná skála, na níž zámek stojí.

Zámecká stezka vede dále k řece Jizeře, odkud se lze přírodními partiemi kolem Dlaskova statku v Dolánkách a parkovými cestami údolím Jizery dostat až na náměstí Českého ráje v Turnově.

Externí odkazy