Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Kamenné moře
Z Multimediaexpo.cz
Kamenné moře je rozsáhlý plošný balvanový pokryv (chaotická kumulace) na temenech horských hřbetů a na mírných svazích, který se dělí na autochtonní a na alochtonní.
Obsah |
Vznik
Kamenná moře vznikají zpravidla mrazovým zvětráváním skalních výchozů, nebo podpovrchovým chemickým zvětráváním a následným odnosem jemných částic – zvětralin. Většina balvanových moři vznikla v periglaciálním klimatu starších čtvrtohor (klima před kontinentálním ledovcem), avšak pomaleji se vytváří i v současné době. Jejich vznik závisí zejména na geologických podmínkách, sklonu svahu a druhu horniny.
Kamenná moře autochtonní
Vyskytují se víceméně na místě svého vzniku nebo v bezprostřední blízkosti a dosahují mocnosti až desítek metrů. Za autochtonní se považuje např. Andezitové kamenné moře (CHPV) u Malé Lehotky v Pohronském Inovci, vzniklé rozpadem lávového proudu.
Kamenné moře alochtonní
Kameny přemístěné soliflukcí – půdotokem, „plovoucí“ v hliněném materiálu a často porostlá vegetací. Někteří autoři pokládají za tzv. „pravá kamenná moře“ právě kamenná moře alochtonní, kde jsou od sebe jednotlivé kameny vzdálené a pokrývají povrch alespoň z 50%. Jejich mocnost na rozdíl od autochtonních bývá velmi malá, několik desítek centimetrů až metr. Nacházíme je spíše na úpatí mírných svahů.
Suťová pole
Suťová pole jsou podobná kamenným mořím, avšak jsou málo stabilní, složená ze suťového materiálu přemístěného vlivem gravitace, satlací apod. na svazích o větším sklonu (zpravidla přes 20 %).
Horniny
Balvanové moře nejčastěji tvoří tvrdé horniny s kvádrovitým, deskovitým, nebo sloupovitým rozpadem, tedy zejména žuly, ruly a svory, křemence, tvrdší pískovce, čediče, andezity apod.
Výskyt
Kamenná moře mohou být buď na místě svého vzniku nebo „plovoucí“, kdy se kameny přemístily pohybem půdy (soliflukcí), nebo vlastní tíží. Nacházíme je na vhodných místech ve středohorských a vysokohorských polohách celého světa. V subpolárních oblastech zvláště v místech skalních výchozů, které nebyly pokryty kontinentálním ledovcem. Česko:
- Krkonoše – Vysoké Kolo, Malý Šišák
- Hrubý Jeseník – Břidličná
- Šumavské podhůří – Mařský vrch
- Novohradské hory – Kraví hora, Vysoká
- Králický Sněžník (pohoří)
- Nízké Tatry – Chopok, Ďumbier)
- Západní Tatry – Kresanice
- Vysoké Tatry – Slavkovský štít
- CHKO Štiavnické vrchy – chráněný přírodní výtvor Kamenné moře u Vyhne – zčásti se na jeho vzniku podílelo zemětřesení.
Svět – v hornatých oblastech Sibiře, Dálného východu a Kanady
Význam
Balvanová moře představují zejména problémy pro turisty při překonávání horských hřebenů. Ale také jde o nevhodná místa k zástavbě nebo obhospodařování. Kamenná moře o větší mocnosti však mají mikroklimatický význam, protože se v nich udržuje po celý rok podobná teplota, a tak prostory mezi balvany slouží jako úkryt mnoha druhům horské zvěře, např. svišťům.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |