V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Sychrov (zámek)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 24. 10. 2011, 19:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Zámek Sychrov

Zámek Sychrov se nachází ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji, 16 km jižně od Liberce a 6 km severozápadně od Turnova. Jedná se o státní zámek zpřístupněný veřejnosti od roku 1950, který je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park.

Obsah

Dějiny

Na místě dnešního zámku stávala původně pozdně gotická tvrz, zničená v průběhu třicetileté války.

V letech 1690–1693 si na jejím místě tehdejší majitelé Sychrova Lamottové z Frintroppu postavili dvoupatrový barokní zámek. V roce 1820 koupila sychrovský zámek původem francouzská knížecí rodina Rohanů a Sychrov se stal jedním z jejích hlavních sídel. Protože však starý barokní zámek nesplňoval nároky Rohanů na reprezentaci a pohodlné bydlení, nechal jej kníže Karel Alain Gabriel Rohan ve 20. letech 19. století rozšířit ve stylu pozdního klasicismu. Kníže Kamil Filip Josef Idesbald Rohan pak v letech 1847–1862 provedl rozsáhlou přestavbu zámeckých budov ve stylu romantické gotiky, vzápětí byly novogoticky upraveny i veškeré zámecké interiéry.

Ve 2. polovině 19. století, v době knížete Kamila, vášnivého botanika, se těšil přízni přilehlý zámecký park.

Interiéry zámku dávají návštěvníkům možnost nahlédnout, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny. Návštěvník získá v podstatě ucelený přehled, neboť během prohlídky spatří jak pokoje knížete (pracovna, toaletní pokoj, ložnice, salon), tak i pokoje jeho manželky (toaletní pokoj, ložnice, pracovna). Dále jsou přístupny pokoje matky majitele zámku (předpokoj, ložnice, salon) a tzv. Královské apartmá - pokoje, v nichž zámečtí majitelé ubytovávali nejvznešenější hosty. Královské apartmá tvoří předpokoj, salon, ložnice a čínský pokoj. Nezbytnou součástí každého zámeckého sídla byly místnosti určené k reprezentačním účelům - i ty návštěvník při prohlídce sychrovského zámku spatří. Jedná se o schodišťovou halu, krbový salon, přijímací salon, knihovnu, kulečníkový salon a slavnostní jídelnu. Mezi další zpřístupněné interiéry patří mimo jiné kaple, lovecký pokoj, pokoj sluhy, malá jídelna a přípravna jídel. Naprostá většina zámeckých místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou z dílny Petra Buška. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy, porcelánem a nepřeberným množstvím dalších drobností.

Stavební vývoj

Barokní zámek byl vybudován v letech 1690 až 1693. Jednalo se o jednoduchou budovu, jejíž zdi jsou dodnes zachovány v parkovém křídle zámku. K ní byly během několika stavebních úprav v 19. století přistavěny další stavby, které vytvořily čestný dvůr a zámecké nádvoří.

První významná rekonstrukce zámku proběhla v první půli 30. let 19. století v empírovém stylu. V letech 1847 až 1862 následovala rozsáhlejší, romantická novogotická přestavba podle plánů Josefa Pruvota, jež dala zámku jeho dnešní podobu. Neopakovatelný ráz vtiskl Sychrovu řezbář Petr Bušek, který během řady let zhotovil ve své dílně dřevěné obložení stěn a stropů řady zámeckých salónů stejně jako téměř veškerý nábytek.

Ve 20. letech 20. století došlo k modernizaci ve stylu funkcionalismu, při kterém bylo odstraněno mnoho ze zastarale zdobného vybavení. Byly odstraněny některé Buškovy řezby z interiérů a z exteriérů novogotické arkýře. V této době bylo také odstraněno omítané zdivo na věžích a nahrazeno lomovým zdivem. Rekonstrukce, které započaly v 90. letech, směřovaly k navrácení podoby zámku z druhé poloviny 19. století.

Sbírky

Kromě původního zámeckého mobiliáře se v zámeckých sbírkách nachází pozoruhodná kolekce francouzské portrétní malby, tzv. Rohanská portrétní galerie. Čítá přesně 243 portrétů členů rohanského rodu, spřízněných rodů i členů francouzské královské dynastie Bourbonů (včetně portrétů králů Ludvíka III., Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.). Jedná se o největší sbírku francouzského portrétního malířství ve střední Evropě.

Ve speciální místnosti je umísténa stálá expozice pozůstalosti zlatníka a klenotníka Františka Khynla.

Anglický park

Dnešnímu, 23 ha rozsáhlému zámeckému parku v anglickém duchu předcházela starší, klasicistní zahrada. Při novogotické přestavbě v polovině 19. století byl však i zámecký park upraven v romantickém, přírodně-krajinářském stylu.

Za vkus i bohatost vděčí park životní vášni tehdejšího majitele zámku, knížete Kamila z Rohanu, botanice. Kromě dřevin svezených z celého světa se zde nachází i unikátní červenolistý rohanský buk (Fagus silvatica Rohani) vyšlechtěný přímo na Sychrově.

V parku se nachází řada romantických zahradních staveb, jako např. oranžérie, vyhlídka korunního prince Rudolfa, fontány, holubník a vodárenská věž. Nedaleko parku u cesty k Radostínu byla postavena slavnostní brána zvaná „Arturův hrad“ (někdy také uváděna jako „Artušův hrad“) v podobě romantické zříceniny.

Význační hosté

Soubor:Dvorak deska.jpg
Pamětní deska Antonína Dvořáka umístěná na budově bývalé zámecké konírny
Se sychrovským zámkem je spojen i český hudební skladatel Antonín Dvořák, který zámek a přilehlou obec sedmkrát navštívil. Dojížděl sem za svým dlouholetým přítelem, sychrovským správcem Aloisem Göbelem. Krása zámeckého parku, kde se často procházel, jej inspirovala k řadě skladeb, např. k houslovému koncertu A moll, opus 53.

Zámek v září 1834 navštívil dokonce i francouzský král Karel X. s doprovodem (V něm byl mimochodem i Joachim Barrande a vévodkyně z Angoulemu, jejíž matkou byla známá popravená francouzská královna Marie Antoinetta )

V druhé polovině 19. století se Sychrov těšil několikrát z návštěvy členů vládnoucí habsburské dynastie. 1. listopadu 1866 navštívil zámek František Josef I. Na jeho počest byla podle něho nazvána cesta skrz oboru do Radostína a později na této cestě byla postavena malá žulová pyramida. 10. července 1871 poté navštívil zámek korunní princ Rudolf, na počest této návštěvy byla nazvána Vyhlídka korunního prince Rudolfa, která se nachází v parku. Později, 10. září 1875, také navštívila arcivévodkyně Marie Terezie a arcivévoda Carl Ludwig, data všech těchto návštěv byly umístěny na pyramidu. Desky s těmito údaji posléze zmizely, ale byli obnoveny v roce 2008 v rámci vytvoření naučné stezky Lesní putování s Kamilem Rohanem.

Literatura

  • MŽYKOVÁ, Marie. Miniaturní a drobný portrét. Liberec : Správa státního zámku Sychrov : Okresní národní výbor v Liberci, 1985.
  • MŽYKOVÁ, Marie. Rohanská portrétní galerie. Liberec : Správa státního zámku Sychrov : Okresní národní výbor v Liberci, 1985.
  • KADLEC, Miloš. Sychrov. Plzeň : Fraus, 2003. ISBN 80-7238-225-X.
  • KADLEC, Miloš. Kníže Kamil Rohan – novogotika a zámek Sychrov. Sychrov : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, správa státního zámku Sychrov, 2004. ISBN 80-239-4917-9.

Souřadnice

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zámek Sychrov