Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Taneční hudba

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 21:57; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Taneční hudba je takový typ hudby, který je určený především pro tancování. Může to být malý kus sonáty, nebo i něco většího. Obecně se dá "taneční hudba" dělit na "živou taneční hudbu" a "nahranou taneční hudbu".

Obsah

Styly

Taneční hudba pokrývá i taneční styly (tance) typu waltz, tango, kan kán, salsa. Další typy tanců jsou třeba latinsko-americké tance jako cha-cha-cha, atd.

20. století

1900

1920~1940s

Taneční hudba ve dvacátých letech 20. století slaví velký úspěch. Noční kluby jsou neustále plné lidmi, kteří chtějí slyšet jistou formu jazzu, která je charakterizována líbivými orchestry, smyčcovými nástroji a složitým aranžmá. Tento typ se brzy stal standardem nočních klubů. Známým tehdejším tancem byl třeba Foxtrot. Později ve třicátých letech nabývá popularity swingová hudba, ve čtyčicátých letech big-band a v pozdějších čtyřicátých letech traditional pop (tradiční pop) obdařen bohatým orchestrem a méně jazzově orientovaný.

1950

Více se dozvíte na Rock and roll, doo-wop

V padesátých letech nabýval popularity nový styl složený ze swingu, rhythm and blues, country, jižanského folku, blues a boogie-woogie - Rock and roll a také baladický melancholický podžánr Rhythm and blues, doo-wop. Doo-wop zpívaly výhradně harmonické R&B vokální skupiny. Doo-wop má kořeny v a cappelle, tradičním popu, R&B, swingu, gospelu a barbershop vokálním stylu.

1960

Více se dozvíte na Funk, Motown, R&B

1970

V pozdějších šedesátých letech se začala formovat disco hudba. Disco hudba přinesla sebou i něco co rocková hudba v padesátých letech odvrhla, big bandový orchestr a větší použití symfonických orchestrů. Disco hudba má kořeny v psychedelii, rocku, popu, swingu, latinsko-americké hudbě, blues, funku, merengue, R&B a kulturně se na rozvoji tohoto stylu podíleli hipíci, psychedelické, afro-americké, hispánské a latinské komunity. Taktéž gay & lesbické revoluce, feministické revoluce kulturně ovlivnily vývoj disco scény. Později se k Disco hudbě stavěli Hard rockoví fandové velice negativně (Disco hudba zabrala skoro všechny příčky v hitparádě a rockoví umělci byli "skoro" na okrajích hitparády. V roce 1979 se v Chicagu symbolicky konal Den Demolice Disca (Disco Demolition Night), což srazilo Discu vaz, ale jeho vliv žije "literárně řečeno" dodnes ve stylech jako house, hip hop, grime, hi-nrg, atd.

1980

Osmdesátá léta přinesla život (většinou synteticko-elektronickým) stylům jako např. New Wave, Synthpop, Hip Hop, House, Acid House, Techno, Rave, Freestyle, Electro, Eurodisco, Italo Disco, Hi-NRG. Styly: Eurodance, Euro House, Progressive House, Techno, Trance, New Jack Swing, Drum & Bass, UK Garage

Současnost

Styly: Electropop, Snap Music, Crunk, Dance Punk, Nu-Disco, Electro House