V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Měsíční prach

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 7. 2013, 00:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Měsíční prach je vědeckofantastický román Arthura C. Clarka, vydaný v roce 1961.

V 21. století lidé osídlili Měsíc, který je otevřen i vesmírným turistům, kteří si to mohou dovolit. Několik z nich je po měsíčním zemětřesení uvězněno pod prachem. Můžou být zachráněni?

Děj románu

V 21. století jsou na Měsíci vědecké základny a turistické kanceláře organizují turistické zájezdy. Jednou z atrakcí je „plavba“ po měsíčních mořích, které jsou složeny z velice jemného prachu. Speciálně zkonstruovaná turistická loď Seléné se plaví po prachu, který je tak jemný, že má téměř vlastnosti vody.

Při jedné vyhlídkové jízdě dojde k havárii. Záchvěvy půdy způsobí, že se Seléné propadne do prašného podloží.

Jejich zásoby vzduchu jsou omezené, teplo nemá kam unikat, komunikace není možná a nikdo přesně nevím, kde se nacházejí. Pro kapitána Pata Harrise je největším problémem zaměstnat cestující a udržet morálku na palubě, zatím co čekají na své záchrance. Naštěstí je mezi pasažéry několik zkušených vědců a vesmírný badatel v penzi, komodor Hansteen.

Hlavní inženýr přivrácené strany měsíce Robert Lawrance nevěří, že se záchrana zdaří, i kdyby se zdařilo lokalizovat Seléné. Je rozhodnutý přerušit počáteční pátrání, když se s ním zkontaktuje Thomas Lawson, vynikající ale výstřední astronom, který se svého výhodného postavení na satelitu vysoko nad povrchem měsíce věří, že zjistil zbytky tepelné stopy na povrchu. Je zorganizována výprava a Lawrence vskutku nalezne Seléné uvězněnou několik metrů pod povrchem prachu.

Poté je vyslána záchranná expedice. Čekajícím cestujícím začíná docházet vzduch, ale zachránci spustí k lodi trubky s kyslíkem. Jenom několik vteřin před výbuchem nádrže z kapalným kyslíkem se dostávají ven z lodi.

Externí odkazy