V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Vlk (rostlina)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 6. 2013, 10:00; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Vlk (množné číslo vlky) je lidové označení pro kmenový neboli pňový výmladek, což je mladý výhonek, který vyrůstá buď z hlavního kmene nebo silnějších bočních větví. Vlky jsou všeobeně známy hlavně na ovocných a okrasných dřevinách, ale vytváří se na obdobných místech i u jiných dřevin.

Vlky vyrůstají většinou přímo vzhůru a nevytvářejí žádný plodný odrost, alspoň po několik počátečních let. Od zbytku rostliny se odlišují velmi bujným růstem (někdy je roční přírůstek i delší než 1 m) a menším olistěním. Zahušťují korunu a ubírají rostlině živiny. Proto se vlky musí u ovocných stromů odstraňovat. Vlky vyrůstají zpravidla jako reakce na prosvětlení (proklest) koruny nebo zkrácení hlavních větví.

I ve volné přírodě je zvýšený výskyt vlků na dřevině způsoben často náhlým prosvětlením. Napříkad dub letní (Quercus robur), rostoucí v tvrdém luhu 140 let v hustém zápoji má dlouhý rovný kmen bez bočních větví a větví se až ve velké výšce. Pokud se náhle ocitne jako solitéra pádem okolních stromů, či dnes častěji těžbou, reakce na prosvětelní bude vytváření kmenových výmladků. Kmenové výmladky se vytváří i při silném zkrácením hlavních větví, ať už při umělém řezu nebo při jejich odlomení. Vlky mohou být také reakce na chorobu. Například při grafióze jilmů dochází k omezení výživy horních větví. Proto zasychají a strom vytváří odspoda na kmeni četné vlky.