V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Emomalii Rachmon

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 11. 2010, 17:48; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Emomalii Rachmon (tádžicky Эмомалии Раҳмон, rusky Эмомалии Рахмон, dříve Emomali Rachmonov, * 5. října 1952) je současný prezident Tádžikistánu. Ve své funkci působí od 6. listopadu 1994, v čele země je však již od 20. listopadu 1992 jako nejvyšší představitel Tádžikistánu. Je předsedou Lidově demokratické strany Tádžikistánu, která má největší procento křesel v tamním parlametu.

Vzestup k moci

Během protivládních protestů v roce 1992 byl tehdejší prezidnet Rachmon Nabijev nucen v obavě o svůj život odstoupit. Úřadu se v srpnu téhož roku následně ujal Akbaršo Iskandrov, který působil ve funkci úřadujícího přezidenta až do listopadu, kdy byl nucen rezignovat v důsledku občanských nepokojů. Po následném zasedání nejvyššího sovětu byla funkce prezidenta zrušena a moc přešla na tehdejšího předsedu vlády, Emomaliho Rachmonova. Během občanské války v letech 1992-1997 se proti Rachmonovově vládě postavila Sjednocená tádžická opozice, což mělo za následek cca 100 000 mrtvých. Rachmonov přežil také pokus o atentát v dubnu 1997 v Chódžentu a odolal dvěma pučům v srpnu 1997 a listopadu 1998.

6. listopadu 1994 byl zvolen do nově vytvořené funkce prezidenta Tádžikistánu. V listopadu 1999 byl s 97% procenty hlasů znovuzvolen na sedmileté volební období. 22. června 2003 vyhrál referendum, které mu povoluje se ještě dvakrát ucházet o funkci prezidenta, jelikož by to dle tehdejších zákonů ve volbách v roce 2006 již nebylo možné. Opozice nicméně považuje toto referendum za zfalšované. Rachmonov byl znovuzvolen v poněkud kontroverrzních volbách 6. listopadu 2006, kdy podle oficálních výsledků získal 79% hlasů.

Změna jména

V březnu 2007 Rachmonov prohlásil, že si nechá změnit své jméno na Rachmon, vypuštěním ruské koncovky "-ov", což také následně požadoval i po ostatních Tádžicích, jako návrat k původním kulturním kořenům. Rachmon si také na konec svého křestního jména Emomali přidal "i", což odkazuje na perské Emomali z Rachmonu.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Emomalii Rachmon