Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Curych

Z Multimediaexpo.cz


Curych (německy Zürich, francouzsky a anglicky Zurich, italsky Zurigo, rétorománsky Turitg, curyšsky Züri) je hlavním městem stejnojmenného kantonu a největší město Švýcarska. Má 366 tisíc obyvatel (2005) [1]. Je obklopen rozmanitou krajinou a leží na severním konci Curyšského jezera. Curych je významným hospodářským a kulturním centrem země. Vyšší a nižší školy, vzdělání a výzkum jsou na vysoké úrovni. Sídlí zde také ETH, dnes proslulá polytechnika. Patří k nejzajímavějším a nejhezčím švýcarským městům. Pravidelně se umisťuje na předních místech žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života na světě. Staré město leží na obou stranách řeky Limmat, která vytéká z jezera. Tři čtvrtě švýcarských velkých bank mají svá původní hlavní sídla na slavné Bahnhofstrasse. Aglomerace má spolu s městem 1,1 milióny obyvatel. Propojena s městy Curych a Winterthur sítí rychlodráh, S-Bahn a silnic a napojena na síť železnic, dálnic a mezinárodní letiště Kloten se stává evropskou, částečně i světovou hospodářskou metropolí.

Obsah

Zajímavá místa

Řeka Limmat protéká starým malebným městem a dělí je na dvě části. Centrem také protéká pozůstatek bývalého opevnění, vodní příkop Schanzengraben. O něco dále na západ, na okraji centra, teče řeka Sihl. Na pravém břehu Limmatu se nachází Niederdorf, živější část města s plno restauracemi, kiny a hudebními kluby. Živější je také Langstrassenquartier, Kreis 4 (4. čtvrť, kolem Langstrasse), s nejrůznějšími národnostmi a jejich kulturou, jako i nejrůznějšími povoláními - včetně toho nejstaršího, původně usídleného zejména v Niederdorfu. Středověký Curych expandoval za svá opevnění v 17. a 18. století. A zejména v 18. a 19. století s rozvojem řemesel a jejich zmenšující se závislosti od polohy u vody - zbytky najdete zachovalé například v Kreis 4 (4. čtvrti) - a pozdějí, ve století 19., s rozvojem průmyslu a železnice - Kreis 5 (5. čtvrť) a Oerlikon (od ní je odvozen i název koncem 20. století zaniklé zbrojovky Oerlikon-Bührle, druhá část názvu pochází od rodiny vlastníků Bührle). Dnes se Curych rozrůstá do bývalých průmyslových čtvrtí (do nedávna slavné firmy Escher-Wyss, Maag), na západě a severu, kde vznikají další jeho centra Zürich-West (Kreis 5) a Zürich-Nord (Oerlikon).

Kostely

Většina kostelů je protestantská. St. Peterskirche (Sv. Petr), který se honosí jedním z největších ciferníku v Evropě (průměr 8,7m). Dalším kostelem je Fraumünster, s okny od Marca Chagalla a Alberta Giacomettiho, trojlodní gotická bazilika ženského kláštera písemně doloženého v 9. století a již předtím na tomto místě. Grossmünster z 12. století, Wasserkirche, Augustinerkirche…

Staré město, centrum

City (běžné označení center švýcarských měst), Niederdorf, Oberdorf (Nižší ves, Vyšší ves), Altstadt (Staré město) s Zunfthäuser (cechovní domy) po obou stranách Limmatu. Lindenhof je jedno z nejstarších doloženě osídelných míst nad Limmatem, dnes ztvárněné parkovou úpravou 18. století na zbytcích románského kastelu… Bahnhofstrasse, mimo sidla bank obchodní třída s luxusními obchody, vedoucí od hlavního nádraží k jezeru. ShopVille pod hlavním nádražím, Zürich-HB (Hauptbahnhof), a v menším vydání Bahnhof Stadelhofen od Santiaga Calatravy u Bellevue u jezera.

Muzea

Schweizerisches Landesmuseum (Švýcarské zemské muzeum), s jedněmi z nejbohatších sbírek v zemi, patří ke skupině Musée Suisse. Naleznete zde historii, zbraně, vlajky, ozdoby, šperky, mince, keramiku, textilie, nábytek, hodiny ci hodinky, sochy, malby a grafiky. Kunsthaus (Dům umění) se může pochlubit hojnou sbírkou plastik a uměleckých děl od Antiky až po současnost. Museum für Gestaltung (Muzeum umělecko-průmyslové tvorby / designu), další muzea, galerie.

Divadla

Schauspielhaus (městské divadlo) v centru, s novou scénou Schiffbauhalle v Zürich-West, Opernhaus (státní, t.j. kantonální, opera) u jezera, Tonhalle, koncertní hala, Kongresshaus. Malé scény, hudební scény, kina. Restaurace od lidových po špičkové, bary, kluby, diskotéky, o zábavu zde není nouze.

Sport

Každoročně se zde pořádá tradiční velký atletický mítink Zlaté ligy. Fotbalové a hokejové stadiony – Hardturm, Letzigrund (právě se staví nový Letzigrund) odvěkých rivalů FCZ a GCZ – hokejové stadiony, sportovní haly Hallenstadion mj. klubu ZSC Lions, Sporthalle. FIFA (Fédération Internationale de Football Association), IIHF (International Ice Hockey Federation). Nejrůznější sportovní zařízení - fotbal FVRZ, golf, yachting, plavání Züri Badis.
Viz aké Sportamt).

Vzdělání

ETH (polytechnika), spolu s EPFL v Lausanne, jedna z nejlepších na světě, Uni (univerzita) a výzkumné instituty, jak polytechniky a univerzitní tak firemní, v kterých působili a působí mnozí nositelé Nobelovy ceny.

Parky, lesy

Promenády, parky, lesy. Vršky Uetliberg, Adlisberg, Zürichberg. Na posledním z nich zoologická zahrada Zoo Zürich s halou Masoala, ve městě nová botanická zahrada (stará je nyní jedním z parčíků na jedné ze zachovalých bašt nad Schanzengraben).

Voda

A samozřejmě Zürichsee Curyšské jezero s vodou, kterou můžete pít, projížďky po něm, promenády kolem něj, koupání v něm, nebo v koupalištích městských řek a říček, plaveckých bazénů. Jako po celém Švýcarsku i v Curychu je množství kašen a pramenů s pramenitou vodou, která předčí mnohé světové značky balené vody.

Hory

Z města se též prostírá výhled na Alpy, jež leží velmi blízko města.

Doprava

Silniční doprava

Město má napojení na všechny důležité švýcarské dálnice. Prostřednictvím dálnice A1 má rychlé spojení s městy ve směrech Ženeva a St. Gallen, prostřednictvím dálnice A3 s městy ve směrech Basel a Chur a prostřednictvím dálnice A4 s městy ve směrech Winterthur a Luzern. I přes existenci těchto dálnic jsou silnice v Curychu přeplněné a město trpí zácpami. Od roku 1985 je v provozu severní obchvat města, jehož kapacita je již však vyčerpána. Jako provizorium v roce 1972 postavená Západní tangenta, spojnice dálnic A1 a A3, je také často ucpaná a navíc vede částečně obytnými čtvrtěmi města. V roce 2009 by měl být zprovozněn západní obchvat města s tunelem Uetlibergtunnel a v roce 2012 prodloužení obchvatu s tunelem Gubristtunnel. V plánech je také vybudování tzv. městského tunelu, který by podcházel celé město a propojil všechny tři dálnice.

Železniční doprava

Hlavní nádraží v Curychu je největším a nejdůležitějsím dopravním uzlem ve Švýcarsku. Na 16 dálkových a 10 kolejích určených pro S-Bahn přijíždí a odjíždí vlaky z celého Švýcarska i mezistátní vlaky EuroCity, Cisalpino, TGV, ICE a CityNightLine. Denně je na nádraží odbaveno 870 vlaků.

Místní doprava

Tramvaj Cobra

Dopravní podnik Verkehrsbetriebe Zürich (VBZ) provozuje 13 tramvajových linek, 6 trolejbusových a 18 autobusových linek na území města a 9 linek za hranice města. Do systému MHD patří i Polybähnli, lanovka Rigiblick a Dolderbahn. Dalších 32 autobusových linek VBZ provozuje v aglomeraci. Délka síťě MHD je cca. 300 km. V prosinci 2006 byla na severu města otevřena první etapa tramvajové dráhy Glattalbahn. Další úseky této trati propojily v roce 2008 město s letištěm. Další prodloužení této trati je plánováno. Plánována je také výstavba metra, z finančních důvodů se v nejbližší letech ale neuskuteční. Od roku 1990 rozšířila síť S-Bahn provozovaná SBB místní dopravu propojením města s okolím. Na území města se nachází kromě hlavního nádraží další 12 nádraží obsluhovaných systémem S-Bahn, mj. ceněné nádraží Stadelhofen. Všichni dopravci jsou členy Zürcher Verkehrsverbund (ZVV), dopravního svazu s jednotným tarifem.

Lodní doprava

Kolesový parník na Curyšském jezeře

Na Curyšském jezeře jsou provozovány lodní linky společnosti Zürichsee-Schiffahrtsgesellschaft (ZSG). Na území města jsou tři přístaviště: Bürkliplatz, Wollishofen a Zürichhorn. Okružní jízdy se konají také na řece Limmat mezi Švýcarským zemským muzeem a přístavištěm Bürkliplatz se zastávkou Hafen Enge. Také společnost ZSG je členem dopravního svazu Zürcher Verkehrsverbund.

Letecká doprava

Soubor:LSZH 001.jpg
Letiště Zürich

Letiště Zürich (dříve zvané Letiště Zürich-Kloten) je nejvýznamnějším letištěm Švýcarska a patří k největším v Evropě. Letiště se nachází severně od města na území obcí Kloten, Opfikon-Glattbrugg, Rümlang, Oberglatt a Winkel. Letiště intenzivně využívají společnosti Swiss (Swiss International Air Lines a Swiss European Air Lines), Alitalia a Lufthansa (nazývá ho třetím hubem) a letiště je domovským letištěm společností Belair, Edelweiss Air a Helvetic Airways, také je základnou záchranné letecké služby.

Partnerská města

Reference

  1. [1]

Externí odkazy

počasí


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Curych