V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Lublaňský hrad

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 29. 6. 2017, 11:27; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Věž s Lublaňskou městskou vlajkou

Lublaňský hrad (slovinsky Ljubljanski grad) je středověký hrad ležící na Hradním kopci v Lublani, hlavním městě Slovinska.

Historie

Hrad a město z hradní věže

Podle archeologických nálezů, oblast současného hradu je osídlená nepřetržitě od roku 1200 př. n. l., kdy byla poprvé osídlena a později bylo vybudováno opevnění. Hrad byl poprvé zmíněn v roce 1144 jako sídelní místo vévody Korutanského. V 15. století, byl hrad rozšířen kompletními hradbami a věžemi u vstupu, kde byl umístěn padací most. V tomto období byla také postavena kaple. V 16. a 17. století, byly postupně postaveny další objekty. Protože nebyl hrad v další době sídlem vladaře, ani žádného jiného důležitého šlechtice a protože nebylo opevnění v této oblasti zapotřebí, začal hrad ztrácet na významu. Náklady na údržbu byly tak vysoké, že hrad postupně začal chátrat.

V 19. století, byl hrad přestavěn. Částečně jako vězení a částečně jako vojenská pevnost, což snížilo jeho popularitu mezi obyvatelstvem. V roce 1905 byl hrad odkoupen lublaňskou městskou správou , která ho následně obývala až do poloviny 60. let 20. století, kdy začaly přípravy na rekonstrukci hradu.

Na konci 60. let, začaly práce na dlouhé a rozsáhlé rekonstrukci. Celá rekonstrukce trvala více než 35 let. V 90. letech 20. století, se hrad začal využívat jako místo pro pořádání svateb a kulturních akcí.

Lanová dráha na Lublaňský hrad, postavená v roce 2006, byla uvedena do provozu v roce 2007.

Na kopci je zároveň umístěn pomník Rolnických povstání v letech 1515 a 1573.

Galerie

Promenáda Šance

Pozůstatky opevnění na Hradním kopci byly přestavěny na promenádu nazvanou Šance (slovinsky Šance). Autorem návrhu byl slovinský architekt Jože Plečnik.

Externí odkazy