V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

NetLogo

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 7. 2013, 06:40; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

NetLogo je multiplatformní prostředí napsané v Javě, určené pro multiagentní modelování komplexních systémů.[1] Zároveň se jedná o jazyk pro programování těchto simulací, založený na programovacím jazyku Logo.

Obsah

Základní rysy

NetLogo má velmi intuitivní prostředí, ve kterém se lze rychle naučit vytvářet simulace. Rovněž je jednoduché simulace vizualizovat, a to na dobré úrovni.

Prostředí obsahuje nástroje pro import a export datových formátů využívaných v aplikacích geografických informačních systémů.

Programovací jazyk NetLogo je založený na Logu, které řadíme k dětským jazykům, jako je např. robot Karel či Baltík. Díky tomu je Netlogo snadno přístupné začátečníkům.

Daní za použití jazyka Logo je však absence objektových vlastností a rovněž nedostatečná výkonnost při složitějších simulacích, proto se nehodí pro řešení složitých úloh. Ty je vhodnější řešit v některém z robustnějších prostředí, jako je např. Jade.

NetLogo je poskytováno jako freeware a je možné ho získat na domovské stránce.

Soubor:Netlogo.gif
Ukázka prostředí simulace

Oblast použití

Netlogo se hodí pro modelování komplexních systémů, které se vyvíjejí v čase. Vývoj systému přitom vyplývá z chování mnoha samostatných agentů, určeného souborem pravidel, která mohou zahrnovat interakci s jinými agenty a s prostředím. Díky tomu lze studovat souvislost mezi chováním jednotlivce na lokální úrovni a výsledkem na globální úrovni celého systému.[1] Aplikační oblast je široká, přiložená knihovna modelů obsahuje příklady z biologie, chemie, fyziky, sociálních věd a mnoha dalších oborů.[2]

NetLogo má mnoho aktivních uživatelů.[1] Díky snadnému používání hraje důležitou roli i jeho využití ke vzdělávacím účelům, často se používá v rámci výuky na školách.

Ukázka kódu

Základními stavebními kameny NetLoga jsou pohybliví agenti označovaní jako želvy (turtles), kteří se mohou pohybovat po dlaždicích (patches). Dále zde existují spoje (links), které umožňují modelovat vztahy mezi agenty, případně jejich skupiny.[1] Následující ukázky demonstrují snadnost programování v NetLogu.

Definování nového druhu agentů (lidí) a přiřazení proměnné smer každému z agentů:

breed [people person]
people-own [smer]

Náhodné rozmístění těchto lidí v prostoru:

ask people [setxy random-pxcor random-pycor]

Všichni lidé na červené dlaždici jsou zrušeni:

 ask people [
    ask patch-here [
      if pcolor = red [
        ask myself [
          die
        ]
      ]
    ]
  ]

Autoři a historie

NetLogo bylo vytvořeno Urim Wilenskym, ředitelem Center for Connected Learning and Computer-Based Modeling na Northwestern University v Illinois. Na vývoj přispěla především National Science Foundation.

Historie verzí
číslo datum vydání
4.0.4 listopad 2008
4.1 17. prosince 2009

Související články

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 NetLogo User Manual [online]. [cit. 2009-01-23]. Dostupné online.  
  2. NetLogo Models Library [online]. [cit. 2009-01-23]. Dostupné online.  

Externí odkazy