Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Javor
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 27. 3. 2011, 16:41
Javor (Acer) je rod rostlin z čeledi javorovité (viz Seznam druhů rodu javor). Jeho zástupci jsou obvykle vzrostlé opadavé stromy (existuje ale i několik druhů stálezelených), některé druhy mají však jen slabší vzrůst a jsou to buď nižší stromy a nebo existují i keřovité druhy. Rod Acer čítá kolem 125 druhů. Jejich výskyt je omezen na mírné až subtropické oblasti severní polokoule.
Obsah |
Listy
Javory, s výjimkou javoru jasanolistého, mají listy vstříčně křížmostojné a dlouze řapíkaté, jednoduché a většinou hluboce laločnaté, případně dlanitě dělené nebo zpeřené. U javoru jasanolistého jsou listy dlanitě laločnaté a při bázi srdčité. Kanada si javorový list zvolila za národní symbol a je vyobrazen na kanadské vlajce.
Květy
Květy jsou v hroznech nebo chocholících a to nících nebo vzpřímených. Tyčinky jsou po 4-10 v jednom květu.
Plody
Plod je složen ze dvou plodů křídlatých tzv. dvounažek; křídla jsou jazykovitá, blanitá, se silnou žilkou na vnějším okraji. Klíčení semen je u všech javorů, s výjimkou javoru stříbrného, nadzemní.
Národní symbol
Javor je kanadským národním stromem. List červeného severoamerického javoru se nachází na kanadské státní vlajce. Také proto se někdy sportovním reprezantům této země hovorově říká javorové listy (např. při zápasech v ledním hokeji).
Javorový sirup
Javorový sirup se vyrábí z mízy javoru cukrového nebo černého. V zimě, kdy stromy spí, se do kmenů vyvrtají díry. Když poleví mrazy, sbírá se do věder míza prýštící z ran. Javorový sirup se produkuje v Severní Americe.
Dřevo
Javorové dřevo se běžně využívá v truhlářství. Nezastupitelnou roli má ve výrobě smyčcových hudebních nástrojů (evropských). K tomu účelu slouží javor klen, tradičně především z oblasti Bosny.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |