Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
House music
Z Multimediaexpo.cz
(+ Vylepšení) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 27. 5. 2014, 13:32
House Music (často jen House) je styl, který řadíme do žánru taneční hudba.
Obsah |
Technická podstata
Soubor:House Music Demo.ogg Styl je založený na monotónním 4/4 taktu v rychlosti mezi 115 až 135 BPM. Základ skladby typicky vytváří bicí automat (nejčastěji Roland TR-808, Roland TR-909) se zvýrazněným basovým bubnem (slangově „kopák“, velký buben) na každé době (celá nota) v taktu. Toto zvukové schéma vytvořili DJs (zejména afrického a hispánského původu) začátkem 80. let 20. st. ve městech New York, Detroit a Chicago upravováním disco, soulových a funkových skladeb podkreslováním dynamickým a úderným zvukem typickým pro bicí automaty. Mezi zakladateli byli mj. Marshall Jefferson, Frankie Knuckles, DJ Pierre, Larry Levan aj.
Evoluce žánru
Vlna House Music od svého vzniku během následujících dvaceti let zasáhla hudební průmysl po celé zeměkouli a dala tím vzniknout různým mutacím. Nejprve američtí DJs začali svou hudbu (resp. Garage a Acid House) hrát na britských ostrovech, odkud se styl rychle rozšířil přes Nizozemí a Belgii i na evropský kontinent. Ve Velké Británii tak vznikly žánry jako Rave a Speed Garage, v Itálii Italo House, v Belgii New Beat a částečně i Electronic Body Music (EBM), v Německu tzv. Dance a Trance a ke konci století se vlna dostala do latinskoamerických zemí, odkud se šíří Latin House.
Název House Music dostal styl podle dnes již neexistujícího chicagského klubu zvaného Warehouse; často se uvádí, že název vznikl tak, že se hrál na domácích večírcích (House party), kde se poprvé začaly míchat vinyly a také, že se dá skladba vytvořit „doma“ a to i bez hudebníků či hudebního vzdělání. Tyto faktory způsobily masové šíření bez závislosti na drahé studiové technice a nákladů na hudební vydavatelství. Toto si samozřejmě uvědomili také producenti od velkých nahrávacích společností (tzv. major labels) a začali vykrádat komerčně nejatraktivnější nápady a tím následně ovlivnili pop kulturu jako takovou. Vývoj House Music probíhal simultánně s vývojem Techno kultury (často Techno House) a nelze tyto dvě kultury od sebe oddělit, i zvukově se často prolínají.
Současnost
Scéna se po roce 2000 dále liberalizuje a to hlavně příchodem výkonného PC software, který často poskytuje i kvalitnější zvuk než analogové syntezátory a bicí automaty (např. firmy Roland) a to za zlomek nákladů. Rovněž rozvoj internetu a P2P sítí v praxi omezuje vliv velkých gramofonových společností na scénu House Music. Zvukový charakter je přesto stále stejný, pouze více konsolidovaný a více repetativní. Díky oproštění se od všech „ostrých“ zvuků se také začal častěji používat termín Deep House rep. Soulful House a to ve snaze odlišit tento směr od příbuzného stylu Electro. Po roce 2007 s příchodem Swedish House Mafia a David Guetta, house music zažívá obrovský zájem médií a později se znovu stává hlavním proudem taneční hudby. Díky větší kombinovanosti s prvky trance music, nebo RNB oslovuje nové posluchače. Mezi české zástupce house music patří Michael Burian, Chris Sadler, Bon Finix, Dannight, Tripmain, Duncan Grey, Pete Luke a Trey Sand.
Významní producenti
- Sidney Samson
- Afrojack
- Axwell
- Daft Punk
- Bob Sinclar
- Swedish House Mafia
- Eric Prydz
- Sebastian Ingrosso
- Steve Angello
- Benny Benassi
- Armand Van Helden
- Skipbase
- Laurent Wolf
- Pakito
- Marshall Jefferson
- Deadmau5
- Joachim Garraud
- Tocadisco
- Kaskade
- Chris Lake
- Dirty South
- Laidback Luke
- Avicii
- Dennis Ferrer
- Freemasons
- Fatboy Slim
- Eric Morillo
- Alex Gaudino
- Mark Knight
- Funkagenda
- Antoine Clamaran
- Riva Starr
- DJ Pierre
- Larry Levan
- Frankie Knuckles
- Todd Terry
- Little ´Louie´ Vega
- Kenny ´Dope´ Gonzales
- Steve ´Silk´ Hurley
- Farley ´Jackmaster´ Funk
- David Morales
- Roger Sanchez
- David Guetta
Důležitá vydavatelství
- Strictly Rhythm
- Radikal Fear
- Manifesto
- Positiva
- FFRR (Full Frequency Range Recordings)
- Defected
- Hed Kandi
- Ministry Of Sound
- Size Records
- Axtone Records
- Subliminal Records
- Pryda Recordings
- Toolroom Records
- Fierce Angels
- Deconstruction
- Strictly Rhythm
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |