Cikáni
Z Multimediaexpo.cz
(+ Vylepšení) |
m (1 revizi) |
Verze z 25. 4. 2014, 12:14
Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví (skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.
Obsah |
Etymologie
Původ pojmu cikán není zcela vyjasněn. Nejčastěji se poukazuje na řecký původ, kde athinganos znamená nedotknutelný (používané pro příslušníky nižších sociálních skupin, podobně jako v Indii). Jako další možnosti jsou jmenovány mj. následující vysvětlení:
- s tím těsně související možnost záměny Romů se sektou athinganů (v 9. století v Frýgii), jejíž příslušníci se později přistěhovali mj. na Balkán; řecký název pro příslušníky této sekty zní Athinganoi
- odvození z perského ciganč (hudebník, tanečník) nebo asinkan (kovář)
V žádném případě se však nejedná o pojem, který by byl odvozen z řeči národů, které má označovat, to je ale v češtině stejně jako v jiných jazycích běžné i u mnoha jiných etnonym (Finové, Němci, Rakušané, Řekové atd.). Nejstarší dochovaný český záznam tohoto slova pochází z roku 1416, ačkoliv nelze vyloučit (a fakt, že soudobý kronikář necítil potřebu význam slova vysvětlit, to potvrzuje), že se používalo dlouho předtím:
„ | Toho roku se po české zemi toulali cikáni a okrádali lidi.[1] | “ |
Pojem cikán je velice podobný ve všech evropských jazycích:
- cigán slovensky
- Zigeuner německy,
- zingaro italsky
- cigano portugalsky
- tsigane nebo také gitane francouzsky
- Циганин / ciganin bulharsky
- τσιγγάνος řecky
- cygan polsky
- ţigan rumunsky
- Цыган / cygan rusky
- циган / cyhan ukrajinsky
- циган / cigan srbsky
- zigenare švédsky
- sigøyner norsky
- cigány maďarsky
- çingene turecky
- čigāns lotyšsky
- čigonas litevsky
Pouze ve španělštině (gitano), angličtině (gypsy), částečně francouzštině (gitane nebo bohémiens) a také v řečtině (druhý výraz zní γύφτος) poukazuje označení na dříve rozšířený ale mylný názor, že Romové a další jejich skupiny a podskupiny pocházejí z Egypta.
Významy, použití dnes
Použití výrazu cikán je neméně sporné jako i nejasnosti jeho vzniku, přičemž lze najít jak argumenty pro tak i proti. Nehledě na rasismus a diskriminaci romského obyvatelstva má v mnoha zemích toto označení někdy více někdy méně hanlivý přídech, je někdy užíváno až jako nadávka. V mnoha případech se pak jednalo o pojem užívaný policejními aparáty ke kriminalizování cikánského obyvatelstva. To vedlo k tomu, že v mnoha případech se začalo užívat označení Romové jako souhrnného názvu pro všechny skupiny (jak bylo usneseno na sjezdu Romů v Londýně roku 1971). I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. Název Romové, jakkoli zdánlivě politicky korektní, ve skutečnosti diskriminuje jiné. Tento názor je zastáván silně v Německu, kde jej podporuje svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou velkých cikánských svazů v Německu), který označení cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny.[2] V popředí však zůstává rozhodnutí a přání všech těchto skupin, vyhnout se pokud možno často hanlivému označení cikán, takže jako politicky korektní je nutno označit používání pojmu Romové resp. Romové a Sinti (jak je zvykem v Německu).
Skupiny
Tradičně se cikánský národ dělí na dvě větve: Romové, původní cikánské obyvatelstvo přibližně ve východní Evropě, a Sinti, kteří přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí. Toto dělení je poněkud nepřesné. Mimo tyto dvě skupiny jsou uváděny i následující:
- Jerli, žijící převážně v Pobaltí, Bělorusku, Ukrajině a v západním Rusku
- Kalé, žijící ve Španělsku, jižní Francii a ve Finsku
- Kalderaš, zastoupení v jihovýchodní Evropě
- Lalleri, žijící hlavně v Rakousku
- Lovara, žijící v Rakousku, Maďarsku a Slovensku
- Manuš, zastoupeni ve Francii
Národní skupina Jeniše, často mylně zařazovaná do skupiny Romů, má s cikánským obyvatelstvem mnoho společných historických a sociologických stránek, jedná se však o samostatnou národní skupinu.
Související články
Literatura
- WERNER, Cohn. Cikáni. Praha : Sociologické nakladatelství (SLON), 2009. 61 s. ISBN 978-80-7419-008-7. (čeština)
- WINTER, Zikmund. Kulturní obraz českých měst : Život veřejný v 15. a 16. věku : mezi roky 1420-1620. Praha : Matice česká, 1892. Kapitola O chudině a tuláctvu - cikáni, s. 132-134.
Poznámky
- ↑ * Ze starých letopisů českých. Praha : Nakladatelství Svoboda, 1980. Kapitola 1416, odst. 59, s. 50.
- ↑ Na webových stránkách Aliance se mj. píše: Zasazujeme se o to, aby ústřední památník evropským Cikánům, kteří byli pronásledováni nacionálně socialistickým režimem, byl zbudován pro všechny Cikány a ne jen pro Romy a Sinti. („Wir setzen uns dafür ein, daß das zentrale Mahnmal für die unter den Nationalsozialisten verfolgten Zigeuner Europas für alle Zigeuner errichtet wird und nicht nur für die Sinti und Roma.“, Sinti Allianz Deutschland [cit. 2010-10-07] )
Externí odkazy
- Noviny Romano Hangos vydávané Společenstvím Romů na Moravě
- Roma rising - Romské obrození
- Romea.cz – Romský informační servis
- K původu názvu (8 stran, formát PDF)
- Romové v České republice
- Romové na Slovensku
- Počet Romů v jednotlivých zemích
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |