Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2014/13

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2014/13“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Masivní vylepšení)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:ThorHeyerdahl.jpg|right|160px|Thor Heyerdahl (1960)]]
+
[[Soubor:Novy-Server-Multimediaexpo-16-GB-RAM.png|right|160px|Debian 6.0.7 (squeeze&nbsp;2013)]]
-
'''[[Thor Heyerdahl]]''' (* [[6. říjen|6. října]] [[1914]], † [[18. duben|18. dubna]] [[2002]]) byl norský [[mořeplavec]] a dobrodruh, který zároveň patřil mezi nejznámější [[experimentální archeologie|experimentální archeology]] a [[antropologie|antropology]]. Zasvětil svůj život experimentům poukazujícím na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat světové oceány za&nbsp;pomoci [[Mořské proudy|mořských proudů]]. Vystudoval zoologii a krátce před druhou světovou válkou pobýval nějaký čas na ostrově [[Fatu Hiva]] v souostroví [[Markézy]], kde studoval kulturu polynéských praobyvatelů.
+
'''[[Debian|Debian Linux]]''' je [[linuxová distribuce|distribuce]] [[GNU]]/[[Linux (jádro)|Linuxu]] a její porty na jiná jádra, kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je vyvíjena velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě.
-
Mezi jeho nejslavnější počin patří plavba z roku [[1947]], kdy na replice inckého [[vor]]u z [[balsa|balzového dřeva]] [[Kon-Tiki]] bez větších obtíží překonal vzdálenost z [[Jižní Amerika|Jižní Ameriky]] (přístav Callao – [[Peru]]) do [[Polynésie]], na atol [[Raroia]]. Šestičlenná posádka po 101 dnech urazila 6&nbsp;880&nbsp;km. Cesty na balzových vorech byly ve [[20. století|20.&nbsp;století]] zhruba třináctkrát opakovány, mimo jiné dvakrát i českým mořeplavcem [[Eduard Ingriš|Eduardem&nbsp;Ingrišem]].
+
Oproti klasickým „komerčním distribucím“, jako jsou [[Red Hat Enterprise Linux|Red Hat]], [[Mandriva Linux|Mandriva]] nebo [[SUSE]], nepoužívá [[balíčkovací systém]] postavený na [[RPM Package Manager|RPM]] (RPM Package Manager, dříve Red Hat Package Manager), ale má vlastní balíčkovací systém tzv. deb-balíčků, který je velmi propracovaný a umožňuje velmi jednoduše provádět správu balíčků z různých zdrojů. Nazývá se [[Advanced Packaging Tool]] (APT).
-
Třebaže samy o sobě nemohly dokázat její správnost, posloužil úspěch těchto výprav jako podpůrný argument [[difuzionismus|difuzionistické teorie]] o vzniku a šíření kultur.
+
Debian je pro svou stabilitu a jednoduchou údržbu velmi oblíbený zejména pro [[server]]ové instalace, naopak jeho podíl na [[desktop]]ech v posledních letech poněkud poklesl, zejména po příchodu distribuce [[Ubuntu]], která je ovšem na Debianu založena.
-
V roce 1955 konal výzkum na [[Galapágy|Galapágách]], v letech 1955–56 řídil vykopávky na [[Velikonoční ostrov|Velikonočním ostrově]].
+
První zmínka o distribuci Debian pochází z 16. srpna [[1993]]. Zakladatelem je <u>Ian&nbsp;Murdock</u>, který v té době studoval na univerzitě. Jméno Debian je složeninou jména Murdockovy přítelkyně, dnes bývalé ženy Debry, a jeho křestního jména Ian. Peníze na pokrytí nákladů spojených s vývojem získává Debian z příspěvků a darů.
-
Účastnil se i dalších archeologických experimentů, jako byly např. [[výpravy Ra]] a plavba na [[rákos]]ovém člunu Tigris.
+
Debian se pomalu utvářel mezi lety 1994–1995, v roce 1995 začaly probíhat první práce na [[portace softwaru|portování]] na jiné [[Hardware|hardwarové]] architektury a v roce 1996 vyšla první stabilní verze. Krom toho došlo k významné události, dlouholetý vývojář Ean Schuessler navrhl, aby Debian uzavřel společenskou smlouvu mezi uživateli, vývojáři, a projektem. Po bouřlivých diskuzích na mailing listech byla odsouhlasena finální podoba <u>Debian Social Contract</u> a <u>Debian Free Software Guidelines</u>. První dokument stanovuje, že projekt bude navždy svobodný ve smyslu svobody určování směru vývoje. Zatímco druhý definuje jaký software je svobodný a ustanovuje, že nesvobodný software nepatří do Debianu.
-
 
+
-
Roku [[1991]] studoval [[pyramidy v Güímaru]] na ostrově [[Tenerife]] a jejich podobnosti s dalšími pyramidami jinde ve světě. V jejich blízkosti, v městečku [[Güímar]], se roku [[1994]] usadil a bydlel zde až do konce svého života.
+
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 24. 4. 2014, 11:00

Debian 6.0.7 (squeeze 2013)

Debian Linux je distribuce GNU/Linuxu a její porty na jiná jádra, kterou nevyvíjí komerční subjekt, ale je vyvíjena velkým množstvím dobrovolníků z celého světa. Je známa především svou konzervativností. Přesto je to jedna z nejrozšířenějších linuxových distribucí na světě.

Oproti klasickým „komerčním distribucím“, jako jsou Red Hat, Mandriva nebo SUSE, nepoužívá balíčkovací systém postavený na RPM (RPM Package Manager, dříve Red Hat Package Manager), ale má vlastní balíčkovací systém tzv. deb-balíčků, který je velmi propracovaný a umožňuje velmi jednoduše provádět správu balíčků z různých zdrojů. Nazývá se Advanced Packaging Tool (APT).

Debian je pro svou stabilitu a jednoduchou údržbu velmi oblíbený zejména pro serverové instalace, naopak jeho podíl na desktopech v posledních letech poněkud poklesl, zejména po příchodu distribuce Ubuntu, která je ovšem na Debianu založena.

První zmínka o distribuci Debian pochází z 16. srpna 1993. Zakladatelem je Ian Murdock, který v té době studoval na univerzitě. Jméno Debian je složeninou jména Murdockovy přítelkyně, dnes bývalé ženy Debry, a jeho křestního jména Ian. Peníze na pokrytí nákladů spojených s vývojem získává Debian z příspěvků a darů.

Debian se pomalu utvářel mezi lety 1994–1995, v roce 1995 začaly probíhat první práce na portování na jiné hardwarové architektury a v roce 1996 vyšla první stabilní verze. Krom toho došlo k významné události, dlouholetý vývojář Ean Schuessler navrhl, aby Debian uzavřel společenskou smlouvu mezi uživateli, vývojáři, a projektem. Po bouřlivých diskuzích na mailing listech byla odsouhlasena finální podoba Debian Social Contract a Debian Free Software Guidelines. První dokument stanovuje, že projekt bude navždy svobodný ve smyslu svobody určování směru vývoje. Zatímco druhý definuje jaký software je svobodný a ustanovuje, že nesvobodný software nepatří do Debianu.