Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Severní polární kruh

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 22. 11. 2013, 12:05

Severní polární kruh, vyznačený modrou přerušovanou čarou. Červenou čarou je vyznačena hranice vzpřímeného stromového porostu.

Severní polární kruh je myšlená kružnice, která protíná všechna nejjižnější místa na severní polokouli, z nichž lze vidět po 24 hodin Slunce za letního slunovratu - tedy, kde Slunce za letního slunovratu nezapadne za obzor, a na nichž Slunce za zimního slunovratu nevyjde nad obzor. Jeho pozice je určena sklonem zemské osy, jenž je ovlivňován působením Slunce, Měsíce a ostatních planet Sluneční soustavy. V průběhu 40 000 let se pozice severního polárního kruhu pohybuje na sever a na jih v pásu dlouhém 180 km, v průběhu 18,6 roku se také pohybuje v pásu širokém 570 m (pro bližší vysvětlení viz nutace a zemská precese). Severní polární kruh dosáhne své nejsevernější polohy v roce 12 000, vrátí se zpět v roce 22 000, své nejsevernější polohy dosáhne v roce 32 000 atd. Nynější geografická poloha severního polárního kruhu je přibližně 66° a 33' severní šířky. Polární výzkumníci taktéž definují oblast za polárním kruhem jako:

  • Oblasti bez vzpřímeného stromového porostu
  • Oblasti, kde průměrná denní teplota nejteplejšího měsíce nepřesahuje 10 ° Celsia

V současnosti severní polární kruh protíná státy:

Severní polární kruh leží severně od hlavního ostrova Islandu, ale protíná několik menších ostrůvků, z nichž jen Grímsey je obydlený. Za severním polárním kruhem žije pouze málo lidí. Největšími městy jsou Murmansk s 325 000 obyvateli a Norilsk se 135 000 obyvateli, obě leží v Rusku. V norském Tromsø žije 62 000 lidí a finském Rovaniemi, které však leží několik kilometrů jižně od polárního kruhu, asi 58 000 lidí.

Související články

Externí odkazy