Mochov
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 4. 11. 2012, 14:06
Mochov (německy Mochow) je obec ve Středočeském kraji v okrese Praha-východ. Leží při potoce Výmola mezi dálnicí D11 a silnicí č. 611 („stará hradecká“ silnice), východně od Prahy, přibližně 28 kilometrů od jejího centra. Obec je známá z názvů produktů místních mrazíren (např. mochovská zelenina nebo mochovská dršťková polévka).
Obsah |
Historie obce
Archeologické nálezy datují osídlení této úrodné lokality od starší doby bronzové, což potvrdily zejména nálezy keramiky kultury únětické a objevení pohřebiště z období stěhování národů v 5. až 6. století našeho letopočtu. První potvrzená písemná zmínka o Mochovu pochází z roku 1360. V letech 1360 až 1377 patřil Mochov pražskému občanovi Petrovi Nymburskému. Jeho syn, Pešek Nymburský, financoval ve druhé polovině 14. století přestavbu původní kaple na gotický kostel sv. Bartoloměje. V letech 1437–1611 ztratil Mochov samostatnost a byl začleněn pod panství Přerovské (dnešní Přerov nad Labem). Na začátku 17. století jej tehdejší císař Rudolf II. prodal Magdaleně Trčkové, která ho připojila k panství Kounickému.
Mochov dnes
Dominantou obce je gotický kostel sv. Bartoloměje.
V katastru obce leží transformátorovna 400/220/110 kV Čechy-střed, kterou provozují společnosti ČEZ a ČEPS.
Připravuje se výstavba největší paroplynové elektrárny v České republice.[1] Elektrárna má mít instalovaný výkon 1000 MW a jejími investory mají být společnosti RWE Transgas a Atel.[2] Zastupitelé vyjádřili začátkem roku 2009 souhlas s dalším jednáním o možné výstavbě elektrárny,[3] na podzim téhož roku po protestech občanů rovnou výstavbu odmítli.[4]
Obecní znak
Obec Mochov používá historický znak Petra Nymburského, jehož potomci přijali rodové přízvisko Mochovští z Mochova. Znak tvoří modrý štít, na němž je doprava nakloněný gotický trojúhelníkový stříbrný štít s oddělenou zelenou patou, ze které vyrůstá modrá orlice se zlatým zobákem a červeným jazykem.
Cyklistický závod Praha-Mochov-Praha
Mochov byl po dlouhá desetiletí cílem silničního cyklistického závodu Praha-Mochov-Praha, který založil český sportovní nadšenec Rudolf Richter v roce 1905. Start i cíl byl na pražské Harfě. Tradice přetrvala obě války i smrt svého zakladatele a zanikla až v období výstavby dálnice D11 na přelomu 70. a 80. let 20. století. Do dnešních dní nebyl obnoven.[5]
Doprava
Dopravní síť
- Pozemní komunikace
- Území obce protíná dálnice s exitem 18 (Bříství) ve vzdálenosti 4 km.
- Obcí prochází silnice Brandýs nad Labem-Stará Boleslav – Čelákovice – Mochov – Český Brod.
- Obcí prochází silnice Praha – Mochov – Sadská – Poděbrady – Hradec Králové.
- Železnice
- Mochov leží na železniční trati 233 Čelákovice–Mochov. Jedná se o jednokolejnou regionální trať, zbudována roku 1883 jako vlečka, zahájení osobní dopravy bylo roku 1939.
- Na území obce jsou železniční zastávka Mochov zastávka a koncová železniční zastávka a nákladiště Mochov.
- Trať byla od roku 2010 opuštěná, bez provozu.
Veřejná doprava 2011
- Autobusová doprava
- Autobusové linky projíždějící obcí vedly do těchto cílů: Čelákovice, Český Brod, Kostelní Lhota, Kouřim, Poříčany, Praha, Přerov nad Labem.
Další fotografie
Reference
- ↑ Paroplynová elektrárna v lokalitě Mochov
- ↑ Představení záměru výstavby elektrárny na webu RWE
- ↑ RWE chystá první elektrárnu
- ↑ Usnesení zastupitelstva obce Mochov z jednání dne 4.12.2009
- ↑ Informace o cyklistickém závodu Praha-Mochov-Praha
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |