V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Anglická Wikipedie

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Aktuální stav: Typo)
m (Aktuální stav: Typo)
Řádka 17: Řádka 17:
* Tato wikipedie má nyní 1 407 správců.
* Tato wikipedie má nyní 1 407 správců.
-
Ačkoliv tato čísla vypadají impozantně...obě hlavní čínské [[encyklopedie]] ([[Baidu Baike]] a Hudong) jsou rychlejší a již mají přes 6&nbsp;000&nbsp;000 článků.<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Hudong Wikipedia.org – Hudong (anglicky)]</ref><ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Baidu_Baike Wikipedia.org – Baidu Baike (anglicky)]</ref><br />Proto je anglická Wikipedii v globálním měřítku až '''třetí''' největší encyklopedií na světě.
+
Ačkoliv tato čísla vypadají impozantně...obě hlavní čínské [[encyklopedie]] ([[Baidu Baike]] a Hudong) jsou rychlejší a již mají přes 6&nbsp;000&nbsp;000 článků.<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Hudong Wikipedia.org – Hudong (anglicky)]</ref><ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Baidu_Baike Wikipedia.org – Baidu Baike (anglicky)]</ref><br />Proto je anglická Wikipedie v globálním měřítku až '''třetí''' největší encyklopedií na světě.
== Reference ==
== Reference ==

Verze z 17. 7. 2014, 10:18

Anglická Wikipedie je jazyková verze Wikipedie v angličtině. Byla založena 15. ledna 2001 jako první Wikipedie a v březnu 2006 dosáhla milionu článků, v listopadu 2006 pak už milionu a půl. Dne 9. září 2007 dosáhla hranice 2 000 000 článků. Ze všech Wikipedií má tak nejvyšší počet článků, žádná další verze nedosahuje ani poloviny její velikosti. V roce 2005 byla přibližně třetina článků všech Wikipedií umístěna na anglické verzi. V dubnu pak byla překročena i hranice 50 000 000 editací, takže i přesto, že má má ze všech Wikipedií největší počet článků, má zároveň nejvyšší počet editací na článek. Anglická Wikipedie má již delší dobou více uživatelských účtů než článků.

Vzhledem k velkým odlišnostem v anglofonním světě, odkud pochází většina přispěvovatelů jsou články psané někdy britskou, někdy americkou nebo australskou angličtinou, platí zhruba pravidlo, že článek o oblasti kde se mluví tou verzí angličtiny je jí také napsán. Protože se v USA používá anglosaský měrný systém, musejí všechny údaje být uváděny jak v metrech, tak i v palcích.

18. ledna 2012 byla anglická Wikipedie na 24 hodin pozastavena na protest proti návrhům amerických zákonů Stop Online Piracy Act (SOPA) a PROTECT IP Act (PIPA).[1]

Anglickou Wikipedii založil Jimmy Wales spolu s Larry Sangerem.

Wikipedie podle studie ztrácí editory v angličtině

Podle studie Minnesotské univerzity bylo zjištěno, že editorů encyklopedie vytrvale klesá, z přibližně 56 000 v roce 2007 na asi 35 000 na konci roku 2012. Podle studie Wikipedie chtěla vymýtit méně schopné editory, avšak uvedenými omezeními a pravidly též odradila "žádoucí nováčky", kteří ztratili zájem dále editovat, když byly jejich první příspěvky smazány.

Aktuální stav

Ačkoliv tato čísla vypadají impozantně...obě hlavní čínské encyklopedie (Baidu Baike a Hudong) jsou rychlejší a již mají přes 6 000 000 článků.[3][4]
Proto je anglická Wikipedie v globálním měřítku až třetí největší encyklopedií na světě.

Reference

  1. Wikipedia zčernala, protestuje proti omezením internetové svobody , Pavel Kasík, Technet.cz, 18.1.2012
  2. Wikipedia.org – Statistics (anglicky)
  3. Wikipedia.org – Hudong (anglicky)
  4. Wikipedia.org – Baidu Baike (anglicky)

Externí odkazy