V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2014/04

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2014/04“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:Fifth element poster (1997).jpg|right|160px|Filmový plakát – Pátý element]]
+
[[Soubor:Tour eiffel at sunrise from the trocadero.jpg|right|160px|Eiffelova věž za svítání...(2005)]]
-
'''[[Pátý element]]''' je koprodukční film [[Spojené království|Velké Británie]] a [[Francie]], který v roce [[1997]] natočil francouzský režisér [[Luc Besson]].
+
'''[[Eiffelova věž]]''' je [[ocel]]ová [[věž]] v [[Paříž]]i, v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku [[1930]], kdy byl dostavěn [[Chrysler Building]], byla s výškou 300,65&nbsp;metru nejvyšší stavbou světa. Dnes měří včetně [[Anténa|antény]] na vrcholu 324&nbsp;metrů. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu&nbsp;Eiffelovi.
-
V hlavních rolích si zahráli [[Bruce Willis]] (''Korben Dallas''), [[Milla Jovovich]] (''Leeloo''), [[Gary Oldman]] (''Jean-Baptiste Emmanuel Zorg''), [[Ian Holm]] (''otec Vito Cornelius'') a [[Chris Tucker]] (''Ruby Rhod'').
+
Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a [[Světová výstava|Světové výstavy]], která se v roce 1889 v [[Paříž]]i konala, a měla zde původně stát jen 20 let do roku [[1909]]. Ovšem kvůli svému významu coby [[meteorologická stanice]] a později i [[Televizní vysílač|televizní]] a [[rozhlasový vysílač]] byla zachována. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli. Mezi kritiky stavby patřili také Émile Zola nebo Alexander&nbsp;Dumas.
-
Výprava filmu pochází z dílny francouzských autorů [[komiks]]ů Jeana Girauda a Jeana-Claudea Mézièra. Je typickou ukázkou silného vlivu francouzské komiksové dějové linie a estetického pojetí. Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem [[Jean-Paul Gaultier|Jeanem-Paulem&nbsp;Gaultierem]], který jich pro film musel vyrobit 954.
+
V současnosti je věž významným turistickým cílem, na nějž jsou Pařížané hrdí a který ročně navštíví 6,5&nbsp;milionů lidí (2005) z celého světa.
 +
Věž má tři plošiny, první je ve výšce 57&nbsp;metrů, druhá ve výšce 115&nbsp;metrů a třetí ve výšce 276&nbsp;metrů. Třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do třetího patra. Maximální [[oscilace]] vrcholu i při velmi silném větru je 12&nbsp;centimetrů, výška může vlivem teplot ([[tepelná roztažnost]]) kolísat až o 18&nbsp;centimetrů. Při optimální viditelnosti lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 kilometrů. Pod věží je [[busta]] A.&nbsp;G.&nbsp;Eiffela, kterou sem v roce [[1923]] umístil Antoine Bourdelle jako ocenění práce Gustava Eiffela. Pod balkonem první plošiny se nachází nápis složený ze [[72 jmen na Eiffelově věži|72&nbsp;jmen vědců]].
 +
Věž byla předlohou mnoha imitací, například i pro [[Petřínská rozhledna|Petřínskou rozhlednu]].
-
Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává ve [[New York]]u budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood&nbsp;Studios v Anglii, další byly natočeny v Mauretánii. Koncertní scény byly nafilmovány v královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů. Některé scény z New Yorku připomínají film ''[[Metropolis]]'', zatímco hláška „''Děkujeme vám za spolupráci''“ a vzhled policistů evokuje film ''Robocop''.
+
V roce 1889 byla na posledním patře pro Ústřední meteorologický úřad zprovozněna se souhlasem Gustava Eiffela meteorologická stanice. V říjnu 1898 Evžen Ducretet provedl první bezdrátové telefonní spojení. V roce 1903 kapitán Gustave Ferrie usiloval o vytvoření sítě bezdrátového telegrafu. G.&nbsp;Eiffel naplánoval anténu, která byla umístěna na věž. Toto vysílání nakonec sklidilo obrovský úspěch. V&nbsp;roce 1920 byl vysílač pro vojenské sítě přestaven i na civilní. Roku 1921 začalo z věže pravidelné vysílání rozhlasových programů. Od roku 1925 zde začaly vysílat první televizní stanice.
-
 
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>
-
Hlavní zápletka filmu spočívá v záchraně lidstva, což se stane úkolem [[taxi]]káře ''Korbena Dallase'' poté, co mu do taxíku spadne mimozemská mladá dívka ''Leeloo''. Ona je pátým elementem, jenž má za pomoci ''otce Cornelia'' a dalších čtyř elementů spasit svět. ''Korben'' má najít čtyři elementy a překonat nástrahy protivníků. Ty představuje Zlo, v jehož službách se ocitá ''Jean-Baptiste Emmanuel Zorg''. ''Zorg'' si na špinavou práci najme žoldáky-obchodníky, kteří jsou známí pod označením Mangalořané. Zlo, zhmotňující a zvětšující se za pomoci lidských neřestí do temné planety, se řítí k Zemi a hrozí ji zcela rozdrtit...
+
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:29

Eiffelova věž za svítání...(2005)

Eiffelova věž je ocelová věž v Paříži, v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building, byla s výškou 300,65 metru nejvyšší stavbou světa. Dnes měří včetně antény na vrcholu 324 metrů. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen 20 let do roku 1909. Ovšem kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i televizní a rozhlasový vysílač byla zachována. Pařížané tuto stavbu nejprve nenáviděli. Mezi kritiky stavby patřili také Émile Zola nebo Alexander Dumas.

V současnosti je věž významným turistickým cílem, na nějž jsou Pařížané hrdí a který ročně navštíví 6,5 milionů lidí (2005) z celého světa. Věž má tři plošiny, první je ve výšce 57 metrů, druhá ve výšce 115 metrů a třetí ve výšce 276 metrů. Třemi nohami věže jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrté noze jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do třetího patra. Maximální oscilace vrcholu i při velmi silném větru je 12 centimetrů, výška může vlivem teplot (tepelná roztažnost) kolísat až o 18 centimetrů. Při optimální viditelnosti lze z vrcholu dohlédnout až do vzdálenosti 67 kilometrů. Pod věží je busta A. G. Eiffela, kterou sem v roce 1923 umístil Antoine Bourdelle jako ocenění práce Gustava Eiffela. Pod balkonem první plošiny se nachází nápis složený ze 72 jmen vědců. Věž byla předlohou mnoha imitací, například i pro Petřínskou rozhlednu.

V roce 1889 byla na posledním patře pro Ústřední meteorologický úřad zprovozněna se souhlasem Gustava Eiffela meteorologická stanice. V říjnu 1898 Evžen Ducretet provedl první bezdrátové telefonní spojení. V roce 1903 kapitán Gustave Ferrie usiloval o vytvoření sítě bezdrátového telegrafu. G. Eiffel naplánoval anténu, která byla umístěna na věž. Toto vysílání nakonec sklidilo obrovský úspěch. V roce 1920 byl vysílač pro vojenské sítě přestaven i na civilní. Roku 1921 začalo z věže pravidelné vysílání rozhlasových programů. Od roku 1925 zde začaly vysílat první televizní stanice.