V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Velké Popovice

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Aktualizace)
 
Řádka 30: Řádka 30:
| NUTS3 = CZ020
| NUTS3 = CZ020
| nad.výš = 400
| nad.výš = 400
-
}}
+
}}Obec '''Velké Popovice''' se nachází ve [[Středočeský kraj|Středočeském kraji]] v okrese [[Okres Praha-východ|Praha-východ]] 10 km jihovýchodně od okraje Prahy.  
-
Obec '''Velké Popovice''' se nachází ve [[Středočeský kraj|Středočeském kraji]] v okrese [[Okres Praha-východ|Praha-východ]] 10 km jihovýchodně od okraje Prahy.  
+
* Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 2 095 obyvatel.
-
Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 2095 obyvatel.
+
* Ke dni 1. 1. 2021 zde žilo '''3 048''' obyvatel.
== Historie ==
== Historie ==
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352.
 +
 +
=== Rok 1932 ===
 +
V obci Velké Popovice ''(přísl. Brtnice, 1505&nbsp;obyvatel, poštovní úřad, telegrafní úřad, telefonní úřad, důchodkový kontrolní úřad, četnická stanice, katolický kostel, 2 sbory dobrovolných hasičů)'' byly v&nbsp;roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:<ref>''Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství'', sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha&nbsp;1932, svazek&nbsp;I, str.&nbsp;1824. (česky a německy)</ref> lékař, 4&nbsp;autopravci, biograf Sokol, výroba cementového zboží, 2&nbsp;cihelny, 3&nbsp;obchody s&nbsp;cukrovinkami, drogerie, hodinář, 2&nbsp;holiči, 7&nbsp;hostinců, klempíř, knihkupectví, konsum Včela, 2&nbsp;kováři, 8&nbsp;krejčích, surové kůže, 2&nbsp;lakýrníci, lihovar, malíř pokojů, obchod s&nbsp;máslem a vejci, 3&nbsp;mlýny, modistka, 5&nbsp;obuvníků, 2&nbsp;pekaři, pivovar Ringhoffer, pohřební ústav, 3&nbsp;porodní asistentky, 8&nbsp;rolníků, 5&nbsp;řezníků, 3&nbsp;sadaři, sedlář, 9&nbsp;obchodů se smíšeným zbožím, občanská záložna, spořitelní a záložní spolek, 2&nbsp;stavitelé, 2&nbsp;obchody se střižním zbožím, 2&nbsp;švadleny, 3&nbsp;trafiky, 9&nbsp;truhlářů, velkostatek Ringhoffer, 2&nbsp;zámečníci, 3&nbsp;zedničtí mistři, zubní ateliér.
 +
 +
V obci [[Lojovice]] ''(přísl. Křivá Ves, 447&nbsp;obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Velkých Popovic)'' byly v&nbsp;roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:<ref>''Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství'', sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha&nbsp;1932, svazek&nbsp;I, str.&nbsp;760. (česky a německy)</ref> 4 hostince, kovář, krejčí, mlýn, 8&nbsp;rolníků, 2&nbsp;řezníci, 2&nbsp;obchody se smíšeným zbožím, 2&nbsp;trafiky, truhlář, velkostatek Dřízal.
 +
 +
=== Druhá světová válka ===
 +
Nejdůležitější a zároveň nejtragičtější události se v této obci nastaly až ke konci [[Druhá světová válka|války]], to znamená v květnu roku 1945. Už 4. května (pátek) místní četnická stanice přijala telefonickou zprávu o tom, že úředním jazykem je čeština, a že se mají odstranit německé nápisy. To vyvolalo radost v celé obci, lidé nadšeně sundavali nápisy, někteří vyvěšovali československé vlajky. Důsledkem toho, že v Praze se odehrávalo [[Pražské povstání|povstání]], kterému se německá posádka tvrdě postavila, začala 5. května (sobota) pracovat i v této obci místní vojenská jednotka, která se snažila zpomalit postup německých jednotek tím, že porazila několik stromů přes silnici. Přibližně v 15:00 přijela směrem od Strančic skupina členů [[Schutzstaffel|SS]]. Hlídku pronásledoval pan Čermák, který byl touto skupinou zastřelen. Hlídka také zastřelila pana Luxu Františka z Petříkova. Následující den proběhl klidně, bez zvláštních událostí.
 +
 +
Ovšem 7. května (pondělí) v 15:15 přijela ze [[Strančice|Strančic]] do obce lokomotiva s jedním vagonem, která přivezla sedm [[partyzán]]ů. Tři z nich zůstali v pivovaře, ostatní odešli do hospody. V 15:30 kolem pivovaru projela tři nákladní auta vyzbrojených příslušníků SS, na jedno z nich vystřelil z pivovarské brány strančický partyzán. Auta zastavily a Němci zahájili palbu na pivovar a okolní domy. Partyzána zastřelili, načež ostatní partyzáni opětovali palbu a vojáci pancéřovou pěstí zasáhli usedlost čp. 14, která začala hořet. Velitel německé jednotky poté dal rozkaz postřílet všechno obyvatelstvo a zapálit domy. Vojáci proto vyhnali všechny muže, ženy i děti k pivovarské hospodě, kde si museli lehnout na zem. Masakru ale zabránil pan Brožovský, místní četník, jemuž tlumočila jeho manželka Anna, rodilá Němka. Podařilo se jim uprosit velitele SS, aby z rozkazu vynechal ženy a děti. Dále přiměli velitele, aby se šel přesvědčit, že muž, který vystřelil, nebyl obyvatel Velkých Popovic, nýbrž Strančic. Poté velitel svůj rozkaz zrušil a „esesáci“ odjeli. Místní lidé odnesli 26 zastřelených lidí do kostela. Občané Strančic dostali varování.
== Pamětihodnosti ==
== Pamětihodnosti ==
* Kostel Panny Marie Sněžné
* Kostel Panny Marie Sněžné
-
* [[Pivovar Velké Popovice|Velkopopovický pivovar]] vyrábějící pivo [[Velkopopovický Kozel]]
+
* [[Pivovar Velké Popovice|Velkopopovický pivovar]] vyrábějící pivo Velkopopovický Kozel
== Části obce ==
== Části obce ==
Řádka 55: Řádka 65:
== FotoGalerie ==
== FotoGalerie ==
<gallery>
<gallery>
-
Image:Velké Popovice, Husova str.jpg|Lékařský dům
+
File:Velké Popovice, Husova str.jpg|Lékařský dům
-
Image:Velké Popovice, Masarykova str.jpg|Masarykova ulice
+
File:Velké Popovice, Masarykova str.jpg|Masarykova ulice
</gallery>
</gallery>
 +
 +
== Reference ==
 +
<references/>
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
   
   
-
{{Commonscat|Velké Popovice}}{{Okres Praha-východ}}{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Commonscat|Velké Popovice}}{{Obec Velké Popovice}}{{Okres Praha-východ}}{{Článek z Wikipedie}}
 +
[[Kategorie:Velké Popovice| ]]
[[Kategorie:Vesnice okresu Praha-východ]]
[[Kategorie:Vesnice okresu Praha-východ]]

Aktuální verze z 6. 6. 2021, 10:59

Obec Velké Popovice se nachází ve Středočeském kraji v okrese Praha-východ 10 km jihovýchodně od okraje Prahy.

  • Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 2 095 obyvatel.
  • Ke dni 1. 1. 2021 zde žilo 3 048 obyvatel.

Obsah

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352.

Rok 1932

V obci Velké Popovice (přísl. Brtnice, 1505 obyvatel, poštovní úřad, telegrafní úřad, telefonní úřad, důchodkový kontrolní úřad, četnická stanice, katolický kostel, 2 sbory dobrovolných hasičů) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[1] lékař, 4 autopravci, biograf Sokol, výroba cementového zboží, 2 cihelny, 3 obchody s cukrovinkami, drogerie, hodinář, 2 holiči, 7 hostinců, klempíř, knihkupectví, konsum Včela, 2 kováři, 8 krejčích, surové kůže, 2 lakýrníci, lihovar, malíř pokojů, obchod s máslem a vejci, 3 mlýny, modistka, 5 obuvníků, 2 pekaři, pivovar Ringhoffer, pohřební ústav, 3 porodní asistentky, 8 rolníků, 5 řezníků, 3 sadaři, sedlář, 9 obchodů se smíšeným zbožím, občanská záložna, spořitelní a záložní spolek, 2 stavitelé, 2 obchody se střižním zbožím, 2 švadleny, 3 trafiky, 9 truhlářů, velkostatek Ringhoffer, 2 zámečníci, 3 zedničtí mistři, zubní ateliér.

V obci Lojovice (přísl. Křivá Ves, 447 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Velkých Popovic) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[2] 4 hostince, kovář, krejčí, mlýn, 8 rolníků, 2 řezníci, 2 obchody se smíšeným zbožím, 2 trafiky, truhlář, velkostatek Dřízal.

Druhá světová válka

Nejdůležitější a zároveň nejtragičtější události se v této obci nastaly až ke konci války, to znamená v květnu roku 1945. Už 4. května (pátek) místní četnická stanice přijala telefonickou zprávu o tom, že úředním jazykem je čeština, a že se mají odstranit německé nápisy. To vyvolalo radost v celé obci, lidé nadšeně sundavali nápisy, někteří vyvěšovali československé vlajky. Důsledkem toho, že v Praze se odehrávalo povstání, kterému se německá posádka tvrdě postavila, začala 5. května (sobota) pracovat i v této obci místní vojenská jednotka, která se snažila zpomalit postup německých jednotek tím, že porazila několik stromů přes silnici. Přibližně v 15:00 přijela směrem od Strančic skupina členů SS. Hlídku pronásledoval pan Čermák, který byl touto skupinou zastřelen. Hlídka také zastřelila pana Luxu Františka z Petříkova. Následující den proběhl klidně, bez zvláštních událostí.

Ovšem 7. května (pondělí) v 15:15 přijela ze Strančic do obce lokomotiva s jedním vagonem, která přivezla sedm partyzánů. Tři z nich zůstali v pivovaře, ostatní odešli do hospody. V 15:30 kolem pivovaru projela tři nákladní auta vyzbrojených příslušníků SS, na jedno z nich vystřelil z pivovarské brány strančický partyzán. Auta zastavily a Němci zahájili palbu na pivovar a okolní domy. Partyzána zastřelili, načež ostatní partyzáni opětovali palbu a vojáci pancéřovou pěstí zasáhli usedlost čp. 14, která začala hořet. Velitel německé jednotky poté dal rozkaz postřílet všechno obyvatelstvo a zapálit domy. Vojáci proto vyhnali všechny muže, ženy i děti k pivovarské hospodě, kde si museli lehnout na zem. Masakru ale zabránil pan Brožovský, místní četník, jemuž tlumočila jeho manželka Anna, rodilá Němka. Podařilo se jim uprosit velitele SS, aby z rozkazu vynechal ženy a děti. Dále přiměli velitele, aby se šel přesvědčit, že muž, který vystřelil, nebyl obyvatel Velkých Popovic, nýbrž Strančic. Poté velitel svůj rozkaz zrušil a „esesáci“ odjeli. Místní lidé odnesli 26 zastřelených lidí do kostela. Občané Strančic dostali varování.

Pamětihodnosti

Části obce

FotoGalerie

Reference

  1. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1824. (česky a německy)
  2. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 760. (česky a německy)

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Velké Popovice
Obec Velké Popovice

Velké PopoviceBrtniceDubDubinyKlenovéKrámskýKřivá Ves • Lojovice • Mokřany • Řepčice

  Města, městyse a obce okresu Praha-východ  

Babice • Bašť • Borek • Bořanovice • Brandýs nad Labem-Stará Boleslav • Brázdim • Březí • Čelákovice • Černé Voděrady • Čestlice • Dobročovice • Dobřejovice • Doubek • Dřevčice • Dřísy • Herink • Hlavenec • Horoušany • Hovorčovice • Hrusice • Husinec • Jenštejn • Jevany • Jirny • Kaliště • Kamenice • Káraný • Klecany • Klíčany • Klokočná • Konětopy • Konojedy • Kostelec nad Černými lesy • Kostelec u Křížků • Kostelní Hlavno • Kozojedy • Křenek • Křenice • Křížkový Újezdec • Kunice • Květnice • Lázně Toušeň • Lhota • Líbeznice • Louňovice • Máslovice • Měšice • Mirošovice • Mnichovice • Modletice • Mochov • Mratín • Mukařov • Nehvizdy • Nová Ves • Nový Vestec • Nučice • Nupaky • Odolena Voda • Oleška • Ondřejov • Oplany • Panenské Břežany • Pětihosty • Petříkov • Podolanka • Polerady • Popovičky • Prusice • Předboj • Přezletice • Radějovice • Radonice • Říčany • Sedlec • Senohraby • Sibřina • Sluhy • Sluštice • Strančice • Struhařov • Stříbrná Skalice • Sudovo Hlavno • Sulice • Svémyslice • Světice • Svojetice • Šestajovice • Škvorec • Štíhlice • Tehov • Tehovec • Úvaly • Veleň • Veliká Ves • Velké Popovice • Větrušice • Vlkančice • Vodochody • Všestary • Vyšehořovice • Výžerky • Vyžlovka • Zápy • Záryby • Zdiby • Zeleneč • Zlatá • Zlonín • Zvánovice