Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Sabotáž
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 23. 8. 2013, 20:35
Slovem sabotáž označujeme lidskou činnost zvanou záškodnictví, cizím slovem sabotování. Jedná se o podvratnou diverzní činnost, jež zpravidla spočívá v úmyslném a vždy důsledně utajeném poškozování různých důležitých předmětů denní potřeby nebo v narušování funkčnosti nějakého důležitého technického systému. Technika sabotáže se používá zejména v době prudkých společenských konfliktů typu válek, povstání, odboje proti okupační moci apod. Lidé provádějící sabotáže bývají označování slovem sabotéři respektive záškodníci (nikoliv škodiči), popřípadě i diverzanti, v současné době také jako teroristé. Často se touto činností zabývají partyzáni, tajné odbojové organizace, námořní piráti, teroristé, speciálně vycvičené diverzní vojenské skupiny atd. apod. Správně provedená sabotáž pak může vést i k úplnému zničení respektive k totální destrukci příslušného technického díla či předmětu. Vzhledem k povaze této činnosti bývá tato téměř vždy velmi důsledně utajována a obvykle podléhá přísné konspiraci. Dopadeným sabotérům vždy hrozily i nadále hrozí přísné tresty včetně trestů nejvyšších (doživotní vězení, trest smrti).
Obsah |
Způsoby nahlížení na sabotáže a sabotéry
Sabotáž a sabotéři se dají (subjektivně) hodnotit různě – v dobách války mohou být diverzanti a partyzáni vnímáni jako hrdinové; na opačné straně sabotáž uskutečněná pro sledování vlastních cílů (politická, v obchodu, ve sportu) je obecně hodnocena jako nemorální (nesportovní) a vedle morálního odsouzení za něj hrozí i vysoké tresty.
Motivy pro sabotáž
- jedna z nekonvenčních taktik válčení (speciální jednotky armády nebo partyzáni v guerillové válce)
- boj o politickou moc
- konkurenční boj (průmyslová sabotáž)
- nekalá soutěž (buď v podnikání nebo ve sportu)
- snaha o prosazení politických, náboženských či jiných cílů (v tomto ohledu se shoduje s motivy terorismu)
- vyřizování si účtů, nenávist, pomsta, oslabení nebo eliminace soupeře pro vlastní prospěch…
Současnost
V současné době s rozvojem světového terorismu je prevenci sabotáží a záškodnictví věnována opět zvýšená pozornost. Nedávné opakované pokusy o úmyslné poškození železničních kolejí i v České republice jsou toho důkazem a varovným imperativem platným pro celou společnost. Sabotáž může být i prostředkem politického boje vedeného nedemokratickými prostředky (tzv. politická sabotáž).
Příklady záškodnické činnosti
- vytrhávání železničních kolejí partyzány (např. během Druhé světové války)
- přerušování telefonních či telegrafních vedení (např. během Druhé světové války)
- úmyslná výroba nefunkčních granátů a leteckých pum nebo záměrně slabých a nedokonalých barikád (v obou světových válkách)
- otravování studní, znehodnocování zdrojů pitné vody apod.
- vyhození do povětří dopravní stavby (např. železničního mostu)
- potopení lodě náložemi (kupř. pomocí útoku žabích mužů, miniponorek apod.)
- poškození stroje soupeře před závodem jiným závodníkem
Reference
- PETRÁČKOVÁ, Věra; KRAUS, Jiří, a kol. Akademický slovník cizích slov A-Ž. Praha : Academia, 2000. 834 s. ISBN 80-200-0607-9.
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |