V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2018/13

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 3: Řádka 3:
'''[[Bob Marley]]''' (* [[6. únor]]a [[1945]], † [[11. květen|11.&nbsp;května]] [[1981]]) byl [[Jamajka|jamajský]] [[zpěvák]], [[Hudební skladatel|skladatel]] a&nbsp;[[Kytara|kytarista]], spoluzakladatel a významný představitel [[reggae]].
'''[[Bob Marley]]''' (* [[6. únor]]a [[1945]], † [[11. květen|11.&nbsp;května]] [[1981]]) byl [[Jamajka|jamajský]] [[zpěvák]], [[Hudební skladatel|skladatel]] a&nbsp;[[Kytara|kytarista]], spoluzakladatel a významný představitel [[reggae]].
-
Jeho otec Norval Marley byl důstojníkem [[Anglie|anglické]] armády a jeho matka Cedalle pocházela z Jamajky. Krátce po jeho narození je ovšem jeho otec opustil. Protože vyrůstal mezi černochy, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev. Když mu bylo deset let, odstěhoval se s matkou do [[Kingston]]u do [[ghetto|ghetta]] Trench&nbsp;Town. Mezi pravidla tohoto ghetta patřila skutečnost nevlastnit žádný [[majetek]], všechno patřilo všem, ať jde už o hrnce na [[vaření]], [[Marihuana|marihuanu]] nebo střechu nad hlavou.
+
Narodil se v Rhoden Hall, farnosti sv.&nbsp;Anny na [[Jamajka|Jamajce]]. Jeho otec Norval Marley byl důstojníkem [[Anglie|anglické]] armády a jeho matka Cedalle pocházela z Jamajky. Krátce po jeho narození je ovšem jeho otec opustil. Protože vyrůstal mezi černochy, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev. Když mu bylo deset let, odstěhoval se s matkou do [[Kingston]]u do [[ghetto|ghetta]] Trench&nbsp;Town. Mezi pravidla tohoto ghetta patřila skutečnost nevlastnit žádný [[majetek]], všechno patřilo všem, ať jde už o hrnce na [[vaření]], [[Marihuana|marihuanu]] nebo střechu nad hlavou.
-
V šestnácti letech začal profesionálně zpívat. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávali ve studiu Leslieho Konga svůj první singl ''Judge not''. V roce [[1965]] pod názvem Wailers podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik dalších singlů. V roce [[1966]] se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli do [[Spojené státy americké|USA]], kde Bob nevydržel ani jeden rok. Když se vrátil na svou milovanou Jamajku, založil vlastní vydavatelství – Wailin'&nbsp;Soul. V roce [[1969]] se v&nbsp;základech změnil Bobův život, neboť on a celá kapela přijali [[Rastafariánství|rastafariánskou]] víru. Wailers vydavali dál a v rytmu reggae, k němuž se přes [[ska]] začátky dopracovali, se hýbal celý svět. Rok [[1974]] se stal rokem, kdy z kapely odešel Peter Tosh i Bunny Livingstone a on byl donucen postavit nové Wailers (nyní přejmenované na Bob Marley & Wailers) včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Díky úspěchu s&nbsp;albem ''Natty&nbsp;dread'' se&nbsp;z&nbsp;něj stala hvězda celosvětového formátu.<br />Když se v roce [[1978]] zranil při fotbalu, [[lékař]]i u něj zjistili zhoubnou [[Rakovina kůže|rakovinu kůže]]. Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala „zásahy&nbsp;do&nbsp;lidského&nbsp;těla“. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval. V&nbsp;[[New York]]u vyprodal obrovskou [[Madison Square Garden]]. Navíc vydal dvojalbum ''Babylon&nbsp;by&nbsp;bus'', jenž je&nbsp;jednou z&nbsp;nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.
+
V šestnácti letech začal profesionálně zpívat. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávali ve studiu Leslieho Konga svůj první singl ''Judge not''. V roce [[1965]] pod názvem Wailers podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik dalších singlů. V roce [[1966]] se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli do [[Spojené státy americké|USA]], kde Bob nevydržel ani jeden rok. Když se vrátil na svou milovanou Jamajku, založil vlastní vydavatelství – Wailin'&nbsp;Soul. V roce [[1969]] se v&nbsp;základech změnil Bobův život, neboť on a celá kapela přijali [[Rastafariánství|rastafariánskou]] víru. Wailers vydavali dál a v rytmu reggae, k němuž se přes [[ska]] začátky dopracovali, se hýbal celý svět. Rok [[1974]] se stal rokem, kdy z kapely odešel Peter Tosh i Bunny Livingstone a on byl donucen postavit nové Wailers (nyní přejmenované na Bob Marley & Wailers) včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Díky úspěchu s&nbsp;albem ''Natty&nbsp;dread'' se&nbsp;z&nbsp;něj stala hvězda celosvětového formátu.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Když se v roce [[1978]] zranil při fotbalu, [[lékař]]i u něj zjistili zhoubné [[Rakovina|rakovinné]] bujení (patrně po otci zdědil predispozice k&nbsp;[[Rakovina kůže|rakovině&nbsp;kůže]], která je  jinak u&nbsp;lidí černé pleti velice výjimečná). Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala „zásahy&nbsp;do&nbsp;lidského&nbsp;těla“. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval. V&nbsp;[[New York]]u vyprodal obrovskou [[Madison Square Garden]]. Na oslavu koncertního tažení vydal dvojalbum ''Babylon&nbsp;by&nbsp;bus'', jenž je&nbsp;jednou z&nbsp;nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.
 +
 
 +
Poslední vystoupení se odehrálo 23. září [[1980]] v [[Pittsburgh]]u v rámci Uprising tour. Poslední píseň dozpíval s vypětím sil. Když se konečně rozhodl s&nbsp;[[nemoc]]í bojovat a podstoupil radikální [[Chemoterapie|chemoterapii]], při níž přišel o osm let nestříhané dredy, bylo už příliš pozdě. Při kondičním běhu v newyorkském [[Central Park|Central&nbsp;parku]] v roce [[1980]] zkolaboval. Rakovina se rozšířila do jeho [[Mozek|mozku]], [[Játra|jater]] i&nbsp;[[Plíce|plic]].
 +
Zemřel 11.&nbsp;května [[1981]] v nemocnici v [[Miami]] na Floridě, jeho poslední slova patřila jeho synovi Ziggymu "Za&nbsp;peníze&nbsp;život nekoupíš".
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 5. 1. 2020, 19:40

Bob Marley (Dublin, 1980)

Bob Marley (* 6. února 1945, † 11. května 1981) byl jamajský zpěvák, skladatelkytarista, spoluzakladatel a významný představitel reggae.

Narodil se v Rhoden Hall, farnosti sv. Anny na Jamajce. Jeho otec Norval Marley byl důstojníkem anglické armády a jeho matka Cedalle pocházela z Jamajky. Krátce po jeho narození je ovšem jeho otec opustil. Protože vyrůstal mezi černochy, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev. Když mu bylo deset let, odstěhoval se s matkou do Kingstonu do ghetta Trench Town. Mezi pravidla tohoto ghetta patřila skutečnost nevlastnit žádný majetek, všechno patřilo všem, ať jde už o hrnce na vaření, marihuanu nebo střechu nad hlavou.

V šestnácti letech začal profesionálně zpívat. O rok později v triu s kamarády Bunnym Livingstonem (Bunny Wailer) a Peterem McIntoshem (Peter Tosh) pod názvem Teenagers (později též Wailin' Rueboys) nahrávali ve studiu Leslieho Konga svůj první singl Judge not. V roce 1965 pod názvem Wailers podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik dalších singlů. V roce 1966 se oženil s Ritou Andersonovou a společně odjeli do USA, kde Bob nevydržel ani jeden rok. Když se vrátil na svou milovanou Jamajku, založil vlastní vydavatelství – Wailin' Soul. V roce 1969 se v základech změnil Bobův život, neboť on a celá kapela přijali rastafariánskou víru. Wailers vydavali dál a v rytmu reggae, k němuž se přes ska začátky dopracovali, se hýbal celý svět. Rok 1974 se stal rokem, kdy z kapely odešel Peter Tosh i Bunny Livingstone a on byl donucen postavit nové Wailers (nyní přejmenované na Bob Marley & Wailers) včetně ženského pěveckého tria s Ritou v čele. Díky úspěchu s albem Natty dread se z něj stala hvězda celosvětového formátu.

Když se v roce 1978 zranil při fotbalu, lékaři u něj zjistili zhoubné rakovinné bujení (patrně po otci zdědil predispozice k rakovině kůže, která je jinak u lidí černé pleti velice výjimečná). Byla mu nabídnuta operace, kterou odmítl, protože rastafariánská víra neuznávala „zásahy do lidského těla“. Bez ohledu na horšící se zdravotní stav stále koncertoval. V New Yorku vyprodal obrovskou Madison Square Garden. Na oslavu koncertního tažení vydal dvojalbum Babylon by bus, jenž je jednou z nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.

Poslední vystoupení se odehrálo 23. září 1980 v Pittsburghu v rámci Uprising tour. Poslední píseň dozpíval s vypětím sil. Když se konečně rozhodl s nemocí bojovat a podstoupil radikální chemoterapii, při níž přišel o osm let nestříhané dredy, bylo už příliš pozdě. Při kondičním běhu v newyorkském Central parku v roce 1980 zkolaboval. Rakovina se rozšířila do jeho mozku, jaterplic. Zemřel 11. května 1981 v nemocnici v Miami na Floridě, jeho poslední slova patřila jeho synovi Ziggymu "Za peníze život nekoupíš".